Irak Başbakanlığı'ndan 'PKK'nın Tüm Bürolarını Kapatın' Emri

Irak Başbakanlığı'ndan 'PKK'nın Tüm Bürolarını Kapatın' Emri

Irak Hükümetinin, Terör Örgütü PKK'nın Irak'taki Tüm Faaliyetlerinin Durdurulması ve Bürolarının Kapatılması İçin Karar Aldığı Bildirildi. Kuzey Irak'taki 'Kürdistan Bölgesel Başkanı' Mesut Barzani'nin Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin Yayın Organı Konumundaki Peyamner İsimli İnternet Sitesinin...

Irak Başbakanlığı'ndan 'PKK'nın Tüm Bürolarını Kapatın' Emri

Irak hükümetinin, terör örgütü PKK`nın Irak`taki tüm faaliyetlerinin durdurulması ve bürolarının kapatılması için karar aldığı bildirildi. Kuzey Irak`taki `Kürdistan Bölgesel Başkanı` Mesut Barzani`nin Irak Kürdistan Demokrat Partisi`nin yayın organı konumundaki Peyamner isimli internet sitesinin haberine göre, Irak Başbakanlığı, Irak`ta PKK faaliyetlerinin yasaklanması, ülkedeki merkez ve bürolarının kapatılmasını kararlaştırarak, gereğinin yapılması için ilgili yerlere talimat verdi. Kararda, PKK faaliyetlerinin durdurulması ve bürolarının kapatılması kararının, bazı ülkelerin PKK`yı terörist örgüt olarak ilan etmesinden sonra alındığı vurgulanırken, bununla birlikte Irak Anayası`nın da terörist bir örgüte Irak topraklarında herhangi bir şekilde bulunmasına izin vermeyeceği hatırlatıldı.

TÜRKİYE`YE GÜVENLİK KONUSUNDA YARDIMCI OLUN

Kararda, ¨Irak hükümetinin aralarında var olabilecek herhangi bir sorunun çözümü konusunda Türkiye`ye yardımcı olacağı ve güvenlik konusunda işbirliği yapmak istediği¨ ifadesine yer verildi. Irak Bakanlar kurulunun bir süre önce benzer karar verdiğini hatırlatan Peyamner internet sitesi, ancak bu konuda uygulamaya geçilmediğine dikkat çekti.

Kaynak: DHA