Haberler

Hz. Hüseyin Mescidi Dualarla İbadete Açıldı

Çorum Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Hz. Hüseyin Mescidi dualarla ibadete açıldı.

Çorum Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Hz. Hüseyin Mescidi dualarla ibadete açıldı.

Açılış töreninde konuşan Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, müjdeli bir ay olan Muharrem ayının, bir yanıyla da hüznün, acının, matemin ve şahadetin ayı olduğunu söyledi. Hicret'in 61. yılında yaşanan acı olayların Muharrem ayının rahmetini, bereket ayı olmasını gölgelerken hüzünle, acıyla anılan bir ay haline gelmesine neden olduğunu hatırlatan Başkan Gül, "Kerbela Çölünde, "cennet gençlerinin efendisi" Hz. Hüseyin Efendimiz ve 70 Ehlibeyt mensubu şehit edildi. O gün yaşanan acı, gençlerin efendileri olan iki gençten biri olan Hazreti Hüseyin'in şehadeti, mübarek insanların şehadeti 1400 yıla yakın zaman geçtiği halde hala her müminin yüreğini sızlatmaktadır. "Cennet gençlerinin efendisi" İmam Hz. Hüseyin Efendimiz ve Ehlibeyt'in haksızlık karşısındaki asil duruşları, aziz milletimizin gönlünde çok farklı bir yere sahiptir. ve inanıyorum ki hep öyle kalacaktır. Bu acının yaşanmasına sebep olanlar ise ümmetin gönlünde, müminlerin gönlünde yer edinemediler" dedi.

Türk tarihinin peygamber sevgisinin, ehlibeyt sevgisinin, ashap sevgisinin örnekleriyle dolu olduğunu dile getiren Başkan Gül, "Abdülhamit Han, Hicaz Bölgesi ile münasebetleri güçlendirmek amacıyla Hicaz Demiryolu projesine başlıyor. Yolda raylar döşeniyor. Yapım çalışması Medine'ye ulaşınca Abdülhamit Han bir talimat veriyor. "Orada yani Medine'de rayların üzerine keçeler sarınız ki gürültü olmasın. Gürültü olmasın ki Peygamberimiz ve Ehlibeyt'in orada yatanlarının ruhu rahatsızlık duymasın" Talimat aynen böyledir. Tek başına bu misal dahi efendimize, Ehlibeyt'e ve onların yaşadıkları yerlere milletimizin saygısını göstermesi açısından fevkalade bir örnektir" şeklinde konuştu.

Bu saygının bir ifadesi, bir nişanesi olması için Çorum Belediyesi olarak Pazartesi Pazarı'nın bulunduğu bölgede bir mescit inşa ettiklerini hatırlatan Başkan Gül, "Buranın adını da Peygamber Efendimizin, "Hüseyin bendendir, ben de Hüseyin'denim" dediği, sevmemizi emrettiği torunu, Hazreti Hüseyin'in adını verdik. Mahalle mescitlerimizle ilgili çalışmalarımızı büyük ölçüde tamamladık. Silmkent'te Osman Gazi, Bişkek Caddesinde Murad Hüdavendigar, İlhan Gürel Caddesinde Yavuz Sultan Selim mescitleri olmak üzere 3 mescit yer alıyordu. Bunları tamamladık. Gülabibey Mahallemizde Bağcılar 19. sokakta Orhan Gazi Mescidi, Bağcılar 73. sokakta Ertuğrul Gazi Mescidi vardı. Bunları da yakın zamanda ibadete açacağız. Karakeçili Mahallemizde Meslek Yüksek Okulumuzda bir mescit inşa ediyoruz. Hazreti Hüseyin Mescidimizin açılışını böyle mübarek bir ayda, Müminlerin bayramı olan bir günde, İslam dünyasının ortak bir değeri olan Aşura gününde gerçekleştiriyoruz. Adıyla müsemma bir zamanda mescidimizin açılışı güzel bir tevafuk oldu" ifadelerini kullandı.

Açılışa AK Parti Çorum milletvekili Erol Kavuncu, Müftü Ahmet Akın ve vatandaşlar katıldı. - ÇORUM

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Hz. Hüseyin Çorum Güncel Haberler

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bakmadan Geçme

18 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 18 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 18 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 18 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Gaziosmanpaşa, Esenler, Küçükçekmece elektrik kesintisi! 18 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 18 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 18 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 18 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Bayrampaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bayrampaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Başakşehir hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Başakşehir nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bakırköy hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bakırköy nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bahçelievler hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bahçelievler nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bağcılar hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bağcılar nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Avcılar hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Avcılar nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Arnavutköy hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Arnavutköy nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Yunan şarkıcı, Türk bayrağı ve Atatürk posteri var diye sahneye çıkmadı, Belediye Başkanı ateş püskürdü: Bu şehrin sınırlarını terk et

Yunan şarkıcı, Türk bayrağı ve Atatürk posteri var diye sahneye çıkmadı, Belediye Başkanı ateş püskürdü: Bu şehrin sınırlarını terk et

title