Moskova: Rusya Muhalefetinden Siyasi Tutuklulara Destek

Moskova: Rusya Muhalefetinden Siyasi Tutuklulara Destek

Yolsuzluk Yaptığı Gerekçesiyle Moskova Mahkemesi Tarafından 8 Yıl Hapis Cezasına Çarptırılan Rusya'nın Petrol Milyarderi Yukos Eski Şirketi Genel Müdürü Mihail Hadarkovski Hakkında Alınan Mahkeme Kararına Karşı Temyiz Davasının Geri Çevrilişinin 1. Yıldönümü, Ülke Muhalefeti Tarafından Protesto Gösterisiyle Anıldı.

Moskova: Rusya Muhalefetinden Siyasi Tutuklulara Destek

Yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle Moskova Mahkemesi tarafından 8 yıl hapis cezasına çarptırılan Rusya'nın petrol milyarderi Yukos eski şirketi Genel Müdürü Mihail Hadarkovski hakkında alınan mahkeme kararına karşı temyiz davasının geri çevrilişinin 1. yıldönümü, ülke muhalefeti tarafından protesto gösterisiyle anıldı.

Moskova'nın en işlek caddelerinden sayılan Tverskaya'da Novopuşkinskaya Meydanı'nda düzenlenen protesto eylemine çoğunluğu Birleşik Halk Cephesi taraftarı olduğu belirtilen yaklaşık 100 kişi katıldı. Ülke kamuoyunun dikkatini bir daha Yukos Davası'na ve siyasi tutuklular konusuna çekmek amacıyla düzenlenen eylem sırasında 'Putin, Rusya için utanç kaynağıdır', 'Hadarkovski'ye özgürlük', 'Siyasi tutuklulara özgürlük' sloganları atan eylemciler, ayrıca hükümeti protesto nitelikli çok sayıda karikatür ve pankart da açtı. Eyleme katılanlardan Andrey Radyonov, "Bugün buraya toplanan insanlar, 1-1.5 yıl önce de Moskova Mahkemesi karşısında Yukos Genel Müdürü Hadarkovski'nin yasalara aykırı olarak hapis cezasına çarptırılmasını protesto ediyordu. Hadarkovski, 20. yüzyılda ilk kez Rusya'yı liberal ekonomiyle tanıştıran bir işadamıdır. Böyle bir insanın sırf siyasi iktidarı eleştirdiği için haksızca yargılanması ülkemiz açısından utanç verici bir olaydır. Talebimiz, adaletin biran önce yerini bulması ve Hadarkovski'nin serbest bırakılmasıdır. Ayrıca Hadarkovski dışında Yukos şirketiyle ilişkisi bulunduğu için cezaevlerine konulan diğer siyasi tutukluların da serbest bırakılmasını istiyoruz" dedi.

Eylem sırasında yoğun güvenlik önlemleri alan Moskova Polisi, eylemcilere herhangi bir müdahalede bulunmazken, eylem boyunca yoldan geçen vatandaşlara bildiri dağıtan göstericilerin daha sonra sessizce dağıldıkları bildirildi.

Kaynak: İHA