İttifak Holding Konyaspor, Gaziantep maçında kural hatası yapıldığını iddia etti ve TFF'ye başvuracaklarını duyurdu

Süper Lig takımlarından İttifak Holding Konyaspor, Gaziantep FK maçında kural hatası olduğunu ve karşılaşmanın tekrar edilmesi gerektiğini savunarak TFF'ye başvuruda bulunacaklarını duyurdu.

10.07.2020 12:16 | Son Güncelleme: 10.07.2020 14:36

Süper Lig'in 31. haftasında 86. dakikada 1-0 önde olan ancak maçı 3-1 yenik tamamlayan İttifak Holding Konyaspor, karşılaşmanın hakemi Hüseyin Göçek'in verdiği penaltı kararı sonrasında resmi siteden tepki dolu açıklama yayınladı. Yeşil-beyazlılar, "Kural açıktır hakem hatası yoktur maç tekrar edilmelidir" dedi.

"Hakem Hüseyin Göçek burada kesinlikle kural hatası yapmıştır. Kural tartışmaya ve yoruma mahal vermeyecek kadar açıktır. Hakem hatasından bahsetmek de mümkün değildir. VAR incelemesi, pozisyonu tüm açıklığı ile görme, dolayısı ile topun oyuncumuzun ayağından geldiğini de açıkça görme imkanı tanımaktadır. Hakem bu durumu şüphesiz açıkça görmesine rağmen hatalı karar vererek hakem hatası değil kural hatası gerçekleştirmiştir" diyen Konyaspor'un açıklaması şöyle;

"Gaziantep FK ile dün akşam oynadığımız karşılaşmada hakem Hüseyin Göçek VAR uyarısıyla küme düşme sıralamasını doğrudan etkileyen yanlış bir karar vermiştir. Müsabakanın son dakikalarına 1-0 önde girmişken maçın hakeminin verdiği kararla bir şehrin kaderiyle oynanmıştır.

Karşılaşmanın 84. dakikasında cereyan eden pozisyonla ilgili kural açıktır.

İFAB'ın yayınladığı 2019-2020 oyun kurallarının 103. sayfasında yer alan Faul ve Fena Hareketler başlığının "topu elle tutmak" bölümünde çok net bir şekilde; "… Eğer top bir oyuncunun eline/koluna aşağıdaki durumlarda temas ederse bu durum genellikle bir ihlal teşkil etmez:

• oyuncunun kendi kafasından ya da vücudundan (ayağı da dahil olmak üzere) doğrudan gelirse…" maddesi yer almaktadır.

104. sayfada yer alan ve kulübümüzün itirazını haklı çıkaran maddenin bir önceki bendinde ise; "Eğer oyuncu aşağıdakileri yaparsa, bu durum genellikle ihlal teşkil eder:

• oyuncu topa eli/kolu ile dokunduğunda: • el/kol oyuncunun vücudunu doğal olmayan şekilde büyüttüyse • el/kol seviyesi omuz seviyesinin üstündeyse/aşıyorsa (oyuncu bilerek topla oynadıktan sonra top eline/koluna dokunmadıkça)

Eğer top oyuncuya yakın olan başka bir oyuncunun kafası veya vücudu (ayağı da dahil) yoluyla "doğrudan" oyuncunun eline/koluna temas etse bile, yukarıdaki ihlaller uygulanacaktır" denilmektedir.

El/kol seviyesi omuz seviyesinin üstündeyse/aşıyorsa ve el/kol oyuncunun vücudunu doğal olmayan şekilde büyüttüyse hükümleri de futbolcumuz Volkan Fındıklı'nın "doğrudan eline çarpmadığı için" değerlendirme dışındadır.

Buradaki maddelerin hiç birinde savunma oyuncusunun kafasından, vücudundan ya da ayağından sekip kola veyahut ele çarpmasından bahsedilmemektedir.

"YAPILAN YORUMLAR BU POZİSYON İÇİN GEÇERLİ DEĞİLDİR"

Maddede yer alan "doğrudan" ifadesi esas alınması gereken konudur. Gaziantep FK – İttifak Holding Konyaspor maçında penaltı verilen pozisyonda top rakip oyuncunun ayağından çıktıktan sonra hiç kimseye temas etmeden "doğrudan" futbolcumuz Volkan'ın eline çarpmamıştır. Bu yüzden spor kamuoyunda yapılan yorumlar ve bahse konu maddeler bu pozisyon için kesinlikle geçerli değildir.

Oyunun 84. dakikasında yaşanan pozisyonu bire bir tarif eden madde "oyuncunun kendi kafasından ya da vücudundan (ayağı da dahil olmak üzere) "doğrudan gelirse" ihlal teşkil etmez" maddesidir.

İttifak Holding Konyaspor, Gaziantep maçında kural hatası yapıldığını iddia etti ve TFF'ye başvuracaklarını duyurdu

Burada da aslolan savunma oyuncusunun ayağından, kafasından ve vücudundan sekerek doğrudan eline/koluna temas etmesidir. Tıpkı bu maddede olduğu gibi top, rakip futbolcudan çıktıktan sonra direkt olarak ele temas etmemiş, oyuncumuzun sol ayağına dokunup yükseklik kazandıktan sonra eline doğrudan çarpmıştır.

"ADALET BİR AN ÖNCE TECELLİ ETMELİDİR"

Hakem Hüseyin Göçek burada kesinlikle kural hatası yapmıştır. Kural tartışmaya ve yoruma mahal vermeyecek kadar açıktır. Hakem hatasından bahsetmek de mümkün değildir. VAR incelemesi, pozisyonu tüm açıklığı ile görme, dolayısı ile topun oyuncumuzun ayağından geldiğini de açıkça görme imkanı tanımaktadır. Hakem bu durumu şüphesiz açıkça görmesine rağmen hatalı karar vererek hakem hatası değil kural hatası gerçekleştirmiştir. Kulübümüz böylesine hayati bir müsabakada yapılan kural hatası yüzünden kazanacağı maçı mağlubiyetle tamamlamak zorunda kalmıştır. Hüseyin Göçek daha önce de maçlarımızda tartışmalı kararlara imza atmıştır. Burada karşılaşmanın hakemiyle ilgili çok ağır ifadeler kullanabilirdik ancak tek derdimiz hakkımızı aramak ve nihayetinde adaletin gecikmeden bir an önce tecelli etmesidir.

İttifak Holding Konyaspor Kulübü olarak maçın kesinlikle tekrar edilmesini, Türkiye Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Kurulu üyelerinin de ellerini vicdanlarına koyarak ivedi ve adil şekilde karar vermelerini bekliyoruz.

Konu hakkında gün içinde bütün detayların yer aldığı başvurumuzu Federasyonumuza yapacağız. Daha önce defalarca maçlar tekrar edildi. Böylesine hayati bir konuda benzer bir kararın çıkması aynı zamanda spor kamuoyunun vicdanının rahatlatılması ve kulübümüze gönül vermiş yüzbinlerce taraftarımızın yaralarının daha fazla kanatılmaması için de son derece önemlidir."

Son Dakika Haberleri - Son Dakika Haber - Güncel Haberler

NE OLMUŞTU?

Maçın 84. dakikasında Gaziantep FK oyuncusu Muhammet'in ortasında top Volkan'ın eline çarpmıştı. Konyasporlu futbolcular topu ayaktan ele çarptığı yönünde itiraz etmişti. Hakem Hüseyin Göçek VAR kontrolü sonrasında beyaz noktayı gösterdi ve Gaziantep FK, Maxim ile 1-1'i bulmuştu.

Maçın ardından açıklamalarda bulunan Konyaspor Teknik Direktörü Bülent Korkmaz ise, "Maçtan önce hakeme değinmek istiyorum. Pandemiden önce son Fenerbahçe maçında kötü bir performans ve yanlış kırmızı kartlar gösteren bir hakem vardı ve biz o gün ona rağmen kazanmıştık. Bugün de aynı hakem, Hüseyin Göçek sahadaydı. Verdiği bir penaltı var. Top vücuttan ele geliyor ve penaltı değil ama hakem penaltı verdi. Hakem bugün bu takımın, bu kulübün kaderiyle oynadı. Bizler yüzde yüz konsantrasyonla oynuyorsak hakemlerin de aynı performansı göstermesi lazım. Bu hakemle bir değil iki değil yani daha önce de oldu" ifadelerini kullanmıştı.

İttifak Holding Konyaspor, Gaziantep maçında kural hatası yapıldığını iddia etti ve TFF'ye başvuracaklarını duyurdu
Haber Yorumları (2)
NİRVANA: Zekeriya Ağabeye saygımız sonsuz . Türkiye daha iyi bir MHK başkanı bulamaz . Ancak artık bu Hüseyin Göçek gibi hakemlerin yerine bu işi daha iyi yapan yeni hakemler gelmeli . Hüseyin Göçek uzak ara şu anki hakemlerin en kötüsü .
MEMET33: YAV HE HE (HEYYE BABA). . .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: İttifak Holding Konyaspor, Gaziantep maçında kural hatası yapıldığını iddia etti ve TFF'ye başvuracaklarını duyurdu - Gaziantep
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 28.7.2020 01:30:53. #1.15#
title