Sakarya Şubat Ayı İhracatında 7'nci Sırada - Haberler
Haberi Paylaş

Sakarya Şubat Ayı İhracatında 7'nci Sırada

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Sakarya Şubat Ayı İhracatında 7'nci Sırada

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Şubat ayı ihracat rakamları açıklandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Şubat ayı ihracat rakamları açıklandı. Sakarya Şubat ayı ihracatı 397 milyon 320 bin dolarla 7'nci sırada yer alıyor.

TİM verilerine göre, Şubat 2017 ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1 artışla 11 milyar 296 milyon dolar oldu. Sektörel olarak bakıldığında şubat ayı lideri otomotiv sektöründe ihracat, yüzde 12 buçuk artış gösterdi. Ülkeler bazında değerlendirildiğinde Şubat ayında Çin, İsrail ve ABD'ye ihracat oranlarında dikkat çekici artış gerçekleşti. Sakarya Şubat ayı ihracatı ise 397 milyon 320 bin dolarla 7'nci sırada yer alıyor. Geçen yılın aynı dönemine göre kıyaslandığında yüzde 167 artış gösteriyor.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, "Şubat ayında 397 milyon 320 bin dolarla 7'nci sırada yer alan ilimiz geçen yılın aynı dönemine göre kıyaslandığında yüzde 167 artış gösterdi. Bu ihracat rakamları, 2017 yılının geçtiğimiz yıllardan farklı bir ihracat ivmesi sergileyeceğini göstermektedir. Geçtiğimiz aya göre yüzde 12 düşüş yaşayan ihracat Şubat ayındaki işgünü sayısı eksikliğinden dolayı beklenen bir düşüş olmuştur. Geçen yılın aynı dönemine göre iki basamak yükselerek 7'nci sırada yer alan ihracat rakamlarımız Sakarya ihracatının önümüzdeki yıllarda hedeflerin de üzerine çıkarak yükseleceğini işaret ediyor. 2017 yılı ekonomi dünyası adına önemli, stratejik ve kritik bir yıl olarak geçiyor, bu anlamda attığımız adımlar ve ekonomi adına hamlelerimiz de büyük önem teşkil ediyor. Bu kritik dönemde söz konusu başarıda katkısı olan tüm iş dünyamızı tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum" ifadelerini kullandı. - SAKARYA

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500