Kocaelililer Kobis'i Sevdi

Kocaelililer Kobis'i Sevdi

Kocaeli’de Kocaeli Bisikletli Ulaşım Sistemi kullanımı her geçen gün artıyor.

Kocaelililer Kobis'i Sevdi

Kocaeli'de Kocaeli Bisikletli Ulaşım Sistemi kullanımı her geçen gün artıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 2014 yılında sağlıklı ve ideal bir şehir hayatı için hizmete sunulan, bisiklet kiralama sistemi Kobis'e ilgi her geçen gün artıyor. Kobis ile vatandaşlar bugüne kadar 583 bin 154 sefer gerçekleştirdi. Bazı kullanıcılar haftanın 7 günü bisiklet kullanımı gerçekleştirirken, kişi başı günlük ortama 130 dakika bisiklet kullandı. Gerçekleştirilen yeniliklerle Kobis kart, kentkart ve kredi kartı entegrasyonu ile sisteme katılım kolaylaştırıldı. Sistemin kolaylaştırılması ile hizmetler en uç noktalara ulaşıyor ve Kobis kullanımı sürekli artıyor.

Kocaeli halkı tarafından ilgi ile kullanılan Kobis ile bugüne kadar gerçekleştirilen 583 bin 154 seferde vatandaşlar 98 Milyon 582 bin kalori yaktı. Bisiklet kullanan bazı vatandaşlar, haftanın yedi günü Kobis bisikletlerini kullanırken Ağustos 2016-Ağustos 2017 yılları arasında 127 bin 344 saat bisiklet kullanımı gerçekleşti. Kobis'e toplam üye sayısı 58 bin 510 kişiye ulaşırken toplam bisiklet kiralama sayısı da 583 bin 154 olarak kaydedildi.

Projenin görmüş olduğu yoğun ilgi ve gelen talepler doğrultusunda 2. etap için çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmalar kapsamında 17 yeni istasyon kuruldu. 207 adet park ünitesi ve 124 adet bisiklet alımı Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. 2. Etap çalışmaları kapsamında yeni istasyonlar Körfez, Derince, İzmit, Kartepe, Başiskele, Gölcük, Karamürsel, Gebze ve Darıca ilçelerini kapsıyor.

Büyükşehir Belediyesi ekipleri sistemin sağlıklı işleyebilmesi için, akıllı bisiklet istasyonlarındaki park üniteleriyle bisikletlerin gerekli bakım ve onarımını da belirli aralıklarla gerçekleştiriyor. Gerçekleştirilen bu çalışmalarla, vatandaşların sistemi kullanım sayısı ve memnuniyet oranı artıyor. Kobis ile ilgili Kocaeli halkıyla gerçekleştirilen anketlerde yüzde 90 memnuniyet sağlandığı belirtiliyor. Çeşitli platformlarda halkla sürekli olarak gerçekleştirilen bu anket çalışmalarıyla Kocaeli halkının görüş ve önerileri dikkate alınıyor. - KOCAELİ