Rusya'da Yılbaşı Çılgınlığı, Siyah Havyar Yasağını Unutturdu
Haberler » Dünya » Haber

Rusya'da Yılbaşı Çılgınlığı, Siyah Havyar Yasağını Unutturdu

Rusya'da Geleneksel Olarak Tüketim Çılgınlığına Sahne Olan Yılbaşı Kutlamaları, Yasa Dışı Olarak Siyah Havyar Satan Tüccarları da Harekete Geçirdi.

Rusya'da Yılbaşı Çılgınlığı, Siyah Havyar Yasağını Unutturdu

Rusya'da geleneksel olarak tüketim çılgınlığına sahne olan yılbaşı kutlamaları, yasa dışı olarak siyah havyar satan tüccarları da harekete geçirdi.

Rusya'da satışı yasak olan siyah havyar kaçak olarak satıldığı gıda pazarlarında kapışılıyor. Rusya Devlet Balıkçılık Komitesi Başkanı Aleksandr Savelyev, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Rusya piyasalarında 9 tondan fazla siyah havyar bulunmasının yasaklandığını bildirdi. Savelyev, "Ülkemizde önümüzdeki 10 yıl boyunca siyah havyar bulunmayacak. Gıda pazarlarında bulunan tüm siyah havyarlar yasadışı olarak satılmaktadır" şeklinde konuştu.

2008 yılında siyah havyar satışlarının tüm gıda pazarlarında kesin olarak yasaklanacağını belirten Savelyev, pazarlarda satılan havyarların tüketici sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Savelyev, siyah havyar kıtlığına rağmen kırmızı havyarın bol olduğunu ifade ederek, "2007 yılında ülke balıkçıları tarafından 325 ton kırmızı balık ve 20 ton kırmızı havyar avlandı. Kırmızı havyar fiyatları ortalama olarak 25-30 dolar arasında değişiyor. Siyah havyar fiyatı ise 2 bin dolar civarındadır" dedi.

Siyah havyar Rusya'da Hazar denizinin kuzeyindeki Astrahan açıklarında avlanan asetrin balıklarından elde ediliyor. Rusya'da nesli tükenmekte olan asetrin balıklarını korumak amacıyla siyah havyar satışı yasaklanmıştı.

(AK-İÖZ-İÖZ-ÖZ-D)