Haberler

Özel'den sokak hayvanlarının uyutulmasına tepki: Uyutmak kısırlaştırmaktan daha pahalı

Güncelleme:

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, başıboş sokak hayvanlarıyla ilgili düzenlemede geçen uyutma seçeneğine tepki göstererek kısırlaştırmayı ve yeni bakımevlerinin yaygınlaştırılmasını önerdi. Özel, MHP lideri Bahçeli'nin "Köpekler, Türkiye'nin neresine giderseniz gidiniz öğlen sıcaklığında mutlaka uyurlar." sözlerini de hatırlatarak uyutmanın kısırlaştırmaktan daha pahalı olacağını savundu.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, sokak köpekleriyle ilgili düzenlemede uyutma seçeneğinin de yer almasına tepki gösterdi. Özel, "Mutlaka ve mutlaka barınak sayılarını arttırmak, büyük bir kısırlaştırma kampanyası başlatmak durumundayız. Hepimiz biliyoruz, bu sorun vardır. Maalesef bu sorun sınıfsaldır. Bu sorun güvenlikli sitelerin bahçesinde, aracını çocuğunun evinin önünden bindirip okula bırakanların mahallesinde yoktur. O yüzden sorunu göreceğiz. Caniliğe, cinayete prim vermeden hep beraber çözeceğiz." dedi.

BAHÇELİ'NİN SÖZLERİNE TEPKİ: MASUMLAŞTIRMAYIN

Özel, partisinin grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Özel, gündemdeki başıboş köpeklerle ilgili yasal düzenlemede uyutma seçeneğine tepki göstererek kapsamlı kısırlaştırma ve yeni bakımevleri kurulmasını savundu. Özel'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"CHP olarak bu konuda tutumumuz, tavrımız nettir. Bir: Türkiye'de bir başıboş sokak köpekleri sorunu vardır. Bu sorun özellikle sabahleyin erken saatlerde okula yayan gitmek zorunda olan çocukların, gençlerin; bu sorun servise gitmek isteyen emekçilerin, sabah erken saatte camiye giden yaşlıların bir güvenlik sorunu haline dönüşmüştür. Bu sorun elbette ki çözülmelidir. Ancak bu sorunun çözümü noktasına gelince ekonomiyi de bahane ederek canları katletmek... Öyle masumlaştırmayın. Uyumak deyince soruyor Sayın Bahçeli, 'Güneşin altında hepsi uyuyor. Ne kadar uyuyacaklar' diyor.

Özel'den sokak hayvanlarının uyutulmasına tepki: Uyutmak kısırlaştırmaktan daha pahalı

2020'DEKİ ÇALIŞMAYI HATIRLATTI: NE UYUTMA NE İTLAF! BÖYLE CANİCE BİR ÖNERİ YOK

Katletmek, öldürmek niyetinde olanlara sesleniyoruz: Hepimiz burada, bu milletin oylarıyla geldik, görev yapıyoruz. 2020 yılında da bu sorun vardı. 2020 yılında tüm partiler oturduk, çalıştık ve elimizdeki bu hayvan haklarının korunması, hayvanlara eziyet ve kötü muamelenin önlenmesine yönelik komisyon çalışması yapıldı. Bu kitap çok net. Bu kitabın içinde popülasyonun düşürülmesi için, sayının azaltılması için ne uyutma ne itlaf ne öldürme ne böyle canice bir öneri yok. Bunun altında AK Parti'nin de imzası var MHP'nin de imzası var. Üzerinde ortaklaştığımız metnin 101'inci sayfasında hayvan hakları fonunun kurulması var. Diyor ki 'Yerel yönetimlerin parası yetmez. Gönüllülerin parası yetmez. Bir hayvan hakları fonu kuralım. Buraya vergilerden küçük kesintiler, at yarışından, milli piyangodan, Spor Toto'dan, lotodan küçük kesintiler, bağışlar bunun ihtiyacını fazlasıyla karşılar. Gelin kapsamlı ve etkili bir kısırlaştırma, yeni bakımevleri inşa edelim. Bu sorun şu hızla çözülür.'

"BU KONUDA PARMAKLARINI KIPIRDATMADILAR"

2020'den bugüne ülkeyi yönetenler, bu konuda parmaklarını kıpırdatmadılar. 'Şimdi tasarruf genelgesi var. Belediyeler para harcamasın. İl müdürlükleri para harcamasın. Ne yapalım? 'Toplayalım, öldürelim.' Böyle bir yaklaşımın zaten sonuç vermesi de imkansız. Açık söyleyeyim: 1389 il/ilçe/büyükşehir belediyesinden 290'ında geçici bakım evi var. Geri kalanında yok. İnsanların köpeklerle en çok çatışma, en çok sorun yaşadıkları, köpeklerin insanları en çok tehdit ettiği alanlar zaten buraları. Orada zaten hiç kısırlaştırma yok, bir kişi alıp özel veterinere götürmediyse. Bir de oralara diğer yerlerden süpürülen hayvanlar var.

"BUNU YAPMAK KISIRLAŞTIRMAKTAN PAHALI"

Peki öneriniz ne? '30 gün alacağız, geçici bakımevinde tutacağız, sahiplenen olmazsa öldüreceğiz.' Kısırlaştırma dediğinde 10 gün bakımevinde kalıyor. Yani diyorsun ki 'Bütün köpekleri koyacak, bakımevi yapacağım. Kapasitesini de ihtiyacını üç katı yapacağım. Çünkü 10 gün kısırlaştırmada kalan hayvan, burada 30 gün kalacak. Üç kat kapasite lazım. Ondan sonra sahiplenmesini takip edeceğim. Eğer alınmadıysa öldüreceğim.' Bir eczacı olarak o ötenazi ilacının maliyetini de biliyorum, inanılmaz yüksek. Bunu yapmanın maliyeti kısırlaştırmaktan pahalı.

"BU SORUN SINIFSALDIR"

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım: Maliyet bahane edip önerdiğiniz sistem, eğer bu hayvanları hepimizin utancı Hayırsız Ada gibi, 30 gün yemek vermeyip bağırış çağırış, birbirlerini parçalatmayacaksanız maliyeti üç kata çıkıyor. Eğer ötenazi ilacı yerine çamaşır suyu enjekte edip altı saat bağırta bağırta öldürtmeyecekseniz maliyet iki katına çıkıyor. Toplam altı kat maliyet var. Kimse kimseyi kandırmasın. Burada bir anlayış, bir tutum ve bir bilgisizlik yoksa bir inanılmaz vicdansızlık var.

Oysa geçmişimizle övünüyoruz. Yüzyıllar önce, Avrupa'dan gelen seyyahlar, Anadolu için ne yazdı? Bir köpeği incitmeyen insanlardan, azığını sokak hayvanıyla paylaşan Anadolu insanının ferasetinden bahsettiklerini ya da Evliya Çelebi'nin anlattıklarını övüne övüne anlatanlar hayvan hakları günlerinde; şimdi maliyeti bahane ediyorlarsa, nasıl Hayırsız Ada rezaletine bir kez daha niyetleniyor olabilirler? O yüzden buradan bütün paydaşlara sesleniyorum: Feda edilecek bir tek canımız yoktur. Ancak mutlaka ve mutlaka barınak sayılarını arttırmak, büyük bir kısırlaştırma kampanyası başlatmak durumundayız. Hayvan hakları gönüllülerine, derneklerine; bu sorun yokmuş gibi davranamayız. Hepimiz biliyoruz, bu sorun vardır. Maalesef bu sorun sınıfsaldır. Bu sorun güvenlikli sitelerin bahçesinde, aracını çocuğunun evinin önünden bindirip okula bırakanların mahallesinde yoktur. O yüzden sorunu göreceğiz. Caniliğe, cinayete prim vermeden hep beraber çözeceğiz. Ben CHP'nin genel başkanı olarak elimi taşın altına koymaya hazırım. Elimizi uzatıyoruz."

Kaynak: ANKA / Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi Özgür Özel Hayvan Hakları Tarım Çevre Politika Ekonomi Güncel Haberler

Hizbullah'tan İsrail'e misilleme! 7 Ekim sonrası en büyük füze saldırılarından biri gerçekleşti

Hizbullah'tan İsrail'e misilleme! 7 Ekim sonrası en büyük füze saldırılarından biri gerçekleşti

Dondurmacıdan 1500 liralık hesaba isyan eden turistlere: Bana dokunursan 40 adamı karşında bulursun

Dondurmacıdan 1500 liralık hesaba isyan eden turistlere: Bana dokunursan 40 adamı karşında bulursun

Özel, Erdoğan'dan asgari ücrete ara zam yapılmasını istedi! Masada üzerine konuşulan bir rakam bile varmış

Özel, Erdoğan'dan asgari ücrete ara zam yapılmasını istedi! Masada üzerine konuşulan bir rakam bile varmış

Bakmadan Geçme

GALATASARAY BEŞİKTAŞ SÜPER KUPA MAÇI NE ZAMAN? Süper Kupa finali hangi tarihte, nerede? OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK? 2024 - 2025 okul takvimi! Birinci ve ikinci dönem ara tatiller ne zaman? BAYRAMDA HAVA NASIL? İstanbul, Ankara, İzmir Kurban Bayramı'nda hava nasıl olacak? 15 Temmuz resmi tatil mi? 15 Temmuz okullar, iş yerleri, bankalar tatil oluyor mu, yarım gün mü, tam gün mü çalışıyor? ASGARİ ÜCRETE ZAM GELİYOR MU? Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a rakam verdi: Asgari ücret ne kadar olur? Kurban Bayramın hangi günlere denk geliyor? Kurban Bayramının 1,2,3 günü ne zaman, hangi gün? AÖF YAZ OKULU KAYIT TARİHİ NE ZAMAN? #9997 Anadolu Üniversitesi yaz okulu kayıt ücreti ne kadar, ne zaman? Kredi kartıyla kurbanlık alınır mı, kesilir mi? Kredi kartına taksitle kurban kesilir mi? TYT'de hangi dersler var? TYT hangi dersleri içeriyor? TYT'de Matematik, Türkçe, Biyoloji, Fizik, Coğrafya var mı? GUSÜL ABDESTİ (boy abdesti) NASIL ALINIR? Gusül abdesti adımları neler? TV YAYIN AKIŞI 12 MAYIS: Bugün hangi diziler var? Bu akşam hangi diziler ve programlar var? Kurban kesmek yerine sadaka verilir mi? Kurban kesmek yerine bağış yapmak kabul olur mu? SİCCİN 7 FRAGMAN İZLE (2024)! #127916 SİCCİN 7 filmi ne zaman vizyona giriyor? FULL FRAGMAN İZLE! IOS 18 hangi telefonlara gelecek? IOS 18 hangi modellerde, telefonlarda kullanılabilecek? MOLDOVA UKRAYNA MAÇI NE ZAMAN? Moldova - Ukrayna maçı hangi kanalda, saat kaçta? #9917
Kuveyt'teki bir binada çıkan yangında 39 kişi hayatını kaybetti

Kuveyt'teki bir binada çıkan yangında 39 kişi hayatını kaybetti

500

Yorumlar (2)

Baron Nights:

1. Kisirlastirma 2.sokak hayvanlarina iskence yapip onlarin psikolojisini bozanlara en az 10 yil hapis cezasi cezasi bitince barinakta 5 sene ucretsiz gunde 3 saat calisma cezasi 3 barinak sayisi arttirma 4 bunlar icin sans oyunlarindan alkol ve sigaradan extra kucuk bir pay alinabilir

14
9
yanıtYanıtla
Cevdet Pasa:

Kisirlastirmak sorun degilde kim bu kadar hayvana bakacak, zaten millet açız diye haykırıyor. Eğer öğle değilse bence bütün hayvanseverler bir sokak hayvanı alıp baksınlar, derim. İşte ozaman ne kadar sevdikleri belli olur. Propagandaya geldimi haykırması kolay.

8
6
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title