Haberler

Saraybosna'da Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı Düzenlendi

Güncelleme:

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'u anmak için "Akif'i Bilmek" programı gerçekleştirildi.

Konferans, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği, Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Saraybosna Üniversitesi ve Treca Gimnasia Lisesi işbirliğinde düzenlendi.

Üniversitenin Felsefe Fakültesi'nde yapılan konferansta konuşan Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Emre Gençtuğ, Mehmet Akif Ersoy'un gördüklerini yoğun duygularla şiirlerine yansıtan ender şairlerden biri olduğunu söyledi.

Ersoy'un Osmanlı Devleti'nin son dönemlerindeki yaşanan dramlara da kayıtsız kalmadığını dile getiren Gençtuğ, "Mehmet Akif, kurtuluş mücadelemize yalnızca eserleriyle katkıda bulunmamış, aynı zamanda bu dönemde Anadolu'da önemli görevler üstlenmiştir. Milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahip olan Ersoy'un birlik, beraberlik, bağımsızlık ve vatan tutkusunu işlediği eserleri milli şuurun beslendiği önemli kaynaklar arasında yer almaya devam etmektedir." diye konuştu.

Gençtuğ, Mehmet Akif Ersoy'un eserlerini yaşatmayı ve gelecek nesillere aktarmayı bir vazife olarak gördüklerini dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Zengin Türk edebiyatımızın ve kültürümüzün Bosna Hersek'te layıkıyla tanıtılması için Büyükelçiliğimiz, eğitim ve kültür müşavirliklerimiz ile YEE, Maarif Vakfı gibi bağlı kuruluşlarımızla, üniversitelerle işbirliği halinde faaliyetlerimizi önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. Saraybosna Kantonu başta olmak üzere Bosna Hersek'teki okullarda Türkçenin yabancı dil olarak öğretilmesi konusunda yerel kurumlarla işbirliğiyle son dönemde çok iyi bir noktaya ulaştık. Türkçeye olan ilginin artarak devam ettiğini görüyor ve bundan büyük bir memnuniyet duyuyoruz."

Saraybosna Üniversitesi Türkoloji Kürsüsü Başkanı Mirsad Turanovic, Mehmet Akif Ersoy'un söylediklerinin, yazdıklarının kendileri için hala önemli olduğunu söyledi.

"Tek dişi kalmış canavar" sözünün Batı için söylendiğini aktaran Turanovic, "Batı medeniyeti çıkarları söz konusu olduğunda canavar olur. Mehmet Akif bugün yaşasa ne söylerdi, yine aynı şeyleri haykırarak söylerdi. Batı medeniyeti aynı canavarlığı gösteriyor hala insanların katledilişine, soykırımına ses çıkarmıyor hatta destekliyor. Onun için Mehmet Akif'i hep anmak gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Saraybosna Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Nurcan Ankay Kardaş, "Mehmet Akif Ersoy ve ideali Asım" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Programda Treca Gimnasia Lisesi öğrencileri, Mehmet Akif Ersoy'un şiirlerinden kesitler okudu ve Türkçe ilahiler seslendirdi.

Etkinliğe, Saraybosna YEE Müdürü Mehmet Akif Yaman, Saraybosna Eğitim Müşaviri Faruk Berat Akçeşme ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: AA / Güncel

Mehmet Akif Ersoy Saraybosna Akif Kültür Sanat Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Bitlis İl Emniyet Müdürü kimdir? Ortaç Şekerlioğlu kimdir? Bombacı Mülayim olayı ne, Bombacı Mülayim kim, adı ne? Bitlis, Bombacı Mülayim neden gözaltına alındı? Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 17 Nisan 2024 Çarşamba Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 17 Nisan 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 17 Nisan 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 17 Nisan İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 17 Nisan 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 17 Nisan Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 17 Nisan Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 17 Nisan AFAD ve Kandilli deprem listesi! 17 Nisan Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 17 Nisan İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Bugün İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 17 Nisan Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 17 Nisan Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da elektrik kesintisi! Akrep yenir mi? Akrep yemek helal mi, haram mı? DİYANET AÇIKLADI Servet Yardımcı hangi takımlı, Servet Yardımcıkimdir?
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title