Haberler

İstanbul Üniversitesi Rektörü Ak: Özgürlükçü Yeni Bir Toplum Sözleşmesine Kavuşmalıyız

İstanbul üniversitesi'nde 11. Ceza hukuk günleri kapsamında, "Koruma tedbirleri ve Türk Anayasaları ile yeni Anayasa önerilerde koruma tedbirlerine ilişkin düzenlemeler" başlıklı bir panel düzenlendi.

İstanbul üniversitesi'nde 11. Ceza hukuk günleri kapsamında, "Koruma tedbirleri ve Türk Anayasaları ile yeni Anayasa önerilerde koruma tedbirlerine ilişkin düzenlemeler" başlıklı bir panel düzenlendi.

YENİ ANAYASA İHTİYACI

Panelde konuşan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Türkiye'nin yeni bir özgürlükçü anayasaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Anayasa konusundaki akademik faaliyetlerde bilimsel çerçevede her görüşün konuşulup, tartışılmasına azami gayret gösterdiklerini söyleyen Rektör Ak, " Üniversitemiz ve ülkemizdeki her görüşteki çabaların sonunda dileğimiz kişi hak ve özgürlüklerinin etkin şekilde güvence altına alındığı, özgürlükçü yeni bir toplum sözleşmesine kavuşmamızdır" dedi.

"HUKUKU UYGUN OLMAYAN DELİL MAHKUMİYET İÇİN KULLANILAMAZ"

Panelin katılımcıları arasında yer alan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Oğuz Yöntem, hukuk uygulayıcıları olarak kanunun amir hükümlerini dikkatli şekilde uygulamaları gerektiğini söyledi. Yöntem," Hukuka uygun olarak elde edilmeyen delil, mahkumiyet için kullanılamamaktadır. Hatta bu düzenleme 2005 yılındaki ceza hukukundaki yenileme çalışmasından 4 yıl kadar önce Anayasamıza girmiştir,. 2001 yılında 38 maddeye bir ek fıkra eklenmiş ve kanuna aykırı olarak elde edilmiş bulgular delil olarak kabul edilemez denmiştir" diye konuştu.

3 GÜN SÜRECEK

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından İstanbul Üniversitesi Doktora salonunda gerçekleştirilen ve 3 gün sürecek olan panele Türkiye ve yurt dışından çok sayıda hukukçu ve akademisyen katılacak.

- İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

İstanbul Üniversitesi Mahmut Ak Türkiye Güncel Haberler

Ünlü oyuncu Gülşah Çomoğlu hayatını kaybetti

Ünlü oyuncu Gülşah Çomoğlu hayatını kaybetti

'Geç saatte dışarı çıkma' cinayeti! 16 yaşındaki kız çocuğu, dayısını bıçaklayarak öldürdü

"Geç saatte dışarı çıkma" cinayeti! 16 yaşındaki kız çocuğu, dayısını bıçaklayarak öldürdü

Rekabet Kurumu'ndan 4 ünlü beyaz et firmasına 1,2 milyar lira ceza

Rekabet Kurumu'ndan 4 ünlü beyaz et firmasına 1,2 milyar lira ceza

Bakmadan Geçme

İsrail'e meydan okuyan Kassam Tugayları, roketleri nasıl üretiyor? Görüntüleri ilk kez yayınladılar

İsrail'e meydan okuyan Kassam Tugayları, roketleri nasıl üretiyor? Görüntüleri ilk kez yayınladılar

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title