Haberler

Türkiye-Yunanistan İş Forumu Ticari İlişkileri Geliştirmek İçin Yapıldı

Güncelleme:

DIŞ Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türkiye-Yunanistan iş forumu toplantısı Sarıyer'de yapıldı. Türkiye ve Yunanistan arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla yapılan toplantıda konuşan DEİK Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Başkanı Adnan Polat, Geçmişte yaşanan sıkıntıları unutalım önümüze bakalım. Ticareti geliştirelim, ilişkileri geliştirelim, sosyal hayatı da geliştirelim dedi.

DIŞ Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türkiye- Yunanistan iş forumu toplantısı Sarıyer'de yapıldı. Türkiye ve Yunanistan arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla yapılan toplantıda konuşan DEİK Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Başkanı Adnan Polat, Geçmişte yaşanan sıkıntıları unutalım önümüze bakalım. Ticareti geliştirelim, ilişkileri geliştirelim, sosyal hayatı da geliştirelim dedi.

Türkiye ve Yunanistan arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türkiye-Yunanistan İş Forumu, DEİK'in Sarıyer'de bulunan merkezinde, Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu, Yunanistan Dış İşleri Bakan Yardımcısı Kostas Fragogiannis, DEİK Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Başkanı Adnan Polat, DEİK Dijital Teknoloji İş Konseyi Başkanı Erdem Erkul, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Proje Direktörü Onur Kanan, Türk ve Yunan iş insanlarının katılımıyla yapıldı. Foruma yaklaşık 200 katılımcı ve 75 firma katıldı.

SIKINTILARI UNUTALIM ÖNÜMÜZE BAKALIM, TİCARETİ GELİŞTİRELİM

DEİK Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Başkanı Adnan Polat, Şimdi uzun yıllardır Yunanistan ve Türkiye ilişkileri olması gereken yerde değildi. Fakat aralık ayında Cumhurbaşkanımızın Yunanistan ziyareti ile orada 15 maddelik bir iş birliği anlaşması imzalandı. Bir de şuna baktığımız vakit Türkler ve Yunanlılar millet olarak birbirlerine çok yakınlar. Esasında bir problemleri yok. Biz de şunu düşündük. Dedik ki liderler böyle yapıyorsa biz de geriye dönüp geçmişte yaşanan sıkıntıları unutalım önümüze bakalım, ticareti geliştirelim, ilişkileri geliştirelim, sosyal hayatı da geliştirelim. ve o yönde de bir toplantı düzenledik DEİK çatısı altında. 75 civarında iş adamı katıldı, bakan yardımcıları, bürokratları katıldı. Herkes aynı istek içerisinde. Muhakkak ki, biz dış ticaretimizi, ilişkilerimiz, yatırımlarımızı değişik sektörlerde geliştirmek için iki tarafta çok istekli diye konuştu.

FORUM GERÇEKTEN GÜN BOYUNCA ÇOK FAYDALI OLDU

Dış Ekonomik İlişkiler Dijital Teknolojiler İş Konsey Başkanı Dr. Erdem Erkul, Türkiye - Yunanistan İş Forumu gerçekten gün boyunca çok faydalı oldu. 2 tarafın ticari aktivitelerinin daha da artacağı bir forum, bize bunu göstermiş oluyor. Teknoloji tarafında dijital bir koridor nasıl oluşturabiliriz, unicorn sayımızı nasıl daha fazla iş birliği ile artırabiliriz. Avrupa'ya özellikle Türkiye üzerinden dijital koridorla nasıl farklı teknolojilerimizi ihraç edebiliriz bu konularda ağırlıklı görüşmelere oldu ifadelerini kullandı.

AMAÇ İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARETİ GELİŞTİRMEK

İş İnsanı Byron Nicoladies, Forum çok başarılıydı. 200 kadar kişi vardı, hem Türkiye tarafından, hem Yunanistan tarafından. Ama en önemlisi insanların sayısı değil, atmosferdeki sıcaklık ve enerji. Bir şeyler on yıllardan sonra değişiyor artık. Amaç, Sayın Cumhurbaşkanımızın Atina ziyaretinden sonra imzalanan anlaşmalar sonucu iki ülke arasındaki ticareti geliştirmek 4 milyardan bunu 10 milyara çıkarmak, iki tarafın iş adamlarının daha yakın olması ve birbirleri ile iş birliklerinin artırılması şeklinde konuştu.

ŞİMDİ EKONOMİK İLİŞKİLERİMİZ İÇİN YENİ BİR DÖNEM

Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu iki ülke arasındaki ilişkilere dikkat çekerek, Türkiye Avrupa'nın bir parçası olduğu için vizyonumuz benzer. Hükümetlerimizin arasındaki ticari ilişkiler bizi cesaretlendiriyor. Birlikte ilişkilerimizi geliştirmek için el ele, omuz omuza çalışmalıyız. Şimdi ekonomik ilişkilerimiz için yeni bir dönem. Rakamlardan ziyade buradaki enerjiyi gördüğüm için çok mutluyum. ve anlıyorum ki arkadaşlık ilişkilerimiz yolunu bulacak. Yunanistan Dış işleri Bakan Yardımcısına Türkiye ile her zamanki pozitif ilişkileri için teşekkür ederim dedi. Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Fragogiannis ise, Bugün burada sizlerle beraber olmak büyük mutluluk, guru duydum. DEİK'e bu güzel organizasyon için tebriklerimi iletiyorum ifadelerini kullandı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Adnan Polat Yunanistan Türkiye Sarıyer Ekonomi Güncel Haberler

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'B3'ten 'B1'e yükseltti

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B3"ten "B1"e yükseltti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title