Samsun'daki organize sanayi bölgelerinde doluluk oranı artıyor

Samsun'daki organize sanayi bölgelerinde doluluk oranı artıyor

Anadolu Ajansı / İlyas Gün - Haberler | Ekonomi
Samsun'daki organize sanayi bölgelerinde doluluk oranı artıyor

Samsun'daki Bafra Karma ve Medikal İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) doluluk oranının yüzde 70'e, Kavak'taki OSB'nin ise yüzde 50'e ulaştığı bildirildi.

Samsun'daki Bafra Karma ve Medikal İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) doluluk oranının yüzde 70'e, Kavak'taki OSB'nin ise yüzde 50'e ulaştığı bildirildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, kent kalkınmasında ve ekonomik gelişmelerin sürdürülmesinde lokomotif vazifesi gören özel sektörün sanayi yatırımlarında rotasını Karadeniz Bölgesi'nin stratejik şehri Samsuna' çevirdiği belirtildi.

Büyükşehir Belediyesinin sağladığı desteklerle organize sanayi bölgelerine yönelen firmaların yatırım, üretim ve istihdamlarını artırdığına dikkati çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Samsun Merkez Organize Sanayi Bölgesi'ndeki doluluk sebebiyle yeni yatırımcılar için alternatif alanlar oluşturan Büyükşehir Belediyesi, teşviklere ilaveten yatırımcıları her türlü desteği vererek ilçe organize sanayi bölgelerine yönlendiriyor. Meyvelerini veren destek ve altyapı hizmetleri sonucu Kavak ve Havza ilçelerindeki organize sanayi bölgelerinde özel sektör yatırımları her geçen gün artıyor. Firma taleplerinin gelmeye devam ettiği OSB'lerde genişleme alanları hazır hale getirilirken, ikinci etap çalışmaları sürüyor. Sanayi yatırımlarında cazibe merkezi haline gelen Bafra Karma ve Medikal İhtisas OSB'de doluluk oranı yüzde 70'e ulaştı. Kavak OSB'de ise yüzde 50'ye çıkarken, 1200 dönüm arazide Terme OSB, 822 dekar arazide Çarşamba Karma OSB ve 852 dönüm arazide Vezirköprü Tarıma Dayalı İhtisas Besi OSB kurulmasına yönelik hazırlıklar ise devam ediyor."

Açıklamada, arsa ve teşviklerden yararlanan firmaların Samsun'da istihdam artışına katkı sağladığı vurgulandı.

İki yüz yirmi sekiz hektarlık Bafra Karma ve Medikal İhtisas OSB'de 48 firmanın bin 500 kişiye istihdam sağladığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yetmiş dokuz parselli ikinci etap altyapı çalışmaları da tamamlandığında toplam parsel sayısı 137'ye, sağlanan istihdam da 4 bin 500'e çıkacak. Bin 194 dekarlık alana kurulacak 30 sanayi parselli Bafra Besi OSB tamamlanıp üretime başladığında 12 bin kişiye istihdam sağlanacak. Kırk firmaya 47 parsel arazi tahsis edilen Kavak OSB'de 28 firma üretime geçerken 12 parsel inşaat, 5 parsel proje aşamasında. Faal 28 firmada 676 kişi çalışırken, 17 firmanın da üretime geçmesiyle çalışacak kişi sayısı 3 bini bulacak. Talepleri karşılamak adına sanayi alanının iki katına çıkarılması için imar çalışmaları yapılıyor. Toplam 29,3 hektar büyüklüğündeki 26 sanayi parselli Samsun Gıda İhtisas OSB'nin birinci etabında 17 firma üretim yaparak 962 kişiyi istihdam ediyor, 6 firmanın inşaatı sürüyor. İkinci etabı 11,6 hektar genişliğinde ve 17 sanayi parseli bulunan sanayi bölgesinde altyapı çalışmaları devam ediyor. İkinci etap için 22 firma yatırım başvurusunda bulundu. İkinci etabın tamamlanmasıyla firmalar bin 566 kişiyi istihdam edecek."

Açıklamada görüşlerine yer verilen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Havza, Kavak ve Bafra'daki organize sanayi bölgelerinin yatırımcılar için büyük bir fırsat olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Merkez OSB'de malum yeni yatırım yapmak isteyen özel sektör için yerimiz kalmadı. Lakin genişletmeye çalışıyoruz. Ancak 3 ilçemizdeki organize sanayi bölgelerimiz, yatırımcılar için çok önemli alternatiflerdir. Şu an Kavak ve Bafra OSB'lerine yoğun ilgi var. Havza OSB yeni kurulmasına rağmen arazi tahsis ettiğimiz firma sayısı 14'e çıktı. İki firma üretime başladı. Çarşamba, Terme, Bafra ve Vezirköprü'de kurulacak yeni organize sanayi bölgelerinde de yatırımcıların önünü açmaya devam edeceğiz."

Samsun'daki organize sanayi bölgelerinde doluluk oranı artıyor
Samsun'daki organize sanayi bölgelerinde doluluk oranı artıyor

Kaynak: Anadolu Ajansı / İlyas Gün

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title