İsrail'de Çoğunluk Filistin Hükümetiyle Görüşülmesinden Yana

İsrail'de Çoğunluk Filistin Hükümetiyle Görüşülmesinden Yana

İsraillilerin Çoğunluğunun, Hamas'ın da Yer Aldığı Filistin Ulusal Birlik Hükümetiyle İsrail Arasında Görüşmelere Destek Verdiği Ortaya Çıktı.

İsrail'de Çoğunluk Filistin Hükümetiyle Görüşülmesinden Yana

İsraillilerin çoğunluğunun, Hamas'ın da yer aldığı Filistin ulusal birlik hükümetiyle İsrail arasında görüşmelere destek verdiği ortaya çıktı.

İsraillilerin yüzde 67'si, böyle bir adımın, Filistinlilerle barış için gerekli olabileceği görüşünü belirtti.

1270 Filistinli, 500 İsrailli Yahudi ve 401 İsrailli Arap arasında yapılan, Filistin-İsrail kamuoyu araştırmasının sonuçları açıklandı.

Kudüs'teki İbrani Üniversitesi bünyesindeki Truman Enstitüsü ile Ramallah'taki Halil Şivaki'nin Siyaset ve Araştırma Merkezince düzenlenen kamouyu araştırması, ağustos ayı sonuyla 10-19 Eylül günlerinde olmak üzere, iki ayrı zaman diliminde yapıldı.

Haaretz gazetesinin internet sitesinde yayımlanan sonuçlara göre, İsraillilerin yüzde 56'sı, mevcut Hamas hükümetiyle görüşmelere destek verdiklerini belirtirti.

Filistinlilerin yüzde 59'u da Filistin'in Hamas hükümetiyle İsrail arasında görüşmeleri desteklediğini bildirdi.

Bu desteklere rağmen, Filistinlilerin yüzde 63'ü, İsrail'e Hizbullah'ın füze saldırısı yöntemini benimsediği belirtti.

Filistinlilerin yüzde 57'si bombalı eylemlerden, yüzde 75'i de İsrailli askerlerin kaçırılmasından yana görüş ifade etti.

Ancak Filistinlilerin yüzde 77'si tek başına şiddete dayanmanın akıllıca olmayacağı ve bunun bir siyasi çözüme varması gerektiği görüşünü taşıyor.

İsrailli Yahudi'lerin yüzde 77'si, ülkedeki İsrailli Arapların, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'a yakın olduğu görüşünü belirtti.

İsrailli Araplar'ın yüzde 70'i, Hizbullah lideri Nasrallah'ın, kendilerini gözettiği düşüncesini taşırken, İsrailli Yahudilerin yüzde 24'ü de aynı görüşü paylaşıyor.

Araştırmaya cevap verenlerin yüzde 56'sı ise Suriye ile bir barış anlaşması karşılığında, İsrail'in Golan Tepeleri'nden çekilmesine karşı görüş belirtti.

Kaynak: AA