Haberi Paylaş

Sıfır aldığı araç arıza yapınca bayiye götürdü, otomobili geri aldığında hayatının şokunu yaşadı

Güncel Haberler

İstanbul'da sıfır kilometre aldığı otomobili kısa süre sonra bozulan kadının değişim talebini reddeden bayi, aracı motoru sökülmüş ve arka koltuğa konulmuş şekilde teslim etti. Aracını otoparka çektiren kadın, mahkemeden çıkacak sonucu bekliyor.

İstanbul Üsküdar'da yetkili bayiden geçen yıl 373 bin 469 liraya sıfır kilometre otomobil satın alan Aylin Altaner'in aracı, yaz tatili için gittiği Aydın'ın Didim ilçesinde 1423 kilometrede bozuldu. Çekiciyle Aydın'da yetkili servise götürülen araç, onarıldıktan sonra sahibine teslim edildi.

İstanbul'a dönen Altaner, aracı satın aldığı bayiye götürerek durumu anlattı. Yetkili serviste kontrol edilen otomobilin motorunun su kaçırdığı tespit edildi. Servis yetkilileri Altaner'e motoru garanti kapsamında yenisiyle değiştirilebilecekleri teklifinde bulundu. Ancak Altaner, otomobilin yenisiyle değiştirilmesini isteyince bayi bunu kabul etmedi. Altaner, tüketici mahkemesine başvurdu.

Servisten motoru arka koltukta teslim edilen araç için mahkeme karar verecek

Altaner, otomobilinin önce 146 kilometredeyken iç aksamdan kaynaklı arıza verdiğini söyledi. İkinci arızanın ise yaz döneminde Didim'de yaşandığını ifade eden Altaner, ikaz ışıkları yanmaya başlayınca aracı durduğunu, kaputu açtığında motor suyunun neredeyse bittiğini gördüğünü belirtti.

Servisten motoru arka koltukta teslim edilen araç için mahkeme karar verecek

Aracına su ekledikten sonra Aydın'da yetkili servise götürdüğünü aktaran Altaner, şunları anlattı: "Arabam orada bir hafta kaldı ve bir arıza bulunamadığı söylendi. İstanbul'a döndüğümde arabayı satın aldığım servise teslim ettim. Arızanın bulunması için motoru söktüler. Motorun su kaçırdığı ortaya çıktı. Garanti kapsamında motorun değiştirilmesini önerdiler fakat ben sıfır araçta bu onarımı kabul etmeyeceğimi söyleyip, yenisiyle değiştirilmesini istedim, reddedildi. Daha sonra tüketici mahkemesi için yol açıldı. Maalesef uzlaşma sağlanamadı. Araba, motoru sökülmüş ve arka koltuğa konulmuş vaziyette bana teslim edildi. Çekiciyle aracı otoparka aldım. Arabam var ama kullanamıyorum, otoparkta duruyor. Mahkemeden sonuç bekliyorum."

Servisten motoru arka koltukta teslim edilen araç için mahkeme karar verecek

Altaner'in avukatı Filiz Karadan da otomobilin ayıplı olduğunu ve bayinin yenisiyle değiştirmesi gerektiğini savundu. Böyle bir durumda tüketicinin, aracın değiştirilmesi talebinde bulunmasının hakkı olduğunu dile getiren Karadan, "Motor hasarı, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun değerlendirildiğinde, gizli ayıp teşkil etmektedir. Zira motorun hasarı gözle görülebilecek bir şey olmadığı gibi araç sıfır kilometre alındığında olmaması gereken, asla varsayamayacağımız bir ayıptır. Kaldı ki bu hasar tüketiciden de kaynaklanmamaktadır. O yüzden aracın ayıplı olduğunun kabulü gerekmektedir." diye konuştu.

Mahkemeye başvurduklarını ve aynı zamanda durumu CİMER'e de ilettiklerini bildiren Karadan, "Tüketici Kanunu'nun 11. maddesi kapsamında, ayıplı olması halinde tüketicinin aracın değiştirilmesi talebi en büyük hakkıdır. Hem ithalatçının hem de yetkili servisin bu aracı değiştirmesi zorunluluk arz etmektedir." dedi.

Kaynak: AA / Güncel

İstanbul Tragger Aydın Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (23)

Must t:

Benim anlamadığım, arac bayii motoru değiştirmeyi teklif etmiş ve gayet mantıklı bir öneri, kadının kabul etmesi gerekirdi. Motoru tamir edip size verelim de diyebilirdi. Mekanikten anlayan biri olsa kabul ederdi

Cevap Yaz00Yayından Kaldır
ANGARA BEBESİ:

Garanti süresi içinde bir aracın ayıplı sayılabilmesi ve değişim yapılabilmesi için aynı arızadan 3 kez servise gitmesi gerekir, bu araç farklı arızalardan gitmiş değişim kararı çıkmaz, ayrıca değişim kararı ana satıcıyı bağlar servisi değil.

Cevap Yaz1911Yayından Kaldır
Ercan Ercan:

Kendi otomobilimize laf edenler böylle soyulmak istiyor Avrupalılara

Cevap Yaz4213Yayından Kaldır
Tüm 23 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title