Haberler

Kalehöyük'e 120 Bin Lira Ödenek

Güncelleme:

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kırşehir'deki Kalehöyük arkeoloji kazı alanındaki çalışmalar için 120 bin lira ödenek gönderdi.

Kalehöyük kazılarının değerlendirilmesi için Vali Çakacak, başkanlığında toplantı yapıldı. Valilik salonundaki toplantıda konuşan Çakacak, Kalehöyük'te bugüne kadar 43 eserin gün ışığına çıkarıldığını söyledi.

Çakacak, Kırşehir'in tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını, bu yüzden de yapılan arkeolojik kazı çalışmalarının insanlık tarihi açısından çok önem taşıdığını belirtti.

Kazılara valilik ve belediyenin destek verdiğini dile getiren Çakacak, "Bu kapsamda iş makinesi, elektrik, su gibi ihtiyaçlar tedarik edilmektedir. Ahi Evran Üniversitesince oluşturulan ekip de kazının sağlıklı şekilde yürütülmesini sağlamaktadır. Ayrıca, 2013 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü tarafından 60 bin lira ödenek verilmişti. Kazı çalışmalarına verdikleri destekten dolayı kurumlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Kazıların bu yıl da devam etmesinin planlandığını belirten Çakacak, "Bu yıl kazının başlaması için Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden gerekli izin çıkmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü tarafından da İl Özel İdaresine 120 bin lira ödenek gönderilmiştir. Bu ödenekle kazılar devam edecektir." diye konuştu.

Kazı çalışmalarına 2012'de başlanan höyükte, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait eserler gün ışığına çıkarıldı. Höyükte, Bizans ve Helen medeniyetlerine ait kalıntılara da ulaşılması hedefleniyor. - Kırşehir

Kaynak: AA / Güncel

Özdemir Çakacak Kırşehir Politika Güncel Haberler

'7 çocuğum aç' deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

"7 çocuğum aç" deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na 'Roma turu' tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na "Roma turu" tepkisi

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

10 yıllık tarihi protokol! Kuşadası plajları halka açılıyor, şemsiye ve şezlonglar da ücretsiz olacak

10 yıllık tarihi protokol! Kuşadası plajları halka açılıyor, şemsiye ve şezlonglar da ücretsiz olacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title