'PKK'ya Terör Örgütü Demeyenleri Muhatap Almayız'

'PKK'ya Terör Örgütü Demeyenleri Muhatap Almayız'

Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Harp Akademileri Komutanlığı 2007-2008 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılış Töreninde Yaptığı Konuşmaya Destek Verdi.

'PKK'ya Terör Örgütü Demeyenleri Muhatap Almayız'

-Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Harp Akademileri Komutanlığı 2007-2008 eğitim ve öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmaya destek verdi. Erdoğan, "Terör örgütüne 'terör örgütü' diyemeyenler, 'kardeşim, arka bahçem' diyenler var. Terör örgütünün avukatlığın yapıyorlar. Bu kabul edilemez. PKK'ya terör örgütü diyemeyenleri muhatap almayız" dedi.

ANKARA (ANKA) – Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Harp Akademileri Komutanlığı 2007-2008 eğitim ve öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmaya destek verdi. Erdoğan, "Terör örgütüne 'terör örgütü' diyemeyenler, 'kardeşim, arka bahçem' diyenler var. Terör örgütünün avukatlığın yapıyorlar. Bu kabul edilemez. PKK'ya terör örgütü diyemeyenleri muhatap almayız" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Parlamentosu Alman-Türk Dostluk Gurubu Başkanvekili Claudia Roth'u AKP Genel Merkezi'nde kabul etti.

Edinilen bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, görüşmede, Roth'un Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile ilgili medyaya yansıyan sözlerini gündeme getirerek tepki gösterdi. Erdoğan, "Bizim silahlı kuvvetlerimiz elbette eli silahlı teröristlere gereken karşılığı verecektir. Nitekim onların destekçileri de var. Terör örgütüne 'terör örgütü' diyemeyenler, 'kardeşim, arka bahçem' diyenler var. Terör örgütünün avukatlığını yapıyorlar. Bu kabul edilemez. PKK'ya terör 'örgütü diyemeyenleri' muhatap almayız" diye konuştu.

Roth ise her türlü şiddete karşı olduğunu ve PKK'yı derhal silah bırakmaya çağırdığını söyleyerek "Şırnak'taki son saldırıya da şiddetle kınıyorum" dedi.

PKK'nın eylemlerinin haklı çıkaracak hiçbir unsurun bulunmadığını belirten Roth, PKK ile DTP'nin ayrı tutulması gerektiğini söyledi.

Roth'un bu sözlerine Erdoğan "Bakın siz PKK'ya terör örgütü diyor ve kınıyorsunuz ama onlar bunu söyleyemiyor" diye karşılık verdi.

Roth, ayrıca TBMM'nin açılışına katılma fırsatı bulmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Başbakan, görüşme sırasında Almanya'daki göç yasasını da gündeme getirerek, Almanya'da ayrımcılık yapıldığını belirtti. "Bu gerçekten bizleri üzdü" diyen Başbakan Erdoğan, göç yasasının gözden geçirilmesini istedi. Türkiye'nin Almanya'daki Türk toplumunun entegrasyonundan yana olduğunu kaydeden Erdoğan, bunun için oradaki Türklere Türkçe eğitim imkanı taşımasının önemli olduğunu bildirdi.

Roth da Erdoğan ile aynı fikirde olduğunu ve göç yasasına karşı Almanya'daki Türk toplumuna destek vereceklerini söyledi.

Kaynak: ANKA