Haberler

"Metro Metrobüs Yaya Bağlantı Tüneli" Kullanıma Açıldı

İstanbul metrosu Gayrettepe istasyonu ile Zincirlikuyu metrobüs durağı arasında yaya ulaşımını sağlamak üzere yapılan "Metro Metrobüs Yaya Bağlantı Tüneli" açıldı.

İstanbul metrosu Gayrettepe istasyonu ile Zincirlikuyu metrobüs durağı arasında yaya ulaşımını sağlamak üzere yapılan "Metro-Metrobüs Yaya Bağlantı Tüneli" açıldı.

İstanbul'un en yoğun istasyonlarından biri olan Zincirlikuyu metrobüs istasyonu, yaya erişimleri de yeniden düzenlenerek, özürlülere uygun hale getirildi. Metrobüsü kullanan yolcular, tünelden metroya rahatlıkla ulaşabilecek.

Vatandaşlar, bugün hizmete açılan yaya tünelini, memnuniyetle karşıladı. Metro ve metrobüs hattını kullanarak işe giden 51 yaşındaki Şaban Öner, Avcılar'da oturduğunu iş yerinin ise Taksim'de olduğunu söyledi.

Uygulamadan memnun olduğunu ifade eden Öner, "Güzel ve temiz bir hizmet olmuş. Bizim için sevindirici oldu. En fazla kış aylarında yağışlı havalarda rahatsız oluyorduk. Yaz mevsiminde de havaların sıcak olması etkiliyordu. Şimdi ise klimalı bir tünelde yürüyoruz" diye konuştu.

Bahçelievler'den Sabiha Gökçen Havalimanı'na gittiğini söyleyen 18 yaşındaki Emre Öztürk ise daha önce birkaç kez metrobüs hattından Gayrettepe metrosuna geçmek için üst geçidi kullandığını anlattı.

Yaya tünelinin büyük rahatlık sağladığını vurgulayan Öztürk, "Dışarıda sıcaktan, yağmurdan etkilenebiliyorsunuz. Ancak klimalı tünelde yürüyen merdiven sistemiyle daha rahat bir şekilde ulaşım sağlıyorsunuz" dedi.

-Tünelin teknik özellikleri

Yapımı tamamlanan 906 metre uzunluğundaki tünelde, 14 yürüyen bant, 11 asansör, 6 yürüyen merdiven, 8 acil durum bas konuş telefon cihazı, 152 acil durum hoparlörü, 224 yangın dedektörü, 31 yangın butonu, 23 yangın flaşörü, 17 teknik odalarda sirenli flaşör, 2 yolcu bilgilendirme ekranı hizmet veriyor. - İstanbul

Kaynak: AA / Güncel

Zincirlikuyu İstanbul Politika Güncel Haberler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title