Ödp 5'inci Olağan Kongresi Yapıldı

Ödp 5'inci Olağan Kongresi Yapıldı

Ödp (Özgürlük ve Dayanışma Partisi) 5'inci Olağan Kongresi Düzenlendi. Kongrede Konuşan Ödp Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu Türkiye'nin AB Sürecini ve İktidardaki AKP Hükümetini Eleştirdi. AB Sürecinin Tren Kazasına Uğramadığı Halde Bu Sürece Olan Desteğin Gün Geçtikçe Azaldığına Dikkat Çeken Kozanoğlu, "Bu Öyle Bir Trenki Kazaya Uğramıyor Ama Yolcuları Birer Birer İniyor.

Ödp 5'inci Olağan Kongresi Yapıldı

ÖDP (Özgürlük ve Dayanışma Partisi) 5'inci olağan kongresi düzenlendi. Kongrede konuşan ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu Türkiye'nin AB sürecini ve iktidardaki AKP hükümetini eleştirdi. AB sürecinin tren kazasına uğramadığı halde bu sürece olan desteğin gün geçtikçe azaldığına dikkat çeken Kozanoğlu, "Bu öyle bir trenki kazaya uğramıyor ama yolcuları birer birer iniyor. Sonunda herhalde hiçbir yolcusu kalmayacak" dedi.

Kozanoğlu, AKP'nin, AB Komisyonu raporu karşısında bir liman ile havalanının Kıbrıs Rum Kesimi'ne koşullu olarak açılmasını öngören teklifini kınadı. AKP'nin bu kararı Genelkurmay ve Çankaya'ya danışmadan tek taraflı olarak AB'ye sunmasını ve ardından kararın yazılı olmamasını gerekçe göstermesini de eleştiren Kozanoğlu, "Madem yazılı metinleri ilgili taraflarla tartışıyorsun o zaman bütçeyi neden tartışmadın? Toplumun hayatını ilgilendiren bu belgeyi bizlerle mi yaptın?" dedi. Kozanoğlu AKP lideri Başbakan Erdoğan'ın piyasaları sarsmamak içn konuyu kapatma girişimi için ise "Sonunda ağzındaki baklayı çıkardı. Karşımızda inançlı bir hükümet olduğunu görüyoruz. Ancak onların inançları piyasa tanrıları için" yorumunu yaptı. Bu yıl hazırlanan bütçenin geçmiş yıllardan farklı olarak uzun vadeli hazırlandığına dikkat çeken Kozanoğlu, "Çok yıllı bütçe demek kim seçilirse seçilsin IMF tarafından vız gelir tırıs gider demek. Buna karşı biz de bu hafta KESK ve demokratik kitle örgütleri tarafından düzenlenen eylemlere katılacağız. Bu bütçeye verdiğimiz tepkiyi sokaklarda haykıracağız" şeklinde konuştu.

Kozanoğlu konuşmasının ardından 'yaşasın özgürlük, dayanışma' sloganları eşliğinde kongre salonundaki yerini aldı.