Lıllıkas: 'Türkiye'nin Birşey Söyleme Hakkı Yok'

Lıllıkas: 'Türkiye'nin Birşey Söyleme Hakkı Yok'

Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas, Türkiye'nin, Güney Kıbrıs'ın Fransa ile İmzaladığı Savunma ve Askeri İşbirliği Anlaşması Hakkında 'Herhangi Birşey Söyleme Hakkı Olmadığını' Savundu.

Lıllıkas: 'Türkiye'nin Birşey Söyleme Hakkı Yok'

Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas, Türkiye'nin, Güney Kıbrıs'ın Fransa ile imzaladığı savunma ve askeri işbirliği anlaşması hakkında ''herhangi birşey söyleme hakkı olmadığını'' savundu.

Yorgos Lillikas, Türkiye'nin, söz konusu anlaşmaya tepkisiyle ilgili bir soruyu yanıtlarken, ''Türkiye'nin, söz söyleme hakkı yok'' dedi.

Lillikas, ''Türkiye'nin bölgedeki istikrar ve barış hakkında herhangi bir şey söylemesinin yasal olmadığını'' ileri sürdü.

Kıbrıs Rum yönetimi Sözcüsü Hristodulos Paşardis ise, konu hakkında yaptığı açıklamada, ''Bölgedeki barış ve istikrar konusunda sorun yaratan ülkenin Türkiye olduğunu'' savundu.

Paşardis, ''(Güney) 'Kıbrıs' hükümeti, egemen ve bağımsız bir devlet olarak herhangi bir ülkeyle işbirliği anlaşması imzalama yasal hakkına sahiptir. Bunun yapılması için önceden Türkiye'den izin almak gerekmiyor'' dedi.

Sözcü, ''Türkiye, yalnızca Türk 'işgali' altındaki bölgeler konusunda herhangi bir karar için izin verebilir'' diye konuştu.