Haberler

İYİ Parti Kars adayı kim? 2024 İYİ Parti Kars Belediye Başkan adayı kimdir?

Güncelleme:

İyi Parti'nin birçok şehirdeki belediye başkan adayları belli oldu. Peki, İYİ Parti Kars adayı kim? İYİ Parti Kars Belediye Başkan adayı kimdir?

İYİ PARTİ KARS ADAYI KİM?

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından Kars Belediye Başkan adayı olarak Metin ÖZAD açıklandı. Yapılan açıklamada, Metin Özad İYİ Parti Kars Belediye Başkan adayı olarak duyuruldu.

METİN ÖZAD KAÇ YAŞINDA, NERELİ?

Metin Özad, 1955 tarihinde Kars Merkez Cumhuriyet Mahallesinde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilimi Kars'ta tamamladı. Evli 4 çocuk babasıdır. Metin Özad'ın mesleği ne, ne iş yapar?

İYİ Parti Kars Belediye Başkan Adayı Metin Özad, 1997-2000 tarihleri arasında MHP Kars İl Başkanlığı yaptı. İl başkanlığı döneminde Kars tarihinde ilk kez Belediye Başkanlığı ve 2 büyük ilçe olan Sarıkamış ve Kağızman Belediye Başkanlığı görevini yürüttü. Metin Özad kendi aile şirketinde yönetim kurulu başkanı olarak hayatımı devam ettirmekte.

Metin Özad, 2024 yerel seçimlerinde İYİ Parti Kars Belediye Başkan Adayı oldu.

İYİ PARTİ HAKKINDA

İYİ Parti, 25 Ekim 2017 tarihinde Meral Akşener liderliğinde kurulan ve Türkiye'de faaliyet gösteren siyasi partidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması "İYİ Parti" şeklindedir. Simgesi güneş ve parti isminin Kayı boyu bayrağından esinlenilerek yazılmasıdır. TBMM'de 38 milletvekili ile grubu bulunmaktadır. Genel başkanı Meral Akşener'dir.

Parti, Milliyetçi Hareket Partisinden (MHP) ayrılan tanınmış isimler tarafından kurulmuştur. Partinin kurucusu ve genel başkanı Meral Akşener ile ilk genel başkan yardımcısı Koray Kars, parti kurulmadan önce MHP'nin yönetiminde görev almıştır. MHP'nin 2017 anayasa referandumunda 'Evet' oyu çağrısı ve partinin genel başkanı Devlet Bahçeli'nin yerine başka bir genel başkan getirmek için düzenlenen bir kurultayın ardından tanınmış MHP üyeleri arasında yeni parti fikri ortaya çıktı. Siyasi yorumculara göre parti genel olarak etnik milliyetçiliğe karşı ılımlı sivil milliyetçiliği desteklemektedir. Parti kendisini siyasi yelpazenin merkezinde olarak tanımlar ve Avrupa Birliği ile Türkiye'nin yakın ilişkilere sahip olduğu olumlu bir gündemi savunur, Türkiye'nin Batı Bloku'nun bir parçası olmaya devam etmesi gerektiğini vurgular. Üçüncü taraf kaynaklar, partiyi siyasi yelpazenin merkez sağında veya sağ kanadında olarak tanımlamıştır.

Parti, özellikle parlamenter sistem ve yargının ve diğer kurumların bütünlüğünü koruması konusuna büyük önem vermektedir. Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) hükümetine muhalif olan sağcı seçmenler için "alternatif bir kapı" olarak yorumlanmıştır.

Osman Demir
Haberler.com - Gündem

Gündem Politika Haberler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title