MHP'li Akçay, "Hâl Kayıt Sistemi" Sorunlarına El Attı
Haberler » Yerel » MHP'li Akçay, "Hâl Kayıt Sistemi" Sorunlarına El Attı - Haberler

MHP'li Akçay, "Hâl Kayıt Sistemi" Sorunlarına El Attı

5957 Sayılı Kanun ile Manisa'da tarım ürünleri üreten ve bunun ticaretini yapan yaklaşık 100 bin kişi ve işletmenin hal kayıt sistemine kayıt yaptırmak zorunda olduğunu söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, "Hal kayıt sistemiyle ilgili"...

MHP'li Akçay,

5957 Sayılı Kanun ile 'da tarım ürünleri üreten ve bunun ticaretini yapan yaklaşık 100 bin kişi ve işletmenin hal kayıt sistemine kayıt yaptırmak zorunda olduğunu söyleyen MHP Manisa Milletvekili , "Hal kayıt sistemiyle ilgili işlemler Gümrük ve Ticaret İl Müdürlüğü vasıtasıyla yapılmaktadır. Ancak Manisa'ya Gümrük ve Ticaret İl Müdürlüğü kurulmadığı için hal kayıt sistemiyle ilgili bu işlemler Manisa Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Manisa Bilim, Sanayi ve Teknoloji il Müdürlüğü'nün bu talebi karşılaması mümkün değildir. Dolayısıyla bu yetki diğer kurumlara dağıtılarak Manisalı vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilmelidir" dedi.

Sorunla ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na yazılı soru önergesi veren Akçay, şu soruları yöneltti: "Ülkemizde hal kayıt sistemine başvuru yapması düşünülen kişi veya işletme sayısı ne kadardır? Buna yönelik Bakanlığınız tarafından bir çalışma yapılmış mıdır? Hal kayıt sistemine şu ana kadar başvuru yapan kişi veya işletme sayısı ne kadardır? Hal kayıt sistemine en fazla başvurunun olması beklenen ilk 10 il hangisidir? Bu illerde yapılması düşünülen başvuru sayıları nedir?

Bu illerde şu ana kadar kaç başvuru olmuştur? Manisa Gümrük ve Ticaret İl Müdürlüğü ne zaman açılacaktır? Hal kayıt sistemine girişin yoğun olduğu Manisa gibi illerde yoğunluk sebebiyle bu güne kadar yaşanan ve bundan sonra yaşanabilecek olan problemler için bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? Manisa'da hal kayıt sistemine kayıt yaptırması beklenen kişi ve işletme sayısının 100 bin civarında olacağı tahmin edilmektedir. Dolayısıyla bu talebi Manisa Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünün tek başına karşılayabilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla Hal kayıt sistemine girişin yoğun olduğu illerde bu talebi karşılama konusunda başka kurumları da yetkilendirmeyi düşünüyor musunuz? Hal kayıt sistemine başvuruların yoğun olduğu illerde mevcut sisteme giriş ile ilgili işlemler konusunda Ticaret ve Sanayi Odalarına, meyve ve sebze üreticileri birlik ve odalarına, Ziraat Odalarına, Belediyelere ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe Müdürlüklerine de yetki vermeyi düşünüyor musunuz?"

(VS-ERG-

27.04.2012 21: 27: 11

TSI

NNNN - MANİSA

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler