Haberler

Şırnak'ta Hava Kirliliği

Çevre ve Şehircilik Müdürü Aybar: "Güneydoğu Anadolu Bölgesinde havası en kirli olan il, Şırnak olarak seyretmektedir" "Belirlenen saatler dışında soba ve kalorifer ateşlenmemeli, kaçak ve torbasız kömür alınmamalı, yakıt olarak lastik, plastik, naylon, çöp, yanık yağ ve tezek gibi malzemeler.

Şırnak Çevre ve Şehircilik Müdürü Mehmet Haluk Aybar, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde havası en kirli olan ilin Şırnak olduğunu bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Müdürü Aybar yaptığı açıklamada, Şırnak'taki hava kalitesi ölçüm istasyonunda kükürtdioksit ve partikül madde parametrelerinin tam otomatik olarak ölçüldüğünü söyledi.

Ölçüm istasyonundan aldıkları kükürtdioksit verilerinin Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliğinde belirtilen sınır değerlerini aştığını kaydeden Aybar, kasım, aralık ve ocak ayının çeşitli günlerinde yapılan ölçümlerde saatlik karbondioksit değerinin seviyeyi aştığının tespit edildiğini aktardı.

Aybar, kükürtdioksit ve ince partiküllere uzun süreli maruziyetin, solunum hastalıklarına, akciğerlerin savunma mekanizmasında değişikliklere ve mevcut kalp hastalıklarının kötüleşmesine sebep olabileceğini işaret ederek, bu etkilere karşı en hassas grubun, çocuklar, yaşlılar ve kronik akciğer ile kalp hastalarının olduğunu vurguladı.

-"Ölçümlerde en kirli il Şırnak"

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yapılan haftalık parametreler dikkate alındığında havası en kirli olan ilin Şırnak olduğunun belirlendiğini ifade eden Aybar, şu değerlendirmeyi yaptı:

"İstasyonumuzda aldığımız veriler çerçevesinde bir değerlendirme yaparsak, özelikle kükürtdioksin parametreleri uyarı eşiğinin üzerinde seyretmektedir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde havası en kirli olan il, Şırnak olarak seyretmektedir. Belirlenen saatler dışında soba ve kalorifer ateşlenmemeli, kaçak ve torbasız kömür alınmamalı, yakıt olarak lastik, plastik, naylon, çöp, yanık yağ ve tezek gibi malzemelerinin yakılmamalıdır. Ayrıca kükürt oranı düşük, kalorisi yüksek, kül ve nem oranı düşük kömürlerin tercih edilmesi gerekiyor. Bu durumun süreklilik arz etmesi halinde sağlık problemlerine ve toplu ölümlere sebebiyet verebileceği hususları unutulmamalıdır."

Aybar, ısınma kaynaklı olarak kullanılan kömürlerin neden olduğu hava kirliliğini azaltmak için Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü bünyesinde denetimlerin artırıldığını da sözlerine ekledi. - Şırnak

Kaynak: AA / Güncel

Politika Güncel Haberler

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Erdoğan-Özel görüşmesinde Kılıçdaroğlu'nu küplere bindirecek 'Koltuk' muhabbeti

Erdoğan-Özel görüşmesinde Kılıçdaroğlu'nu küplere bindirecek "Koltuk" muhabbeti

Deniz Akkaya, devlet korumasındaki kızının odasında ikinci telefon buldu: Anneliğe dair bildiğim her şey darmadağın

Deniz Akkaya, devlet korumasındaki kızının odasında ikinci telefon buldu: Anneliğe dair bildiğim her şey darmadağın

Bakmadan Geçme

Zonguldak bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Arefe günü resmi tatil mi? Arefe günü resmi tatil sayılır mı, tam gün mü, yarım gün mü tatil? Yozgat bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Van bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Kurban Bayramında kargolar çalışıyor mu? Kurban Bayramında kargolar dağıtım yapıyor mu, açık mı? Uşak bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Çorum bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Batman bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Çankırı bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Tunceli bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Bartın bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Çanakkale bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Bursa bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Kızılcık Şerbeti Meri kimdir? Kızılcık Şerbeti dizisine Şebnem Bozoklu dahil oldu! Emekli maaşları ne zaman yatacak? Emekli maaşları bayramdan önce mi, sonra mı yatacak 2024? Emekli maaşlarında son durum ne?
AK Parti ile MHP arasında ipler nasıl gerildi? İşte baş döndüren süreçte tüm olup bitenler

AK Parti ile MHP arasında ipler nasıl gerildi? İşte baş döndüren süreçte tüm olup bitenler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title