Ortalama Ömür 140'a Çıkarılacak

Ortalama Ömür 140'a Çıkarılacak

İnsan Ömrünün 140 Yıl Sürmesi Artık Hayal Değil. Bir Grup İspanyol ve Amerikalı Bilimadamının Uzun Süredir Üzerinde Deneyler Yaptığı İnsan Ömrünün 70 Yıl Daha Uzatılması Çalışmalarının Son Aşamaya Geldiği Duyuruldu.

Ortalama Ömür 140'a Çıkarılacak

İnsan ömrünün 140 yıl sürmesi artık hayal değil. Bir grup İspanyol ve Amerikalı bilimadamının uzun süredir üzerinde deneyler yaptığı insan ömrünün 70 yıl daha uzatılması çalışmalarının son aşamaya geldiği duyuruldu.

Bilimadamları fare, tavuk ve kurbağalar üzerinde gerçekleşen deneylerde bu hayvanların ömrünü 3`e katlamayı başardı.

İspanya`dan El Centrö de Medicina Regenarativa de Barcelona ile ABD`den California Enstitüsü`nün ortaklaşa başlattıkları ve ¨Genetik Mekanizma¨ adı verilen bilimsel çalışma basına açıklandı.

SIRA İNSANLARA GELDİ

Barcelona Medicina Regenarativa Merkezi Başkanı Juan Carlos İzpisua, insanoğlunun ömrünü uzatan ve yaşlandırmayı geçiktiren genetik mekanizmanın çözülmesinde son aşamaya gelindiğini duyurdu. İzpisua, günümüz insanının 70 ile 75 yıl yaşadığı gözönünde bulundurulursa gelecekte bu süreyi ikiye katlıyarak 140 yaşına ulaşmanın artık hayal olmadığını savundu. Fare, tavuk ve kurbağalar üzerinde denenen ve sonsuzluk adı verilen genetik çalışmanın bu hayvanların ömrünü 3`e katladığını iddia eden Juan Carlos İzpisua, ¨Sıra insanlara gelmeye başladı¨ açıklaması yaptı.

Yaptıkları çalışmanın tamamen bilimsel olmasına rağmen bilim dünyasında tartışılması gereken hususların da varlığına dikkat çeken İzpisua, özellikle embriyonlarla ilgili çalışmaların toplumdan mutlaka onay alması gerektiğine işaret etti.


Kaynak: DHA