Haberler

Mısır'da Ramazan davulcusu "Mesaharati" -

Bir zamanlar yanında elindeki fenerle karanlık sokakları aydınlatan bir çocuk da bulunan Mesaharati, bir yandan elindeki küçük davuluna vururken, diğer yandan mahalle sakinlerinin isimlerini bağırarak "uyuyanlar uyanın" diye nara atıyor.

Mısır'da Ramazan davulcusu "Mesaharati" - KAHİRE

İslam dünyasının önde gelen ülkelerinden biri olan Mısır'da Ramazan ayı, diğer Müslüman ülkelerde olduğu gibi oldukça hareketli ve coşku içinde geçiyor. Ramazan ayında geceleri sahur vakti sokak aralarında gezerek insanları davul sesi ile uyandıran kişiye "Mesaharati deniyor.

Bir zamanlar yanında elindeki fenerle karanlık sokakları aydınlatan bir çocuk da bulunan Mesaharati, bir yandan elindeki küçük davuluna vururken, diğer yandan mahalle sakinlerinin isimlerini bağırarak "uyuyanlar uyanın" diye nara atıyor. Birçok Mısırlının çocukluk hatıralalarında kalan bu gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutmuş durumda.

Patlak davulunun üzerine koyduğu plastik mutfak kabına vurarak sokak aralarında dolaşan Mesaharati çocuklar tarafından yoğun ilgi görüyor. Mesaharati mahalle sakinlerinin verdiği bahşişlerle Ramazan ayını geçiriyor.

Kaynak: AA / Güncel

Politika Güncel Haberler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title