Orhan Erinç, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Oldu

Orhan Erinç, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Oldu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Cumhuriyet Vakfı Başkanlığı'na Seçildi. Vakıf Başkanvekilliğine Alev Coşkun, Genel Sekreterliğine Şükran Soner, Saymanlığa da İbrahim Yıldız Getirildi.

Orhan Erinç, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Oldu

İlhan Selçuk'un vefat etmesinin ardından boşalan Cumhuriyet Vakfı Başkanlığı'na tek aday olan Orhan Erinç oybirliği ile seçildi. Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu'nun yapılan iş ve görev bölüşümü sonucunda, Vakıf ve Yayın Kurulu Başkanlığına Orhan Erinç'in, Başkanvekilliğine Alev Coşkun'un, Vakıf Genel Sekreterliğine Şükran Soner'in ve Vakıf Saymanlığına da İbrahim Yıldız'ın seçilmelerine karar verdiği kaydedildi.

Yayın Kurulu Başkan Yardımcılığına İbrahim Yıldız getirilirken, Cüneyt Arcayürek ve Ali Sirmen de Yayın Kurulu Üyeleri oldu.

-ORHAN ERİNÇ KİMDİR?-

Balıkesir'de 1936 yılında doğan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erinç, Özel Gazetecilik Okulu'nu bitirdi. Son Posta'da başladığı gazeteciliği(1957), Yeni Sabah ve Cumhuriyet(1963-1981) gazetesinde sürdürdü. Gece Postası gazetesinde(1962) ve Türk Haberler Ajansı'nda(1984-1985) Genel Yayın Müdürlüğü yapan Erinç, 1993 yılında Cumhuriyet'e döndü ve Genel Yayın Yönetmenliği(1994-2001) görevlerinde bulundu. Hürriyet gazetesinde(1981-1984) köşe yazarlığı yapan Erinç, Güneş gazetesinde(1987-1990) dizi yazılar ve araştırma müdürlüğü yaptı. Cumhuriyet gazetesinde 4 Ocak 2001'den bu yana köşe yazıları yazan Erinç, haber, röportaj, inceleme dallarında, 8 Gazetecilik Başarı Ödülü, Türk Dil Kurumu Basın Dil Ödülü, İstanbul Tabip Odası Sağlık Ödülü, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Özgürlüğü Ödülü, Türkiye Bilişim Vakfı Bilişim Medya Ödülü ve Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Onur Ödülü gümüş madalyasını, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi 60.Yıl Onur Ödüllerini aldı.

"Türk Basınında Cumhuriyet'in 60 Yılı" kitabını İbrahim Örs ile birlikte hazırlayan Erinç'in "Bir Arpa Boyu", "Medya ile Politika", "Pazartesi Yazıları/Şu Bizim Enayi Defteri", "Ayın Tarihi Atatürk Özel Sayısı- Kasım 1938", "Demokrasiye Kitakse", "Sıkmabaşın Başağrısı", "Medya ve Demokrasi Masalları", "Atatürk'ün Emniyet Müdürü" adlı kitapları bulunuyor. Erinç, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde yüksek lisans öğrencilerine "Türk Basınının Ortak Sorunları", lisans öğrencilerine "Haber Toplama ve Yazma Tekniği" ile "Basın Ahlakı", İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde "Temel Gazetecilik" dersleri verdi. Basın Şeref Kartı sahibi olan Erinç, evli ve iki kızı, bir de torunu var.(ANKA)

(GO/ÖMR)