Öğrencilerin Sivil Savunma Tatbikatı

Öğrencilerin Sivil Savunma Tatbikatı

İzmir'in Aliağa İlçesi Mehmet Saka İlköğretim Okulu'nda Yapılan Sivil Savunma Tatbikatı Gerçeğini Aratmadı. Okulun Sivil Savunma Kulübü Öğretmenleri Naci Kaymak ve Eşi Ayşe Kaymak Nezaretindeki Tatbikat Başarıyla Tamamlandı.

Öğrencilerin Sivil Savunma Tatbikatı

İzmir'in Aliağa İlçesi Mehmet Saka İlköğretim Okulu'nda yapılan sivil savunma tatbikatı gerçeğini aratmadı. Okulun Sivil Savunma Kulübü Öğretmenleri Naci Kaymak ve eşi Ayşe Kaymak nezaretindeki tatbikat başarıyla tamamlandı.

Tatbikat, Mehmet Saka İlköğretim Okulu'nun 460 öğrencisinin çalan siren sesi ile birlikte 1 dakika 6 saniye gibi kısa sürede sınıfları boşaltmasıyla başladı ve öğrencilerin okul bahçesinde öğretmenlerinin kontrolünde emniyetli bir yerde toplanması ile sona erdi. Tatbikattan haberi olmayan öğrenciler ise olan biteni anlamaya çalışırken kısa süreli şaşkınlık yaşadı. Mehmet Saka İlköğretim okulunun tatbikatına okulda bulunan 20 özel sınıf öğrencisi de katıldı. Okulun giriş katında bulunan sınıflarda eğitim ve öğretim gören özel sınıf öğrencileri de 30 saniye gibi kısa bir sürede paniğe kapılmadan okulu terk etmeyi başardı. Özel sınıfın öğretmeni Hatice Alper'in kontrolünde emniyetli bölgeye alınan öğrenciler, okuldaki diğer öğretmen ve öğrenciler tarafından alkışlandı. Tatbikatın ardından öğretmen Naci Kaymak, güvenli bölgede bulunan öğrencilere sivil savunma tatbikatı ve yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi. Kaymak, herhangi bir olağanüstü durumda 3 dakika süreyle çalan uzun siren sesinin çıkışa hazır olun anlamına geldiğini, daha sonra çalan dalgalı siren sesinin ise sığınaklara inin ya da güvenli bölgelere çıkın anlamı taşıdığını söyledi. Tatbikatı değerlendiren Mehmet Saka İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Hasan Özkahraman ise tatbikatın başarılı geçmesinden dolayı öğretmen ve öğrencileri kutlayarak, "1 dakika 6 saniye gibi kısa bir zaman diliminde tüm okul boşaltıldı. Bizi en çok sevindiren ise okulumuzda bulunan özel sınıf öğrencilerinin büyük bir başarı ile tahliye edilmesi oldu. Öğrencilerimize yönelik bu tip eğitici faaliyetlere devam edeceğiz" diye konuştu.

(UÇ-YK) 28.02.2008 18:11 TSİ

Kaynak: İHA