Haberler

Kartal Belediyesi 3. Lale Günleri 13 Mart'ta Soğanlık'ta

Kartal Belediyesi 3. Lale Günleri, 13 Mart Perşembe günü düzenlenen bir etkinlikle kutlanacak.

Kartal Belediyesi 3. Lale Günleri, 13 Mart Perşembe günü düzenlenen bir etkinlikle kutlanacak. Etkinlik kapsamında, vatandaşlara lale soğanı dağıtılacak.

Kartal Belediyesi, gelenek haline getirdiği lale günlerinin üçüncüsünü için hazırlanıyor. Kartal Belediyesi 3.Lale Günleri, 13 Mart Perşembe günü saat 11.00'da Soğanlık Merkez Cami yanında düzenlenen bir etkinlikle kutlanacak. Etkinlik kapsamında vatandaşlara lale soğanı dağıtılacak.

Lale soğanının geçmişini anlatan Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz," Adını lale soğanlarından alan Soğanlık'ta bu yıl 3'üncü lale günleri etkinliğimizi düzenliyoruz. Amacımız lale yetiştiriciliği ile ünlü Soğanlık bölgesini adını aldığı lale soğanları ile buluşturmaktır. Bilindiği gibi saraylara lale soğanları Soğanlık'ta üretilerek götürülmüştür. 3 yıldır etkinlik düzenleyerek lale soğanları dağıtıyoruz. Geleneksel olarak bu etkinliği sürdüreceğiz. Bu arada Soğanlık Mahallemizin adı üzerine yaptığımız çalışmalarda lale'nin İstanbul'da üretim merkezi olduğunu saptadık ve üç yıldır Kartal lale günleri ile ilgili etkinliğimizi Soğanlık'ta yapıyoruz" dedi.

Aydos Ormanı'nın bitki zenginliğinin Kartal için önemli bir ayrıcalık olduğuna da dikkat çeken Altınok Öz, "İstanbul florasında 2415 doğal canlı çeşitliliği mevcuttur. Nesli tükenmekte olan bazı bitkilerimizde vardır. Kartal Aydos Ormanları bu endemik bilgilerin yer aldığı bir özelliğe sahiptir. Doğamızı, çevremizi, dünden gelen güzelliklerimizi korumak, yaşatmak, geleceğe taşımak ta görevimizdir" şeklinde konuştu.

SOĞANLIK'TAN SARAYLARA LALE SOĞANININ TARİHİ

Lale, Orta Asya'dan batıya göç eden kavimler tarafından Anadolu'ya getirilmiştir. Selçuklularda Alaeddin Keykubat'ın sarayda lale motiflerini kullandığı bilinmektedir. Mevlana Celaleddin-i Rumi (1207-1273) Divan'ı ve Rubaileri'nde lale ile ilgili pek çok mısra bulunmaktadır. Fransız hekim P. Belon 1546 yılında anılarında birçok yabancının, lale soğanları almak için gemilerle İstanbul'a geldiğini yazmıştır. Lale'nin Türkiye'den Avrupa'ya hangi tarihte götürüldüğü bilinmemektedir. Lalenin Avrupa'da tanınması ve yayılması Fransız nebatatçısı Charles de l'Escluse 1573-1576 yılları arasında Viyana Botanik Bahçesi direktörü iken İstanbul'dan birçok soğanlı bitkiyi taşıması ile yaygınlaştığı düşünülmektedir. 1601 yılında yayınladığı kitabında; soğanlı bitkiler ve bilhassa laleden bahsederken, bu tarihlerde İstanbul'da Cafe Lale (Kefe lalesi) ve Cavala Lale olmak üzere iki cins lale bulunduğu yazılıdır. Sultan IV. Murat'ın 56 çok nadir lale yetiştirdiğini, hatta bunlardan bir kaçının o kadar nadirdi ki sadece birer adet olduğu bilinendir. Lale, Osmanlı İmparatorluğu döneminde, bilhassa XVI - XVIII. Yüzyıllar arasında, süs bitkisi ve süsleme motifi olarak çok büyük bir önem kazanmıştır. Sultan III. Ahmed (1673-1736)'in saltanatının son yıllarında, bu ilgi doruk noktasına çıkmış ve bu dönem bazı tarihçiler tarafından "Lale Devri" olarak isimlendirilmiştir. Lale devri padişahı III. Ahmet, sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa dönemidir.

İstanbul'da 1676 yılında özellikle lalelerinin saraylara Soğanlık'tan götürüldüğü bilinmektedir. Ünlü Sultanlardan Haseki Sultan Soğanlık'a büyük ilgi göstermiş, yaz mevsimlerinde Soğanlık'ta ikamet etmiştir. Ayrıca bir çeşme de yaptırmıştır. O dönem Soğanlık üretilen laleler ile ün kazanmıştır. - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Kartal Belediyesi Altınok Öz Lale Orta İstanbul Politika Güncel Haberler

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

Güldür Güldür oyuncusu Rüştü Onur Atilla, 10 yıllık eşinden boşandı

Güldür Güldür oyuncusu Rüştü Onur Atilla, 10 yıllık eşinden boşandı

Bakan Şimşek: Motokurye ve garsonların bahşişine vergi muafiyeti getiriyoruz

Bakan Şimşek: Motokurye ve garsonların bahşişine vergi muafiyeti getiriyoruz

Bakmadan Geçme

TRT 1 CANLI İZLE! Türkiye-Portekiz maçı canlı izleme linki! Euro 2024 Türkiye-Portekiz maçı şifresiz mi? Emekli maaşı ne kadar olacak? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Bahar Candan cezaevinde değil mi? Bahar Candan nerede, hapisten çıktı mı? Baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı! Olay nerede oldu? Baba tutuklandı mı? İSKİ BARAJ DOLULUK ORANI 2024: İstanbul barajlarında son durum nedir? Baraj doluluk oranı yüzde kaç?? Ronalda Türkiye- Portekiz maçında oynayacak mı? Cristiano Ronaldo Türkiye maçında ilk 11 oynayacak mı? TÜRKİYE - PORTEKİZ maçı ne zaman? Türkiye- Portekiz maçı saat kaçta, hangi kanalda? TV YAYIN AKIŞI 22 HAZİRAN: Bugün hangi diziler var? Bu akşam hangi diziler ve programlar var? Temmuz'da emekli maaşı ne kadar olacak, zam var mı? En düşük emekli maaşı kaç TL olacak? Benzine zam var mı? 22 Haziran güncel yakıt fiyatları! Motorin, LPG fiyatları ne kadar oldu? Kaya Sabancı olayı nedir? Kaya Sabancı ile Vedat Aşçı neden kavga etti? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 22 Haziran günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? Resmi Gazete bugün (22 Haziran) kararları neler? Resmi Gazete atama kararları 2024! Türkiye- Portekiz maçı ne zaman, saat kaçta? EURO 2024 Türkiye- Portekiz hangi kanalda? #9917 22 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle!
Ertelenen motorin ve benzin zammı, daha yüksek bir rakamla pompaya yansıyacak

Ertelenen motorin ve benzin zammı, daha yüksek bir rakamla pompaya yansıyacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title