Haberler

Teşrik tekbirlerinin dinî hükmü nedir, bu tekbirleri kimler ne zaman getirir?

Güncelleme:

Teşrik tekbiri, Kurban Bayramı günlerinde farz namazlardan sonra getirilen tekbirlerdir. Bu tekbirler, bayramın ilk gününe "yevm-i nahr" ve diğer üç güne ise "eyyâmü't-teşrîk (teşrîk günleri)" denir. Teşrik tekbiri Arapça olarak okunur ve eğer teşrik tekbirleri unutulursa hatırlandığında hemen kaza edilmelidir. Peki teşrik tekbirlerinin dini hükmü nedir? Bu tekbirleri kimler ne zaman getirir?

Teşrik tekbiri, Kurban Bayramı günlerinde farz namazlardan sonra getirilen tekbirlerdir. Bu tekbirleri Arefe Günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü gününün ikindi namazına kadar, yirmi üç farz namazının arkasından birer defa getirmek vaciptir. Teşrik tekbirleri, "Allahu ekber Allahu ekber. Lâ ilâhe İllâllahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillâhil hamd." şeklinde okunur. Anlamı ise "Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah'tan başka ilâh yoktur, Allah her şeyden yücedir. Allah her şeyden yücedir, hamd sadece O'na mahsustur." şeklindedir. Bu tekbirler, şuurla ve samimiyetle okunduğunda ruhu sarıp sarmalar, gönle huzur ve kalbe sürur verir.

TEŞRİK TEKBİRLERİNİN DİNİ HÜKMÜ NEDİR?

Teşrik tekbirleri, Kurban Bayramı'nın arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dâhil olmak üzere farzlardan sonra getirilen tekbirlerdir. Bu konuda farklı mezheplerde farklı görüşler bulunmaktadır:

Hanefî Mezhebi'ne Göre:

Arefe günü sabah namazından bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar olan 23 vakitte, her farz namazın ardından teşrik tekbiri getirmek kadın-erkek her Müslümana vaciptir.

Teşrik günlerinde kaza edilmesi gereken namazlar aynı günlerde kaza edilirken teşrik tekbirleri de getirilir.

Ancak teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilmeleri hâlinde tekbir getirilmez. Yani namaz kaza edilmedikçe tekbirler kaza edilmez.

Şâfiî Mezhebi'ne Göre:

Teşrik tekbirleri sünnettir ve farz değildir.

Bu bilgiler ışığında, hangi mezhebe mensup olduğunuz ve hangi görüşü takip ettiğiniz önemlidir. Eğer Hanefî mezhebine göre hareket ediyorsanız, belirtilen vakitlerde teşrik tekbirlerini getirmeniz gerekmektedir. Şâfiî mezhebine mensupsanız, teşrik tekbirlerini sünnet olarak yapabilirsiniz.

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Kurban Bayramı Kurban Bayramı Kurban Dini Gündem Eğitim Yaşam Kültür Sanat Haberler

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Duyunca şok olacaksınız! İşte Arda Güler'in yeni adresi

Duyunca şok olacaksınız! İşte Arda Güler'in yeni adresi

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Bakmadan Geçme

EURO 2024 F Grubu Puan Durumu! F Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 F Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 E Grubu Puan Durumu! E Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 E Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 D Grubu Puan Durumu! D Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 D Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? 20 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 20 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 21 Haziran Cuma 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 21 Haziran burç yorumları nedir? İskoçya İsviçre maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İskoçya İsviçre maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İskoçya İsviçre maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! İskoçya İsviçre maçı ne oldu? İskoçya İsviçre maçı CANLI izle! (EURO 2024) İskoçya İsviçre EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir?
'Cumhur İttifakı'ndan ayrılacaksa Türkiye İttifakı'na gelebilir' diyen Özel'in saydığı konular Bahçeli'yi kızdıracak

"Cumhur İttifakı'ndan ayrılacaksa Türkiye İttifakı'na gelebilir" diyen Özel'in saydığı konular Bahçeli'yi kızdıracak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title