Moskova: Mısır Devlet Başkanı Mübarek Putin ile Görüştü

Moskova: Mısır Devlet Başkanı Mübarek Putin ile Görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İki Ülke Arasındaki İlişkileri Geliştirmek Amacıyla Moskova'ya Resmi Ziyaret Düzenleyen Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile Kremlin Sarayı'nda Biraraya Geldi.

Moskova: Mısır Devlet Başkanı Mübarek Putin ile Görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla Moskova'ya resmi ziyaret düzenleyen Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile Kremlin Sarayı'nda biraraya geldi.

Mısır Devlet Başkanı Mübarek ile çok verimli bir görüşme yaptığını belirten Vladimir Putin, Mısır'ın Rusya açısından çok önemli bir müttefik olduğunu vurgulayarak, ülkeler arasındaki ticari, ekonomik ve politik alanlardaki işbirliğinin artık stratejik hale geldiğini söyledi. Geçen yıl iki ülke arasında 1 milyar 600 milyon dolar değerinde toplam ticaret hacmi gerçekleştiğini ve bu yılın ilk sekiz aylık dönemi içinde kaydedilen miktarın geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 58 oranında artış gösterdiğini kaydeden Putin, "Mübarek'in teşebbüsüyle Kahire'de Rusya-Mısır Üniversitesi faaliyete başladı. Rus arkeoloji uzmanları bu ülkede bilimsel araştırmalar yapıyor. Rusya dünyanın neresinde olursa olsun eski Mısır hükümdarlarına ait tarihi eserlerin bu ülkeye geri iade edilmesine çalışan ender devletlerden biridir" dedi.

Görüşme sırasında başta Filistin olmak üzere İran, Lübnan, Suriye dahil Ortadoğu konularını detaylı olarak ele aldıklarını kaydeden Putin, "Rusya, Filistin sorununun çözümü için görüşmelerin tekrar başlatılmasından yanadır. Uluslararası kuruluşlar bölgede daha etkin olmalılar. Ayrıca Mısır gibi bölgesel bir gücün Ortadoğu sorununun çözümüne daha fazla katılması gerekiyor" diye konuştu.

Rusya'nın uluslararası politika alanda oynadığı rolün önemi dolayısıyla Rus meslektaşıyla görüşmekten her zaman mutluluk duyduğunu belirten Mübarek ise, "2004 yılında benim Moskova'ya ve 2005 yılında ise Putin'in Kahire'ye düzenlediği resmi ziyaret ülkelerimiz arasındaki ilişkilere büyük canlılık kattı. Bugünkü görüşmemizde de canlanan ilişkilerimizi aynı hızla devam ettirme kararlılığımızı dile getirmek ve yeni işbirliği yollarını ele almak fırsatı bulduk" dedi.

Rusya'nın Ortadoğu sorunlarına yaklaşımın Mısır tarafından memnuniyetle karşılandığını kaydeden Mübarek, özellikle Filistin, Irak, Lübnan gibi konularda her iki ülkenin ortak görüşleri paylaşmasının sevindirici olduğunu vurguladı. Putin ile yaptığı görüşmenin iki ülke ilişkilerinin bundan sonra da gelişmesine büyük katkı sağlayacağını ümit ettiğini belirten Mübarek, Rusya ve Mısır'ın Ortadoğu ve dünya barışına birlikte katkı sağlayacaklarını sözlerine ekledi.