KKTC'nin 33. Kuruluş Yıl Dönümü - Haberler
Haberi Paylaş

KKTC'nin 33. Kuruluş Yıl Dönümü

AA - Güncel

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, "Kıbrıs Türkü rahat olsun, Türkiye garantörlük görevini sonuna kadar en güçlü şekilde Kıbrıs Türkü'nün güvenliği için kullanmaya devam edecektir.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, "Kıbrıs Türkü rahat olsun, Türkiye garantörlük görevini sonuna kadar en güçlü şekilde Kıbrıs Türkü'nün güvenliği için kullanmaya devam edecektir. Kırmızı çizgimizdir, bundan taviz veremeyiz." dedi.

KKTC'nin 33. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Swiss Otel'de düzenlenen resepsiyona KKTC'nin Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut ev sahipliği yaptı. Resepsiyonda şehitler için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Resepsiyona Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın'ın yanı sıra çok sayıda askeri ve bürokrat ile yabancı misyon temsilcisi katıldı.

Başbakan Yardımcısı Canikli, yaptığı konuşmada, KKTC'yi 33. yıl dönümü dolayısıyla tebrik etti. Kıbrıs müzakerelerinin, yaşananlar göz ardı edilmeden yürütülmesi gerektiğini belirten Canikli, bu konuda Türkiye'nin temel amacının, adil bir kalıcı barışın gerçekleştirilmesi olduğunu vurguladı.

Canikli, "Kıbrıs Türkü'nün içi rahat olsun. Türkiye Cumhuriyeti devleti her zaman güçlü kalacaktır inşallah, orada Kıbrıs Türkü'ne yeteri kadar destek verecek kuvveti her zaman bulacaktır ve bu kuvvetini koruyacaktır." dedi.

Türkiye'nin, KKTC'ye hem güvenlik hem de ekonomik anlamda desteğinin süreceğine dikkati çeken Canikli, "Kıbrıs Türkü rahat olsun. Türkiye garantörlük görevini sonuna kadar en güçlü şekilde Kıbrıs Türkü'nün güvenliği için kullanmaya devam edecektir. Kırmızı çizgimizdir, bundan taviz veremeyiz." diye konuştu.

TBMM Başkan Vekili Aydın da Türkiye'nin Kıbrıs Türkü'nün özgürlük, egemenlik ve eşitliğinin korunması konusundaki kararlılığın sürdüğüne işaret etti. Aydın, Türkiye'nin KKTC ile dayanışmaya tüm imkanları ile devam edeceğini dile getirdi.

KKTC'ye Fetullahçı Terör Örgütü'nü (FETÖ) ülkedeki terör örgütleri listesine eklemesi ve örgüte karşı mücadelede verdikleri destek için teşekkür eden Aydın, taraflar arasındaki iş birliğinin süreceğini belirtti. Aydın, Kıbrıs müzakereleri konusunda Türkiye ve KKTC'nin ortak beklenti ve hedeflere sahip olduğunu ifade etti.

Büyükelçi Korkut ise Türkiye'de gerçekleştirilen terör saldırıları ile FETÖ'nün darbe girişimini lanetleyerek, "FETÖ, PKK ve uzantısı PYD, DEAŞ, DHKP-C, tüm unsurlar Türkiye'ye karşı adeta bir asimetrik savaş yürütmektedir. Ancak Türkiye büyük ve güçlü bir devlet olarak bu terör tehdidinin üstesinden mutlaka gelecektir. Bundan hiç kimse kuşku duymamaktadır." diye konuştu.

KKTC'nin "yegane destekçisi ve nefes borusu" Türkiye'nin güçlü olduğu ölçüde güçlü olduğunu belirten Korkut, Türkiye'nin istikrar ve refahını tehdit eden herhangi bir gelişmenin Kıbrıs'ta da Türkiye ile aynı üzüntü ve endişeye sebep olduğunu bildirdi.

"Asrın Projesi" olarak ifade edilen KKTC Su Temin Projesi'nin hayata geçirildiğini hatırlatan Korkut, KKTC'deki 28 belediyenin tamamının proje kapsamında Anamur Dragon Çayı'ndan gelen su için abone olduğuna değindi.

Korkut, su teminin yanında geçen ay düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresi'nde iki taraf arasında imzalanan enerji alanında iş birliği anlaşması çerçevesinde Türkiye'den KKTC'ye elektrik iletilmesinin öngörüldüğünü ifade etti.

Büyükelçi Korkut, Kıbrıs müzakereleri konusunda ise anlaşmanın ancak eşitlik, ortaklık ve iki kesimlilikle mümkün olacağını vurgulayarak, müzakere sürecinde Türkiye'nin garantörlüğünün ve caydırıcı gücünün hayati önem taşıdığını kaydetti.

Konuşmaların ardından pasta kesildi, yöresel dans gösterileri ve Türk mutfağından lezzetler sunuldu.

AA / Güncel

Nurettin Canikli, Ahmet Aydın, Swiss Otel, Kıbrıs, Politika, Güncel, Haberler

title