Haberler

KO-MEK'te Yöresel Tatlar Yarıştı

Güncelleme:

KO-MEK, ''Bizim Aşımız Bizim Mutfağımız'' yemek yarışmasını Antikkapı Restaurant'ta düzenledi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları'na (KO-MEK) devam eden kursiyerleri arasında yapılan ''Bizim Aşımız Bizim Mutfağımız'' yemek yarışması Antikkapı Restaurant'ta düzenlendi. Yaptıkları yemeklerle jüri karşısına çıkan kursiyerler, hünerlerini yöresel yemekler ve tatlılarla sergiledi.

KURSİYERLER KIYASIYA YARIŞTI

KO-MEK, bünyesinde eğitim alan kursiyerlerin öğrendiklerini pekiştirmeleri ve motivasyonlarını arttırmaları adına yarışmalar düzenliyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen ''Bizim Aşımız Bizim Mutfağımız'' konulu yemek yarışmasında kursiyerler Antikkapı Restaurant'ta hünerlerini sergiledi. Büyük bir heyecanla birbirleriyle yarışan kursiyerler tatlılar, börekler, etli ve sebzeli yemekler kategorisinde yarıştı.

JÜRİ YEMEKLERİ DEĞERLENDİRDİ

KO-MEK kursiyerleri hazırladıkları yemekleri jüri karşısına çıkarttı. Sunumu yapılan yemekler 3 kişilik jüri tarafından değerlendirmeye alındı. Antikkapı Restaurant Aşçıbaşı Kadir Karadaş, Antikkapı Restaurant Alacart Şefi Yakup Coşar ve Antikkapı Restaurant çalışanı Kezban Dersu Yavuz tarafından değerlendirilen yemeklerde lezzet, kıvam, görünüm yöresellik, malzeme kalitesi göz önünde bulunduruldu.

FİNALE KALANLAR AÇIKLANDI

Değerlendirmeler sonucunda yapılan puanlama sisteminin ardından 'Bizim Aşımız Bizim Mutfağımız'' adlı yemek yarışmasında finale kalanlar açıklandı. Tatlılar, pastalar, etli ve sebzeli yemekler kategorisinde yarışan 31 yemek arasından tatlılar ve pastalar kategorisinde KO-MEK kursiyerleri Nursen Durmuş yıldız çöreğiyle, Gülşen Oktay baklavasıyla, Kübra Akkuş midye tatlısıyla, Türkan Akyüz çikolata aşkı adlı yaş pastasıyla, Müjgan Yaman gül tatlısıyla, Nimet Ağca gazete baklavasıyla finale kaldı. Etli ve sebzeli yemekler kategorisinde ise Sevgi Erbaş Poyrazoğlu köfte çanağında sebzeli mantarıyla, Zehra Uslu şebit yağlamasıyla, Enise Adıyaman patlıcan kebabıyla, Selma Tümer patlıcan kebabıyla, Ayşe Nurcihan Haşıl dolmasıyla, Nesrin Pekdemir patates püreli rostosuyla finale kaldı.

AŞCIBAŞINDAN KURSİYERLERE ÖVGÜ

Antikkapı'nın 14 yıllık aşçıbaşı Kadir Karataş, KO-MEK kursiyerlerinden övgü ile bahsederek, "Yemekleri şahsen çok beğendim. 27 yıllık bir profesyonel olarak bizlerden hiçbir farkını göremedim. Demek ki KO-MEK'in başlarındaki usta öğreticileri çok iyi eğitim veriyor. Kursiyerler de bu kadar verimli ürünler çıkartıyor. Açıkçası çok güzel, hoşuma gitti. 24 tane pasta ve tatlı var ama hepsi birbirinden güzel. Gerçekten iyi çalışmışlar. Gayet başarılı ürünler çıkartmışlar. Hepsini tek tek tebrik ediyorum" dedi.

54 YAŞINDA YARIŞMAYA KATILDI

2 aylık KO-MEK kursiyeri 54 yaşındaki Gülşen Oktay, "Çok kısa zamandır KO-MEK'te eğitim almama rağmen yarışmaya katıldım. Almış olduğumuz eğitim sonucunda bilmediğimiz yemekleri, tatlıları, hamur işlerini, börekleri, pastaları öğrendik. Kendimizi bu alanda geliştirdik. Hayatımda hiç böyle bir yarışmaya girmedim. KO-MEK sayesinde katılımcı oldum. Yarışma öncesi hocamız yapacağımız sunumları söyledi. Hocama baklava ile katılabileceğimi söyledim. Hocamın onayı ile katıldım. Finale kaldığım için çok gururluyum. Finalde de başarılı olacağımı tahmin ediyorum" ifadesini kullandı.

FİNALDE CANLI PERFORMANS

Bizim Aşımız Bizim Mutfağımız yemek yarışmasında finale kalan yarışmacılar finalde yemeklerini canlı performans ile sergileyecek.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Güncel Haberler

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Diyarbakır ve Mardin arasındaki anız yangınında hayatını kaybedenlerin sayısı 6'ya yükseldi

Diyarbakır ve Mardin arasındaki anız yangınında hayatını kaybedenlerin sayısı 6'ya yükseldi

Doğum teşvik paketi geliyor! Doğum izninin uzatılması da kira ve kreş desteği de masada

Doğum teşvik paketi geliyor! Doğum izninin uzatılması da kira ve kreş desteği de masada

Diyarbakır'daki yangından kahreden görüntü! Hem ağladı, hem kaydetti: Hepsi yanmış, burası ceset dolu

Diyarbakır'daki yangından kahreden görüntü! Hem ağladı, hem kaydetti: Hepsi yanmış, burası ceset dolu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title