Roche Davasına Yeni Suç Duyurusu

Roche Davasına Yeni Suç Duyurusu

Roche Firmasının SSK'ya Fahiş Fiyatla İlaç Sattığı Yönündeki Şikayetiyle Soruşturma Açılmasını Sağlayan, Eski Roche Çalışanı Veysi Mungan, Bu Kez Kamunun "Örgütlü" Bir Şekilde Zarara Uğratıldığını Savunarak Sağlık Bakanlığı'nın Bazı Yetkilileri Hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na Suç Duyurusunda Bulundu.

Roche Davasına Yeni Suç Duyurusu

Roche firmasının SSK'ya fahiş fiyatla ilaç sattığı yönündeki şikayetiyle soruşturma açılmasını sağlayan, eski Roche çalışanı Veysi Mungan, bu kez kamunun "örgütlü" bir şekilde zarara uğratıldığını iddia ederek Sağlık Bakanlığı'nın bazı yetkilileri hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Mungan, Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu üyeleri Başmüfettiş Metin Akman, Müsteşar Yardımcısı Ulvi Saran, Genel Müdür Yardımcısı Bakir Keskinkılıç, Müfettiş Yardımcısı Çağrı Özyiğit, bakanlığın ilaç ruhsatlandırma ve fiyatlandırma yetkilileriyle Roche Genel Müdürü Faruk Yöneyman'ın "kamuyu örgüt oluşturarak zarara uğratmaktan" yargılanmasını istedi.

Roche eski Müşteri İlişkileri Müdürü Veysi Mungan, Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunda kamuyu 8.3 trilyon zarara uğrattığı belirtilen Roche firması ve diğer sorumlular hakkında yeni bir suç duyurusunda bulundu. Mungan, avukatları aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na yaptığı suç duyurusunda, Roche Türkiye eski Genel Müdürü Yöneyman'ın yönlendirmesiyle kamunun örgütlü olarak zarara uğratıldığını iddia etti.

"ROCHE MALLARINA EL KONULMALI"

Kamu alacağının tahsili için Roche firmasına tedbir konulmasını talep eden Mungan, suç duyurusunda "Kamu zararının belirlnmesine rağmen kamu alacaklarının tahsili için hukuk davası açılmadı ayrıca fiyatlar da düşürülmeyerek yolsuzluğun devamına göz yumulmaktadır" ifadesine yer verdi. Söz konusu ilaçların piyasadan toplatılmadığını kaydeden Mungan, kamu alacağının tahsiline kadar Roch fabrikasına tedbir konulmasını istedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na bugün yapılan suç duyurusunda, Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Raporu ve Başbakanlık Teftiş Kurul Raporu'na da yer verildi. 2007/177 sayılı Dilekçede yer alan talepler şöyle:

"Sayın Başsavcılığınızdan şüphelilerin suç teşkil eden eylemleri sebebiyle örgütlü bir şekilde kamunun zarara uğratıldığı, kamunun zararlarının tahsilini imkansız hale getirildiği, bu hususun örgütlü bir şekilde işlendiği ayrıca resen tespit edilecek hususlarda gerekli soruşturmanın yapılarak haklarında kamu davası açılmasına Roche firmasının mal varlıklarını satarak piyasadan çekildiği haberleri gazetelerde yer aldığı için, kamunun uğradığı zararların tahsili imkansızlaşması ihtimaline karşı bu nedenle söz konusu şirket ile sorumluların mallarına kamu yararı adına tedbir konulması hususunda karar verilmesini, suçun İstanbul'da Roche eski Genel Müdürü Faruk Yöneyman'ın örgütlemesiyle işlenmesi sebebiyle İstanbul Savcılığı'nın yetkili olması ve ilgili firma ve kuruluşların hakkında yine benzer soruşturmaların da İstanbul'da yürütülmesi sebebiyle soruşturmanın suçun organize bir şekilde işlenmesi soruşturmanın bu konuda yürütülen diğer soruşturmalarla birleştirilmesini talep ederiz."(ANKA)

Kaynak: ANKA