Kaş Festivalinde Uluslararası Dostluk Mesajları Verildi

Kaş Festivalinde Uluslararası Dostluk Mesajları Verildi

Antalya'nın Kaş İlçesinde Yapılan Kültür ve Sanat Festivalinde Yunan ve Türk Belediye Başkanları Dostluk Mesajları Verdi. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ın da Vurguladığı Dostluğun Adımlarından Biri Olarak da Yunanistan'ın Meis Belediyesi ile Kaş Belediyesi Arasında Protokol İmzalandı.

Kaş Festivalinde Uluslararası Dostluk Mesajları Verildi

Antalya'nın Kaş ilçesinde yapılan kültür ve sanat festivalinde Yunan ve Türk belediye başkanları dostluk mesajları verdi. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ın da vurguladığı dostluğun adımlarından biri olarak da Yunanistan'ın Meis Belediyesi ile Kaş Belediyesi arasında protokol imzalandı.

11. Uluslararası Kaş Likya Kültür ve Sanat Festivali gerçekleştirildi. Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenle başlayan festivale Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı.

Türk ve Yunan milli marşlarının okunması ile başlayan festivalin açılış konuşmasını yapan Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, yapılan çalışmalardan bahsetti. Kaş'ın elektrik, su, kanalizasyon, internet gibi altyapılarının tamamlandığını bildiren Başkan Kocaer, içme suyu konusunda da ciddi yatırımlar yapıldığını vurguladı.

Kültürel yatırımlara ağırlık verildiğini ve turizmin gelişmesi için önemli adımlar atıldığını aktaran Başkan Kocaer, Kaş Kültür Evi'nin hizmete açıldığını dile getirdi. Likya'nın 'Işık Ülkesi' anlamına geldiğini söyleyen Kocaer, "Kaş da Antalya'nın ışıklarından biridir. Her geçen gün de parlaklığı artmaktadır. Karşı komşumuz olan Yunanistan'ın Meis Belediye ile yaptığımız kardeşlik protokolü ile bu ışık daha da parlaklaşacaktır" diye konuştu.

Başkan Kocaer, Bakan Günay'dan Cumhuriyet Meydanı ve yat limanının kentsel sit alanından çıkartılmasını istedi. Ayrıca, katı atık deposu yapılmasını ve 1950'den beri kullanıldığı için ekonomik ömrünü dolduran hastanenin yenilenmesini istedi.

Yunanistan'ın Meis Belediyesi Başkanı Pavlos Panigiris çevirmen vasıtası ile yaptığı konuşmasında, 2 ülke arasındaki dostluğun artması yönünde mesajlar verdi. Yapılan protokolün 2 ülkeye de sorumluluklar yükleyerek kültürel ve ekonomik ilişkileri arttıracağını vurgulayan Panigiris, "Ben ilişkilerimizin gelişmesine gölge eden vize probleminin bu tür kültürel etkinliklerle aşılacağını düşünüyorum. Böylece sizler Meis ve Yunanistan'a, bizler de Kaş ve Türkiye'ye daha sık gelip gidebiliriz. Burada gerçekleştirilen dostluğun artmasını ümit ediyorum" dedi.

Göreve geleli bir yıl olmamasına karşın Kaş'a 2 kez geldiğini anlatarak sözlerine başlayan Bakan Ertuğrul Günay da verilen dostluk mesajlarını pekiştirdi. Ege ve Akdeniz kıyılarında gerçekleştirilecek dostlukların iki ülkenin ilişkilerini geliştireceğini vurgulayan Günay, "Kaş ve Meis yıllardır ortak kaderi yaşıyor. Artık bu kaderi kağıda döktüler. Zaten Türkiye uluslararası platformda dostluk ve kardeşliğe açık bir ülkedir. Bunu da sürdürecektir" şeklinde konuştu.

Festival, her iki ülkenin halk oyunları ekiplerinin yaptığı gösterilerle devam etti.