İskilip'te Çilek Üretimi Teşvik Edilecek

İskilip'te Çilek Üretimi Teşvik Edilecek

İskilip İlçesi'nde Çeşitli Ürünler Üretmek İsteyen İskilip Tarımını Araştırma ve Geliştirme Derneği (İstarge), İlçede Çilek Üretmek İçin Çalışmalara Başladı.

İskilip'te Çilek Üretimi Teşvik Edilecek

İskilip İlçesi'nde çeşitli ürünler üretmek isteyen İskilip Tarımını Araştırma ve Geliştirme Derneği (İSTARGE), ilçede çilek üretmek için çalışmalara başladı.

Kaymakamlık Köylere Hizmet Götürme Birliği ortaklığında AB Hibe Kredisi ile desteklenen "Tarımda İyi Uygulamalar ve Modern Kapama Meyve Bahçesi Tesisi Çiftçi Eğitim Projesi" çerçevesinde 14 akademisyen, İskilip'in üretim çeşit ve potansiyelini araştırıp, değerlendiriyor.

İlçenin tarım ürünlerini geliştirmek amacıyla İSTARGE tarafından uygulamaya konulan proje ile İskilip'te geleneksel üretimin dışına çıkılarak Çilek yetiştiriciliği için iklim, coğrafya, fiziki yapı olarak her bakımdan tüm şartları uygunluğu araştırılıyor.

İskilip'te çalışmalarını yürüten ve üreticiyi sevindiren sonuca ulaşan Doç. Dr. Leyla Demirsoy, "İskilip'te çilek üretimi yanında fide üretimide alternatif bir üretim şeklidir" dedi.

Demirsoy, "Ülkemizin yaklaşık 150 bin ton olan çilek üretimi yeterli değildir. Daha çok Akdeniz, Ege ve Marmara Bölgelerinde üretilen çilek Karadeniz Bölgesinde de az miktarda üretilmektedir. Değişik iklim ve toprak şartlarına adaptasyon kabiliyeti yüksek olan çileğin diğer bölgelerimizde de yer, yer yetiştiriciliği yapılmaktadır. Çilek bahçe ürünleri arasında, ilk yıldan itibaren verime başlaması, birim alandan yüksek gelir sağlaması gibi özellikleri popüler olmuş ve Türkiye'de çilek yetiştiriciliği konusunda önemli ilerlemeler olduğunu kaydeden Doç. Dr. Leyla Demirsoy, "Bu proje kapsamında yapılan teorik dersler ve arazi çalışmalarının, bu bölgede modern çilek yetiştiricilinin başlangıcı olacağına inanıyoruz. Proje kapsamında birkaç üretici bahçesinde üreticilerimizle birlikte çilek plantasyonları oluşturduk. Bu bahçeler çilek üretimini teşvik edecek ve bu işe başlayacak olanlara örnek olacaktır" diye konuştu.

İSKİLİP'TE ÇİLEK FİDESİ DE ÜRETİLECEK

İskilip'in çilek yetiştiriciliği açısından bir alternatifi de fide yetiştiriciliği konusunda önemli bir bölgede yer aldığını ifade eden Doç. Dr. Leyla Demirsoy, tüm Karadeniz bölgesinde frigo fide ihtiyacının Akdeniz Bölgesi'nden temin edildiğini ve bölgede frigo veya taze fide üretimi yapılmadığını bu nedenle bölgede rakımın yüksek olması nedeniyle çilek bitkileri erken dinlenmeye girdiğini ve soğuklama ihtiyaçlarını erken karşılandığını söyledi.

Meyve üretimi yanında fide üretimi de göz önünde tutulması gereken alternatif olduğunu belirten Demirsoy, "Çilek yetiştiriciliğinin avantajlarına rağmen, üretiminde başarılı olmak için bazı özel bilgilere ihtiyaç duyulur. Bu nedenle başlamadan önce bu projedeki eğitim çalışmalarının yapılması çok önemli. Projede hem eğitim hem de arazi çalışmaları yaptığımız için bu çalışmaların başarıya ulaşacağını düşünüyorum" dedi.

(ÖK-ÖK-Y)

Kaynak: İHA