Haberler

Van haberi: Van'da "Bugünün Bilimi Yarının Teknolojisi Projesi"nin tanıtımı yapıldı

Güncelleme:

Van haber... Van Valiliği himayesinde, Van Büyükşehir Belediyesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının finansal desteği ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanan "Van MAT-BİL: Bugünün Bilimi Yarının Teknolojisi Projesi"nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Van Valiliği himayesinde, Van Büyükşehir Belediyesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının finansal desteği ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanan "Van MAT-BİL: Bugünün Bilimi Yarının Teknolojisi Projesi"nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

YYÜ'den yapılan açıklamaya göre, Edremit ilçesindeki Uygulama Oteli'nde düzenlenen törende konuşan Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ozan Balcı, matematik alanında çok önemli bir projenin hayata geçeceğini söyledi.

Matematiğin her şeyin temeli, evrenin dili olduğunu belirten Balcı, şunları kaydetti:

"Matematiği bilmeden hiçbir şey yapamazsınız. Matematik bu yüzden çok önemlidir. İnsanları birbirinden farklı kılan onların emekleridir, çalışmalarıdır. Proje kapsamında sınava girdiniz. Başarı sağladınız. Çok çalışacaksınız, dirençli olacaksınız. İddialarınız, hedefleriniz, hayalleriniz olacak. Başarılı insanların özelliği zeki olmaktan öte, çalışkan olmaktan geçiyor. Hayatınızı kendiniz inşa edeceksiniz. Türkiye'ye ve tüm insanlığa faydalı işler üreteceksiniz. Bilim insanı olacaksınız. Projenin fikir sahibi Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ederim."

Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ise projenin ön çalışmaları kapsamında öğrencileri, okulları ve velileri bilgilendirme amaçlı çeşitli ziyaretler ve toplantılar gerçekleştirdiklerini anlattı.

Teknoloji ve bilimin çok hızlı ilerlediğini, bu hızı yakalayabilmek için çocukların ve gençlerin daha nitelikli yetiştirilmesi gerektiğini ifade eden Şevli, şöyle konuştu:

"Öğrencilere matematik ve bilgisayar alanlarında eğitimler verilecek. Uluslararası olimpiyat ve proje yarışmalarına hazırlanma imkanı bulan öğrencilerin nitelikli insanlar olmaları sağlanacak.Proje dört aşama ve formasyon eğitimi bölümünden oluşmaktadır. 144 öğrenci, 4 gruba bölünerek 10 hafta süresince mentörlük, danışmanlık ve olimpiyat-proje eğitimleri alacaklar. Danışman öğretmenler, öğretim metodunu gözlemlemek ve öğrencilere rehberlik etmek amacıyla eğitimleri takip edecekler. Bu eğitimler ayrıca TÜBİTAK'ın Lise Birinci Aşama Olimpiyat sınavı için belirlemiş olduğu konuları kapsayan bir eğitim olacaktır. Aynı zamanda TÜBİTAK Bilgisayar Olimpiyat konularının başlangıç aşamasını oluşturan matematik konularıdır. Birinci aşamadaki eğitim programları, analiz-cebir, sayılar teorisi, sonlu matematik ve geometridir."

Kaynak: AA / Güncel

Doğu Anadolu Van Valiliği Van Haberler

Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacağını öğrenince cezaevinde intihar etti

Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacağını öğrenince cezaevinde intihar etti

Bahçeli: Ülkü Ocakları ve MHP'ye ithamlar ayağımızın altındadır, zayıf anımızı kollayanlar hüsrana uğrayacak

Bahçeli: Ülkü Ocakları ve MHP'ye ithamlar ayağımızın altındadır, zayıf anımızı kollayanlar hüsrana uğrayacak

Belediyenin harabe fırınında sağlıksız ekmek üretimi! Kapısına kilit vuruldu

Belediyenin harabe fırınında sağlıksız ekmek üretimi! Kapısına kilit vuruldu

Bakmadan Geçme

Trendyol Express Pazar günü çalışıyor mu? Trendyol Express Pazar günü dağıtım yapıyor mu, açık mı 2024? Pril boykot mu? Pril İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Pril Türk malı mı, sahibi kim? Aras Kargo Cumartesi çalışıyor mu? Aras Kargo Cumartesi günü dağıtım yapıyor mu, kargo kabul ediyor mu 2024? Elazığspor - Orduspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Elazığspor - Orduspor maçı nereden izlenir? Bingo boykot mu? Bingo İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Bingo Türk malı mı, sahibi kim? Osman Beşel olayı ne? Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel neden darp edildi? Osman Beşel kimdir? Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel hangi partiden seçildi? KURBAN BAYRAMINA KAÇ GÜN KALDI 25 MAYIS 2024: Kurban bayramı ne zaman, hangi tarihe denk geliyor? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 25 Mayıs Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? 25 Mayıs hangi burç? 25 Mayıs'ta doğanlar hangi burç oluyor? 25 Mayıs tarihi hangi burç olur? 25 MAYIS BİM AKTÜEL ÜRÜNLER KATALOĞU! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi? Okulların Kapanmasına Kaç Gün Kaldı (SAYAÇ)? 25 Mayıs Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 25 Mayıs dün gece deprem mi oldu? Bugün hangi sınav var? Bugün ne sınavı var? 25 Mayıs Cumartesi hangi sınav yapılacak? İşte ÖSYM Sınav Takvimi Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var?
Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title