Irak ile Ticaret ve İşbirliği Müzakereleri Başladı

Irak ile Ticaret ve İşbirliği Müzakereleri Başladı

Avrupa Komisyonu, Irak ile Ticaret ve İşbirliği Anlaşmasına Yönelik Müzakerelerine Bugün Başladı.

Irak ile Ticaret ve İşbirliği Müzakereleri Başladı

Avrupa Komisyonu, Irak ile ticaret ve işbirliği anlaşmasına yönelik müzakerelerine bugün başladı.

Avrupa Komisyonu'nun Dış İlişkilerden Sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner, yaptığı yazılı açıklamada, yeni Irak devletini sağlamlaştırmayı amaçlayan bu anlaşmanın imzalanmasına yönelik müzarekelerin başlamasını önemli bir aşama olarak niteledi ve ''Bu müzakereler, Irak ile ilişkilerimizde önemli bir aşamadır. İlk kez akdi ilişkiler kuracağız'' dedi.

Benita Ferrero-Waldner, bu anlaşmanın meyvalarını verebilmesi için Irak'ta güvenli ve istikrarlı bir ortamın oluşturulmasının gerekli olacağının da altını çizdi.

Irak Dışişleri Bakanı Berham Salih de ülkesinin normal bir ekonomik yaşama kavuşması için bazı zorluklar bulunduğunu kabul etmekle birlikte, ''Bu, Irak için tarihsel bir gündür'' diye konuştu.

Salih, ''Irak, zor bir geçiş döneminde. Kimse zorlukları, bizi bekleyen terör ve köktendincilik gibi tehditleri hafife almıyor. Ama terörle mücadele ederken, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının da bilincinde olmalıyız'' dedi.

Müzakerelerine bugün başlanan anlaşma, Irak ve AB arasındaki ticaret çerçevesinin iyileştirilmesini öngörüyor. Anlaşmada yoksullukla mücadele, kültür, eğitim ve çevreyle ilgili işbirliği de öngörülüyor.

Kaynak: AA