Irak'taki Siyasi Gelişmeler

Irak'taki Siyasi Gelişmeler

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin, 6 bakanın istifasını kabul ettiği bildirildiIrak devlet televizyonunun haberine göre İbadi, petrol bakanı, ulaştırma bakanı, İçişleri bakanı, imar ve iskan bakanı, su kaynakları bakanı ve sanayi bakanının istifasını kabul etti.

Irak'taki Siyasi Gelişmeler

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin, 6 bakanın istifasını kabul ettiği bildirildi

Irak devlet televizyonunun haberine göre İbadi, petrol bakanı, ulaştırma bakanı, İçişleri bakanı, imar ve iskan bakanı, su kaynakları bakanı ve sanayi bakanının istifasını kabul etti.

Petrol Bakanlığı görevini yürüten Adil Abdülmehdi ile Ulaştırma Bakanı Bakır Cebir Solak Şii Yüksek İslami Konseyi'ne bağlıyken, İmar ve İskan Bakanı Tarık Hekani, Su Kaynakları Bakanı Muhsin Şammari ve Sanayi Bakanı Muhammed Derraci'nin de Şii lider Mukteda es-Sadr'ın başını çektiği Sadr hareketinden oldukları biliniyor.

Söz konusu Bakanlar, teknokratlar hükümeti kurulmak istenmesi nedeniyle geçen nisan ayında istifalarını Başbakan İbadi'ye sunmuştu.

Bedir Hareketine bağlı İçişleri Bakanı Muhammed Salim Gabban da Bağdat'ın merkezi Karrada'da meydana gelen ve 292 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan saldırının ardından ülkedeki güvenlik sisteminde karmaşa yaşandığını söyleyerek 5 Temmuz'da istifasını İbadi'ye sunmuştu. İbadi'nin Gabban'ın da istifasını kabul ederek, bakanlığın vekaleten yürütülmesi görevini daha önce Dava Partisi'nden istifa ederek bağımsız olan bakanlığın Mali ve İdari Vekili Akil Huzai'ye vermişti.

İbadi, teknokratlar hükümetini halen kuramadığı için ülkede bazı çevrelerce eleştiriliyor.