Haberler

Milletvekili Türkoğlu'nun Dünya Engelliler Günü Mesajı

Güncelleme:

AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, "3 Aralık Dünya Engeliler Günü" münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Türkoğlu, "Dünya Engelliler Günü" dolayısıyla yayınladığı mesajda; varlık âleminin en şereflisi olarak yaratılan insanın doğuştan getirdiği dokunulamaz, devredilemez ve vazgeçilemez hak ve özgürlükleri üzerine çeşitli teorilerin geliştirildiği ve hukuki düzenlemelerin yapıldığı bir dünyada engellilerin de göz ardı edilemeyeceğinin altını çizerek, "Güçlü, müreffeh ve muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmaya azmetmiş çağdaş bir ülkede, tüm vatandaşların fırsat ve imkânlardan eşit bir şekilde faydalanması elzemdir. Bu açıdan sosyal hayatta engellilere tanınan imkânlar, o ülkenin gelişmişlik düzeyi ve çağdaşlık ölçütü ile paralellik arz etmektedir. Engelli vatandaşlara gösterilen anlayış ve hoşgörü, uygar bir toplum kimliği kazanmada önemli bir ölçüdür" dedi.

Ülke nüfusumuzun yüzde 12'sinin engelli vatandaşlarımızdan oluştuğunu ifade eden Türkoğlu, engellilerin kendi hayatlarında karşılaştıkları en büyük zorluğun sahip oldukları "engellerin" değil; engellilikten kaynaklanan farklılığı bahane eden toplumun, engellilere karşı geliştirdiği "engelleyici tutumlar" olduğuna vurgu yaparak, her bir engellinin karşıdakinden beklentisinin empati de kesiştiğine atıf yaptı.

Türkoğlu, 10 yıllık AK Parti iktidarı döneminde engellilere yönelik önemli çalışmalar yapıldığını da kaydetti. 2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı Engelliler Kanunu'nun Türkiye'de 1400'den fazla maddeden oluşan bir Engellilik Hukuku alanı yarattığına vurgu yapan Türkoğlu; "Bu kanun ile engellilerimizi sosyal hayata kanalize etmekle birlikte; onların eğitimden istihdama, sağlıktan sosyal güvenliğe kadar birçok başlıkta problemleri de çözüme kavuşmuştur" dedi. Türkiye'nin engelliler hususunda ulusal ve uluslar arası ölçekte kendini yükümlü kıldığını ifade eden Türkoğlu; "Hükümetimiz BM Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme'nin İhtiyari Protokolü'ne de imza atmış ve ayrıca 12 Eylül 2010 tarihinde gerçekleşen referandumda milletimizden çıkan 'evet' oyları ile gerçekleşen Anayasa değişikliğinde engelli bireylerin ekonomik ve sosyal hayata katılımlarının önünü açmıştır" dedi.

Sosyal hayatın içerisinde onurlu bir birey olarak yer almanın herkes gibi engellilerin de en temel hakkı olduğunun altını çizen Türkoğlu, mesajının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Engellilerin sorunlarının çözümü konusunda devletimizin imkân ve kaynaklarının yanı sıra; milletimizin her bir ferdi de elbirliği ve gönül birliği ile çözümün birer parçası olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutluyor, engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yaşam diliyorum."

Kaynak: Bültenler / Güncel

Dünya Engelliler Günü Hacı Bayram Türkoğlu Ak Parti Güncel Haberler

AK Parti ile MHP arasında ipler nasıl gerildi? İşte baş döndüren süreçte tüm olup bitenler

AK Parti ile MHP arasında ipler nasıl gerildi? İşte baş döndüren süreçte tüm olup bitenler

Özgür Özel'den Bahçeli'ye çağrı: Kendi ittifakından memnun değilse bizim ittifakımıza gelsin

Özgür Özel'den Bahçeli'ye çağrı: Kendi ittifakından memnun değilse bizim ittifakımıza gelsin

Deniz Akkaya, devlet korumasındaki kızının odasında ikinci telefon buldu: Anneliğe dair bildiğim her şey darmadağın

Deniz Akkaya, devlet korumasındaki kızının odasında ikinci telefon buldu: Anneliğe dair bildiğim her şey darmadağın

Bakmadan Geçme

Adıyaman bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Adana bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Bayram tatilinde bankalar açık mı? Kurban Bayramı tatilinde bankalar çalışıyor mu? Süt dolu kovanın içine düşen bebek öldü! Olay ne, nerede oldu? ŞEBNEM BOZOKLU, KIZILCIK ŞERBETİ'NE Mİ GELİYOR? Şebnem Bozoklu hangi rol ile Kızılcık Şerbeti dizisine katılıyor? KPSS önlisans tercih ücretleri hangi bankaya yatıyor? KPSSP önlisans ücretleri hangi bankaya ödenir? Pırlanta Plajı nerede, nasıl gidilir? #127754 İzmir'deki en iyi plajlar hangileri? İzmir'de en güzel nerede denize girilir? İzmir'deki en iyi plajlar hangileri? İzmir'de en güzel nerede denize girilir? Sazlıca Koyu nerede, nasıl gidilir? Boyalık plajı nerede, nasıl gidilir? #9728 İzmir'deki en iyi plajlar hangileri? İzmir'de en güzel nerede denize girilir? Delikli Koy nerede, nasıl gidilir? İzmir Delikli Koy ücretli mi, arabasız gidilir mi? İzmir'deki en iyi plajlar hangileri? İzmir'de en güzel nerede denize girilir? Ayıbalığı Koyu – Mordoğan nerede, nasıl gidilir? İzmir'deki en iyi plajlar hangileri? #127958 İzmir'de en güzel nerede denize girilir? Dolungaz koyu nerede, nasıl gidilir? #9969 İzmir'deki en iyi plajlar hangileri? #9728 İzmir'de en güzel nerede denize girilir? Bodrum Koyu Plajı nerede, nasıl gidilir? #127958 İzmir'deki en iyi plajlar hangileri? İzmir'de en güzel nerede denize girilir? Paşalimanı plajı nerede, nasıl gidilir? #127754 İzmir'deki en iyi plajlar hangileri? #127754 İzmir'de en güzel nerede denize girilir? Mimoza Koyu nerede, nasıl gidilir? #127965
Okul yönetimi mezuniyet kıyafetini 'Uygunsuz' buldu, öğrenciler törene alınmadı

Okul yönetimi mezuniyet kıyafetini "Uygunsuz" buldu, öğrenciler törene alınmadı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title