Makü Mezuniyet Töreni

Makü Mezuniyet Töreni

Rektör Prof.Dr.Saatcı."Genç nüfusumuzun heyecanını anlıyoruz."

Makü Mezuniyet Töreni

- Rektör Prof. Dr. Saatcı:

"Genç nüfusumuzun heyecanını anlıyoruz. Ancak sağlıklı demokrasinin vurup kırarak, yakarak yıkarak gerçekleşmeyeceğini biliyoruz"

Cumhuriyet Meydanı'nda başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve Atatürk anıtına çelenk konuldu.

Burdur Gazi Atatürk Stadı'nda devam eden törende konuşan MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı, 2006 yılında kurulan MAKÜ'nün bugün itibariyle 18 bin 161 öğrenci, 585 akademik personel, 594'ü idari olmak üzere bin 179 çalışanıyla büyük bir aile olduğunu söyledi. 

Ülkenin kritik günler geçirdiği şu günlerde bazı tavsiyeleri olacağını belirten Saatcı, şöyle konuştu:

"Genç nüfusumuzun heyecanını anlıyoruz. Ancak sağlıklı demokrasinin vurup kırarak, yakarak yıkarak gerçekleşmeyeceğini biliyoruz. Sağlıklı bir demokrasinin konuşarak, uzlaşarak sağlanabileceğini düşünüyoruz. Demokrasiyi sadece kendimiz için değil, herkes için anlamak adına empati yapmamız gerekiyor."

58 yaşında okul birincisi oldu

Törene katılan MAKÜ Tefenni Meslek Yüksekokulu birincisi 58 yaşındaki Süheyla Çiğdem Pekiner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü'nden mezun olduğunu anlattı.

Yaş faktörünün dikkat çektiğini ifade eden Pekiner, "Tıbbi ve Aromatik Bitkiler programı çok önemli ve gelişmekte olan bir program. Bu da benim çok eski bir ilgi alanımdı ama Türkiye'de bu konuda eğitim yoktu. Tıbbi ve şifalı bitkilere meraklı olsanız bile yapabileceğiniz fazla bir şey yoktu. Bu nedenle böyle bir bölüm açılınca bende okumayı tercih ettim" dedi. 

Törende MAKÜ Fen Edebiyat Fakültesi bölüm birincisi Ceyda Canoluk tarafından yaş kütüğüne isim çakıldı ve dereceye giren öğrencilere belgeleri verildi.

Tören, şarkılar eşliğinde öğrencilerin keplerini havaya atmasıyla sona erdi.

Törene Burdur Valisi Nurettin Yılmaz, AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur Belediye Başkanı Sebehattin Akkaya, akademisyenler, öğrenci velileri ve diğer ilgililer katıldı. - Burdur

Kaynak: AA