Kılıçdaroğlu: İç Güvenlik Yasa Tasarısında Biz Üzerimize Düşeni Parlamento'da Yapacağız - Haberler
Haberi Paylaş

Kılıçdaroğlu: İç Güvenlik Yasa Tasarısında Biz Üzerimize Düşeni Parlamento'da Yapacağız

Demirören Haber Ajansı - Güncel
Kılıçdaroğlu: İç Güvenlik Yasa Tasarısında Biz Üzerimize Düşeni Parlamento'da Yapacağız

Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. İç Güvenlik Yasa Tasarısını eleştiren Kılıçdaroğlu, "İç Güvenlik Yasa Tasarısı geldi. Geçireceğiz diyorlar. Niçin? Verilen yetkiler az, daha fazla vereceğiz. Gelsin bakalım hep beraber göreceğiz. Biz üzerimize düşeni parlamentoda yapacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından önce CHP'liler, Özgecan ve kadın cinayetlerine kurban edilen kadınlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Kadına karşı şiddeti ve cinayetleri eleştiren Kılıçdaroğlu, "21. Yüzyılın Türkiye'ne bakalım. Neden kadına önem vermiyoruz. Gereğini yapmıyoruz. Ölümü unuttuk, nasıl ceza vereceğiz onu tartışıyoruz. Asıl tartışılması gereken konu bu konuları nasıl engelleriz. İdam olsa ne olur. Sorun çözülecek mi? Bu bir kişinin sorunu değil. Yarı açık cezaevine döndü Türkiye" dedi.

"KADIN KAÇ DOĞUM YAPACAK, NASIL DOĞUM YAPACAK ONA DA KARAR VERECEKLER"

Kılıçdaroğlu, "Kadın kaç doğum yapacak, nasıl doğum yapacak ona da karar verecekler, sokağa hamile kadın çıkmasın ona da karar kılacaklar. Kadın gülmesin o ona da karar verecekler" dedi.

"SANANE KADININ KAÇ ÇOCUK DOĞURACAĞINDAN, NASIL GİYİNECEĞİNDEN"

Kılıçdaroğlu, "Eğer bunu toplumun belleğine şırınga ederseniz bu olayları önleyemezsiniz. Sanane kadının kaç çocuk doğuracağından, nasıl giyineceğinden sanane" dedi.

"ÖZGECAN TOPLUMUN VİCDANI OLDU ATEŞİ HER YERE DÜŞTÜ"

Kılıçdaroğlu, "Özgecan toplumun vicdanı oldu. Biz ne söylersek söyleyelim ateş düştüğü yeri yakıyor. Allah kimseye evlat acısı vermesin.  Özgecan'ın ateşi her yere düştü. Bütün kadınlar ayağa kalktı. Toplumun vicdanı rahatsız, kanıyor" diye konuştu.

"BU SİYASAL İKTİDAR SİZE NEFES ALDIRMAMAYA ANT İÇMİŞ BİR İKTİDARDIR"

Kılıçdaroğlu, "Bu siyasal iktidar size nefes aldırmamaya ant içmiş bir iktidardır. Her olaya müdahale ediyorlar. Bırakın insanlar, rahat, huzur içinde dolaşsın" dedi.

"2002-2015 DÖNEMİNDE 5406 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ TAM BİR KATLİAM"

Kılıçdaroğlu, "2002-2015 döneminde 5406 kadın öldürüldü. Tam bir katliam. Kadına yönelik şiddet yüzde 1400 arttı. İlgili bakan 'Kadına yönelik şiddet abartılıyor' diyor. Dünya Ekonomik Forumu diye bir kuruluş var. Kadınlarla ilgili istatistik yayınlıyorlar. Türkiye son 10 yılda 20 basamak geriledi" ifadelerini kullandı.

"KADINLAR 20 BASAMAK GERİYE İTİLDİ"

Kılıçdaroğlu, "Kadınlar 20 basamak geriye itildi. Bu rakamlar uygar dünyanın rakamları. Ekonomik aktiviteye katılım açısından 140 ülke arasından 132'nci sıradayız" dedi.

"TOTALİTER BİR REJİM KADINLARIN EMİN OLUN EVLERİNDEN DIŞARIYA ÇIKMASINI YASAKLARLAR BİR SÜRE SONRA"

Kılıçdaroğlu, "Totaliter bir rejimin maliyeti kadınlara nasıl yansıyacaktır? Emin olun evlerinden dışarıya çıkmasını yasaklarlar bir süre sonra. Kadınları o noktaya getirecekler. Kendileri söylüyor. Zaten aşama aşama o noktaya getiriliyor" diye konuştu.

"183 KİŞİ POLİS KURŞUNUYLA HAYATINI KAYBETTİ"

Kılıçdaroğlu, "183 kişi 2007'den beri bu yana hayatını polis kurşunuyla kaybetti. Polis adam öldürmek için kişinin hayatını güvenceye almak için vardır" dedi.

"İÇ GÜVENLİK YASA TASARISINDA BİZ ÜZERİMİZE DÜŞENİ PARLAMENTODA YAPACAĞIZ"

İç Güvenlik Yasa Tasarısını eleştiren Kılıçdaroğlu, "İç Güvenlik Yasa Tasarısı geldi. Geçireceğiz diyorlar. Niçin? Verilen yetkiler az, daha fazla vereceğiz. Gelsin bakalım hep beraber göreceğiz. Biz üzerimize düşeni parlamentoda yapacağız" dedi.

"O DURUŞMADA BİZ ANKARA TABİP ODASI'NI YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ"

Kılıçdaroğlu, "Bu ülkenin demokrasisi için mücadele vereceğiz. Ayın 20'sinde Ankara Tabip Odası'nın duruşması var. Gezi'de yaralanan vatandaşlara sağlık hizmeti verdi. Vay sen misin sağlık hizmeti veren? Doktorun görevi bu. O duruşmada biz Ankara Tabip Odası'nı yalnız bırakmayacağız" ifadelerini kullandı.

"SORUNU EN DERİNDEN YAŞAYAN KESİMDİR ROMANLAR"

Kılıçdaroğlu, "Bir bölgede Romanlarla ilgili anket çalışması yapılmış. Hiç okula gitmeyenlerin oranı yüzde 24. Ortaokul mezunu Yüzde 8.4. Üniversite mezunu binde 4. Sigortalı çalışan sayısı yüzde 3.5. Kayıt dışı çalıştırılan roman kardeşlerimizin sayısı yüzde 96. Onun için sorunu en derinden yaşayan kesimdir Romanlar" dedi.

"12 YILDA SİZE HİÇBİR ŞEY YAPILMADI BÜTÜN SORUNLARINIZI ÇÖZMEK BENİM NAMUS BORCUMDUR"

Kılıçdaroğlu, "12 yılda size hiçbir şey yapılmadı. Sizin bütün sorunlarınızı çözmek benim namus borcumdur" dedi.

"CHP'Lİ TÜM BELEDİYELERE TALİMAT VERDİM HER ROMAN MAHALLESİNDE BİR KADIN MERKEZİ OLMALI"

Kılıçdaroğlu, "Romanlarla oturduk, toplantı yaptık. TC'de eşit yurttaş olmak istiyoruz diyorlar. Sizin hakkınız. AB'nin Romanlarla ilgili bir raporu var. Diyorlar ki AB'nin var, Türkiye'nin de olsun. Neden olmasın. Her Roman mahallesinde bir kadın merkezi olmalı. CHP'li tüm belediyelere talimat verdim. Bulunduğunuz yerlerde kadın eğitim merkezleri yapılacak. Roman mahallesinde çocuklar için kreş ve etüd merkezi olacak. Bunun talimatını da verdim. Bizim belediyelerimizde bu yapılamadıysa bana telefon açacaksınız. Onu sağlayacağım sizlere. Ayrıca Romanların bir doğuştan gelen alışkanlıkları var. Olağanüstü müzik yetenekleri. Çocukların bu konuda yetiştirilmeleri lazım" ifadelerini kullandı.

"SULUKULE CAN ALICI BİR ÖRNEK SÜRÜLEN ROMAN KARDEŞLERİMİZ YOKSULLUĞU EN DERİNDEN YAŞIYOR"

Kılıçdaroğlu, "Sulukule örneği can alıcı bir örnektir. Romanlara "size şehrin dışında yer yapacağız" dediler. Sosyal donatı alanları bile yok. Oraya sürülen Roman kardeşlerimiz yoksulluğu en derinden yaşıyor" açıklamasında bulundu.

"ROMANLAR, NİYE BİZ PARLAMENTO'DA YOKUZ DİYORLAR ONUN DA SÖZÜNÜ VERİYORUM"

Kılıçdaroğlu, "Romanlar, niye biz Parlamento'da yokuz diyorlar. Romanların derdini birisi dile getirecekse yetki verin diyorlar. Onun da sözünü veriyorum size. Hiç merak etmeyin" dedi.

"ECEVİT İKTİDARININ SON, AKP'NİN İLK DÖNEMİ"

Kılıçdaroğlu, "Ecevit iktidarının son, AKP'nin ilk dönemi. Bir ekonomik kriz vardı. Ecevit hükümeti enflasyonu düşürdü yüzde 30'lara. MB'ye bağımsızlık verdiler, sıcak siyaset müdahale etmeyecek. Demokrasi aslında bu tür kurumlara sıcak siyasetin müdahale etmemesidir. Bu alan ne kadar genişlerse ülkeye huzur gelir" dedi.

"ECEVİT HÜKÜMETİ YAPTI, ÖNLEMLERİ ALDI, AĞIR FATURA ÖDEDİ, SİYASETTEN ÇEKİLDİ"

Kılıçdaroğlu, "Bunları Ecevit hükümeti yaptı, önlemleri aldı, ağır fatura ödedi, siyasetten çekildi. Bunlar geldi. Manevi değerlerimizi güçlendirmemiz lazım dediler. "Üç temel anahtar" dediler, "Yoksulluk, yolsuzluk ev yasaklarla mücadele edeceğiz" dediler. Yolsuzluk konusunda AKP'nin ciddi bir mücadele verdiğini düşünen varsa beni arasın ben de öğreneyim" ifadelerine yer verdi.

"SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZ DİYOR Kİ 'ÖYLE BİR ZAMAN GELECEK, RÜŞVET HEDİYE ADI ALTINDA ALINIP VERİLECEK"

Kılıçdaroğlu, "Sevgili Peygamberimiz diyor ki 'öyle bir zaman gelecek, rüşvet hediye adı altında alınıp verilecek.' Bugünün Türkiye'sini tanımlıyor" dedi.

"YOKSULLUKLA MÜCADELE EDECEKLERDİ. YOKSUL SAYISI 29 MİLYONU AŞTI"

Kılıçdaroğlu, "Yoksullukla mücadele edeceklerdi. Yoksul sayısı 29 milyonu aştı. Bu rakam devletin resmi rakamı. TÜİK'in rakamı. Neden yoksulluk 12 yılda bitmedi. Yoksulluğu bitirmek için değil idare etmek için, vatandaşı kendisine muhtaç etmek için iktidar oldular" dedi.

"SÖZ VERİYORUM YOKSULLUĞU 4 YIL İÇİNDE TARİHE GÖMECEĞİM"

Kılıçdaroğlu, "Söz veriyorum yoksulluğu 4 yıl içinde tarihe gömeceğim. İnsanın insana kulluğunu engelleyeceğim. Kimse gidip birilerine el avuç açmayacak. Sosyal devlet neyi gerektiriyorsa sonuna kadar onu yapacağım" dedi.

"ADALETTEN KAÇANLAR PARTİSİ OLDULAR, ALDI KAÇTI PARTİSİ OLDULAR"

Kılıçdaroğlu, "Yasaklarla mücadele edeceklerdi. Yeni yasaklar geliyor. Adaletten kaçanlar partisi oldular, aldı kaçtı partisi oldular, ayakkabı kutusu partisi oldular. TÜİK anket yapmış vatandaş mutlu mu diye. Mutlu vatandaş sayısında düşüş var" dedi.

"37 MİLYON KUTU ANTİDEPRESAN İLAÇ KULLANILMIŞ HER 4 VATANDAŞTAN BİRİSİ DEPRESYONDA"

Kılıçdaroğlu, "Araştırmalara göre her 4 vatandaştan birisi depresyonda. Bugün 37 milyon kutu antidepresan ilaç kullanılmış" dedi.

"GELEN YASA TASARISININ AMACI MEMLEKETTEKİ HUZURSUZLUĞU BASKILAMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Kılıçdaroğlu, "Memlekette huzursuzluk var. Onu baskılamaya çalışıyorlar. Gelen yasa tasarısının amacı bu. Olur ya biri itiraz eder. Yoksa vatandaşın Molotof koktyli atacak hali yok. Eline silah alıp birini öldürecek hali yok" dedi.

'GELSİNLER AVRUPALI İŞSİZLER TÜRKİYE'YE GELSİN" DİYOR. "AZİZ NESİN'İN BİLE AKLINA GELMEZDİ BÖYLE ESPRİ"

Kılıçdaroğlu, "İşsizlikte yenir akamlar açıklandı. 5.5 milyon gencimiz işsiz. İşsizliği önleyeceğiz diye bir çaba yok. Gidiyor Avrupa'ya diyor ki 'Gelsinler Avrupalı işsizler Türkiye'ye gelsin" diyor. Aziz Nesin'in bile aklına gelmezdi böyle espri. Şimdi yeni bir kanun getirdiler. Yurtdışından insan getirecekler Türkiye'de çalışsın diye. Allah bilir ya onun için de komisyon alacaklardır. Malum ya bu işleri çok iyi bilirler" dedi.

"BOŞANMA DOĞUM YÜZDESİNİ GEÇTİ HER BEŞ EVLİLİKTEN BİRİ BOŞANMA İLE SONUÇLANIYOR"

Kılıçdaroğlu, "Boşanma yüzdesi doğum yüzdesini geçti. Her beş evlilikten biri boşanma ile sonuçlanıyor. Manevi değerleri güçlendireceklerdi. Ceplerini güçlendirdiler, aileleri perişan ettiler. Araştırma yapmışlar. Boşanmanın nedenleri, ekonomik, şiddet görme, aileler arası geçimsizlik. Kendileri söylüyor bunları. İçinde bulunduğunuz tablo nedir görün diye size rakamlar vereceğim. Devletin rakamları: Vatandaşların bankalara borcu 2002'de 6 katrilyon eski para ile 2014'de 353 katrilyona çıkmış. Bu vatandaş ne yapacak? Borçlu vatandaşlarım korkma, CHP'nin iktidarında benim Başbakanlığımda seni bu borçlardan kurtaracağım" diye konuştu.

"AKP'YE OY VERİRSEN YARIN SENİ EVİNDEN DE EDECEK"

Kılıçdaroğlu, "AKP'ye oy verirsen yarın seni evinden de edecek. Ağızlarından işsizliği önleyeceğiz diye bir cümle çıktı mı? Çıkamaz da. Ama ben söz veriyorum CHP'nin iktidarında işsiz bırakmayacağım. İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır. İşsizlik olunca ne olur: 12 yılda en çok işlenen suçlar, hırsızlık, dolandırıcılık ve yaralama. Hapishaneler dolmuş taşmış durumda" açıklamasında bulundu.

"BANA SESLENİYOR "EYY KILIÇDAROĞLU" KILIÇDAROĞLU SANA SÖYLÜYOR GEREĞİNİ YAPSANA"

Kılıçdaroğlu, "Başbakanlık koltuğunda oturan kimse yok ki. 2009 ile 2013 arasında bir veya birden fazla uyuşturucu kullanan çocukların sayısındaki artış yüzde 658.7. Bunlar bizim çocuklarımız. Bu ülkede hükümet var mı? Bana sesleniyor "Eyy Kılıçdaroğlu" Kılıçdaroğlu sana söylüyor gereğini yapsana, çocukları bu bataklıktan kurtarsana. Ülke iyi yönetilmiyor" ifadelerini kullandı.

"ADALET VE KALKINMA PARTİSİ'NİN BÜTÜN POLİTİKALARI ÇÖKTÜ"

Kılıçdaroğlu, "Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bütün politikaları çöktü. Ekonomi politikası çöktü. İşsizlik bunun en temel göstergesidir. Sağlık politikası; emekli kardeşlerime sesleniyorum benim Başbakanlığımda Ramazan ve Kurban bayramında birer maaş ikramiye alacaksın. Huzurlu Türkiye neymiş herkes görecek. Torun sevmek neymiş o zaman herkes görecek. Sorununu çözeceğim sözüm söz. Dış politika çöktü" diye konuştu.

"BENİM BAŞBAKANLIĞIMDA CHP İKTİDARINDA GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI GENÇLERE TESLİM EDİLECEK"

Kılıçdaroğlu, "Benim başbakanlığımda CHP iktidarında Gençlik ve Spor Bakanlığı gençlere teslim edilecek. 40 yaşın üstünde bir kişi bile çalışmayacak. Tamamında gençler çalışacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nda en az yüzde 70 kadın çalışacak" dedi.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi, Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye, Politika, Güncel, Haberler

title