Napolitano Zaman İstedi

Napolitano Zaman İstedi

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Prodi Hükümetinin Güvenoyu Alamayarak Düşmesinin Ardından Siyasi Partilerle Yaptığı İstişareleri Bu Akşam Tamamladı ve Kararını Açıklamak İçin Zaman İstedi.

Napolitano Zaman İstedi

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Prodi hükümetinin güvenoyu alamayarak düşmesinin ardından siyasi partilerle yaptığı istişareleri bu akşam tamamladı ve kararını açıklamak için zaman istedi.

Napolitano, Quirinale Sarayı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, istişarelere dayalı olarak önereceği çözümü belirlemek için ?düşünme molası?na gereksinim duyduğunu belirterek, ?Şimdi bir düşünme molası vermem gerekiyor. Kararımı daha sonra sizlere duyuracağım? dedi.

Gerekçeli karar alacağını ifade eden Napolitano, ?Yapacağım tercihin gerekçelerini kamuoyuyla paylaşacağımı da daha şimdiden sizlere söyleyebilirim? diye konuştu.

Napolitano, siyasi partiler arasındaki görüş ayrılıklarına da dikkati çekerek, ?Derin siyasi görüş farklılıkları nedeniyle ne kadar karmaşık ve zor bir durumla karşı karşıya bulunduğumuzu da biliyoruz? dedi.

Napolitano, geçen cuma günü başlattığı istişare süresince, senato ve meclis başkanları, siyasi parti liderleri ve eski cumhurbaşkanlarından oluşan toplam 19 heyeti kabul etti.

Merkez sağ, Napolitano'yla yaptığı görüşmelerde, parlamentonun feshedilerek, İtalya'da Nisan ayında erken seçime gidilmesini talep ettiler.

Merkez sol yelpazedeki partilerin ezici çoğunluğu ise, sandığa gidilmeden önce seçim yasası başta olmak üzere belirli reformları gerçekleştirmek üzere geçici hükümet teşkil edilmesinden yana olduklarını ifade ettiler.

Kulislerde, Napolitano'nun geçici hükümet seçeneğini yeğlemesi durumunda, Senato Başkanı Franco Marini veya İçişleri Bakanı Giuliano Amato'yu hükümeti kurmakla görevlendirebileceği ileri sürülüyor.