Haberler

TBB Başkanı Feyzioğlu'na Plaket Protestosu

Güncelleme:

TBB 33. Olağan Mali Genel Kurulu'nda Ankara Barosu Saymanı Mahmut Karatekin, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nu protesto ederek, aldığı plaketi iade etti.

Van'da yapılan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Mali Genel Kurulu'nda konuşan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, adalet mekanizmasına güvendeki büyük düşüş ve siyasi atmosferin hiç olmadığı kadar kutuplaşmasının, avukatları sistemdeki aksaklığının mağduru yaptığını söyledi. Önceki dönemlerde TBB kurullarında görev yapan avukatlara plaket dağıtımında, Ankara Barosu saymanı Mahmut Karatekin TBB Başkanı Feyzioğlu'nu protesto ettiğini belirterek plaketi masaya bıraktı.

"AVUKATLAR DÖVÜLDÜ"

TBB'nin 33'üncü Olağan Mali Genel Kurul toplantısı Van'da başladı. Bir otelde yapılan toplantıya TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Avukat Bekir Kaya, CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav, tüm illerin baro başkanları, delege ve avukatlar katıldı. Mali Genel Kurulu'nda konuşan Feyzioğlu, geçen süre içinde avukat meslektaşlarının dövüldüğünü, saldırıya uğradığını, fiili saldırılara maruz kaldıklarını, özel güvenlik görevlileri tarafından hastanelik edildiklerini söyledi."AVUKATLARIN BAŞINA BUNLAR GELİYORSA..."

Türkiye'de örgütlü gücü bulunan ve haklarının peşinde koşan avukatların birçok sorunla karşılaştığını belirten Feyzioğlu, şöyle devam etti:

"Bir ülkede avukatların başına bunlar geliyorsa avukat olmayanların başına nelerin geldiğini artık tahmin bile edemiyoruz. Bu saldırılara karşı barolarımız omuz omuza mücadele etmektedir. Adalet mekanizmasına güvendeki büyük düşüş ve siyasi atmosferin hiç olmadığı kadar kutuplaşması, avukatları sistemin aksaklığının mağduru yapmaktadır. Barolarımız her meslektaşımızın başında bir polis bulunmasını sağlayamaz ama esasa müessir olan çözüm kuşkusuz adalet mekanizmasını adalet dağıtır hale getirmek ve toplumdaki keskin dili sona erdirmek olmalıdır."
"TARİHİ KUCAKLAŞMAYI SAĞLAYACAK OLAN ORTAK LİSAN HUKUKÇULARIN LİSANIDIR"

Haklarında dava açılan baro başkanlarının dava tarihlerini açıklayan ve hepsini izleyeceklerini anlatan Feyzioğlu, 77 milyon kişinin insan hakları ve katılımcı çoğulcu demokrasinin sağladığı eşit vatandaşlık paydasında zulmün her türlüsünden arındırılmış ülkelerinde yaşayacaklarını söyledi.

Feyzioğlu, şöyle devam etti:

"Bu tarihi kucaklaşmayı sağlayacak olan ortak lisan şu an sadece biz hukukçuların sahip olduğu lisandır. Bu lisan, hak, hukuk, adalet ve demokrasinin evrenselleşmiş ilkeleri ve hukukun üstünlüğüdür. Türkiye'nin her yerinde aynı insan hakkı için mücadele etme kararlılığı içindeyiz. Türkiye Barolar Birliği hiç bu kadar önemli bir tarihi sorumluluğun altına girmemişti. Bu tarihi sorumluluğu el birliğiyle götürmekten onur duyuyorum."
FEYZİOĞLU'NA PLAKET PROTESTOSU

Konuşmaların ardından önceki dönemlerde TBB kurullarında görev yapan avukatlara plaket verildi. Bu sırada kendisine plaket verilmesi için çağrılan Ankara Barosu saymanı Mahmut Karatekin, TBB Başkanı Feyzioğlu'nu protesto ettiğini açıklayarak plaketi masaya bıraktı.
Karatekin yaptığı konuşmada, "Baroların seçimlerine karışmayan, barolar arasında ayrım yapmayan, odasının bulunduğu katı güvenlik çemberi içine almayan, siyasi ikbal yerine, mesleğin ve meslektaşların sorunlarıyla ilgilenen bir barolar birliği başkanı özlüyorum. Bu düşüncelerle bu plaketi kabul etmem kişiliğime, meslek etiğime, inandığım değerlere aykırı olacaktır. Bu nedenle bu plaketi sayın barolar birliği başkanına aynen iade ediyorum. Saygılar sunuyorum" diyerek kendisine verilen plaketi yönetim kurulu üyelerinin bulunduğu masaya bıraktı. Karatekin'i bazı meslektaşları alkışlayarak destekledi.

TBB 33'üncü Olağan Mali Genel Kurulu, diğer gündem maddelerinin görüşülmesiyle devam etti.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Metin Feyzioğlu Politika Güncel Haberler

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

İsrail Başbakanı Netanyahu savaş kabinesini feshetti

İsrail Başbakanı Netanyahu savaş kabinesini feshetti

Bayram ziyaretinde CHP'den AK Parti'ye 'asgari ücret' çağrısı: Umarız müjdeyi verirsiniz

Bayram ziyaretinde CHP'den AK Parti'ye "asgari ücret" çağrısı: Umarız müjdeyi verirsiniz

Soykırım kabinesini neden yıktı? İşte Netanyahu'nun bundan sonraki sürece dair planı

Soykırım kabinesini neden yıktı? İşte Netanyahu'nun bundan sonraki sürece dair planı

500

Yorumlar (89)

ille:

hırsız akpnın yalakaları sen zaten o pilakaya layık deilsin sen git zarrap sana versin pilakeyı

13
17
yanıtYanıtla
Mutlu canMobil-IOS:

Tayyip yalakaligi yaptıgı icin iade etti gayet acik. Feyzioglunun konuşmasına bakarsak eğriyi dogruyu görebilecek birisi. Bırakın artık tayyibin pisliğini yalakaliginj yapmayı

9
21
yanıtYanıtla
her zaman onlar yapacak değil ya:

bay feyzioğlu başkasına saygı duymasan başkaları da sana saygı duymaz böyle rezil olursun.

22
7
yanıtYanıtla
LonewolfMobil-IOS:

Akp yalakasi ust seviyelere gelmek icin yaliyo iste akp yi

10
19
yanıtYanıtla
MüdürmobilWeb@haberler.com:

Güzel konuşmuş... Kendine gorede, seviyeli olarak eylem ve protestosunuda yapmistir,Tebrik ederim.

22
6
yanıtYanıtla
UyurgezermobilWeb@haberler.com:

Helal olsun sana

22
6
yanıtYanıtla
Chenk Yurdatapan:

Sen de mi Metin feyzioğluna karşısın be adam? Hemen Koş tayyip amcana, sana plaketi o versin, yakana da nişan taksın

12
15
yanıtYanıtla
KÜFÜR TEK MILLETTIR Mobil-IOS:

Bu FEYZİOĞLU şaklabanına iyi ders vermiş ama Bu tembel adam üzerine bile almayacak kadar sorumsuz bir adamdır

20
6
yanıtYanıtla
lut tom:

OOO Gözlerim doldu bune sevgi bu nasıl demokrasi aşkı böyle diyecem ama AKP yalakası oldugun o kadar beli ki çok ktü oyuncusun sayın karatekin. . . .

6
18
yanıtYanıtla
Adınızı Yazın:

Sayın mahmut karatekin beyi alkışlıyorum bu ülkenin böyle dürüs insanlara hukukculara ihtiyacı var hemde çok var inşallah feyzioglu bundan sonra bir şeyler ögrenir bundan ders alır saygılarımla

12
12
yanıtYanıtla
Tüm 89 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title