Kahramanmaraş Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı Açıldı
Haberler » Güncel » Kahramanmaraş Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı Açıldı - Haber

Kahramanmaraş Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı Açıldı

Kahramanmaraş'ta bu yıl ikincisi düzenlenen ve 15 ülkeden 200 firmanın katıldığı Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı düzenlenen törenle ziyarete açıldı.

Kahramanmaraş Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı Açıldı

'ta bu yıl ikincisi düzenlenen ve 15 ülkeden 200 firmanın katıldığı Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı düzenlenen törenle ziyarete açıldı.


Kahramanmaraş Fuar Merkezi'nde bu yıl ikincisi düzenlenen fuara Kahramanmaraş Valisi , Büyükşehir Belediye Başkanı , Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hanefi Öksüz ile aralarında Almanya, Belçika, Çin, Fransa, Japonya, İsviçre, İtalya, İspanya, İngiltere, Hindistan, Kore ve Tayvan'dan gelen 120'si yabancı 200 firma katıldı.


Açılış öncesinde konuşan Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, tekstil sektörünün Kahramanmaraş için önemini anlatarak şöyle dedi:


"Tekstil sektörü Kahramanmaraşımız için önemli. Kahramanmaraş'ın mevcut potansiyeli ve sahip olduğu zenginlikleri doğru kıymetlendirmek gerekiyor. Tekstil, Kahramanmaraş'ın gerçeğidir. Enerji, kağıt, gıda, çimento ve metal mutfak eşyası sektörlerinde Kahramanmaraş'ın sahip olduğu değerleri çıkardığımızda bu alanlarda eksik kalır. Kahramanmaraş tekstil sektörü olmazsa, Türkiye tekstil sektörü neredeyse yüzde 50'ye yakın eksik kalacaktır. Bu bir kıymet, bu kıymetimizi sahiplenmeliyiz" dedi.


Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ise, tekstil sektöründe 20 yılda yapılan atılımlarla Kahramanmaraş'ın kabuğunu parçalayarak sanayi kenti hali geldiğini ifade ederek, "Kahramanmaraş tekstil sanayinde on birlerce kişiye istihdam sağlayarak en çok istihdam sağlayan illerden biridir. Son 20 yılda tekstil ve konfeksiyon sektörlerinde büyük atılımlar yaparak adeta kabuğunu parçalayan bir sanayi kenti haline geldi. Ekonomideki makus talihine kendi öz kaynaklarıyla yetmeyi başararak, ürettiği markalarla dünyada söz sahibi olan bir sanayi şehri oldu. Kahramanmaraş bugün tekstil deyince Türkiye'de önde gelen marka şehirlerden biridir. Tekstil sektörü bu fuarlarla kurumsallaşmaya başladı. İkincisi düzenlenen bu fuarın geleneksel hale gelerek önümüzdeki yıllarda da devam edilmesi şehrimizin için büyük bir yarar sağlayacaktır" diye konuştu.


Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından fuarın açılışı yapıldı. Katılımcılar, 15 ülkeden 200 firmanın üreterek fuarda sergilediği modern tekstil makinelerini inceledi. Fuarın 3 gün ziyarete açık kalacağı bildirildi.


- Kahramanmaraş

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler