Haberler

Hafriyat Alanı 45 Milyon Liralık Projeyle Yaşam Alanına Dönüştürüldü

Artvin'de Çoruh Nehri kıyısında uzun yıllar hafriyat döküldüğü için görüntü kirliliği oluşturan alan, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca hayata geçirilen 45 milyon liralı maliyetli Çoruh Park Sosyal Yaşam Tesisleri Projesi sayesinde kentin en önemli sosyal ve kültürel yaşam mekanı haline geldi.

YUSUF OKUR - Artvin'de Çoruh Nehri kıyısında uzun yıllar hafriyat döküldüğü için görüntü kirliliği oluşturan alan, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca hayata geçirilen 45 milyon liralı maliyetli Çoruh Park Sosyal Yaşam Tesisleri Projesi sayesinde kentin en önemli sosyal ve kültürel yaşam mekanı haline geldi.

Bakanlıkça, şehrin girişinde Çoruh Nehri kenarındaki alanda, Deriner Barajı rekreasyon çalışmaları kapsamında Çoruh Park Sosyal Yaşam Tesisleri Projesi geliştirildi.

DSİ Genel Müdürlüğünce uygulanan proje kapsamında, hafriyat dökülmesi dolayısıyla görüntü kirliliği oluşturan alandaki çalışmalar yaklaşık üç yıl sürdü.

Engebeli coğrafya dolayısıyla kısıtlı sosyal alana sahip Artvin, proje sayesinde 2 bin 500 metrekaresi kapalı olmak üzere 57 bin metrekarelik yeni yaşam mekanına kavuştu.

Restoran, kafe, mescit, büfe, otopark, ışıklı gösteri havuzu, piknik alanları, seyir terasları ve amfitiyatronun yanı sıra yürüyüş yollarının bulunduğu park, her yaştan vatandaşın sosyal aktivite gerçekleştirebileceği şekilde düzenlendi.

Parkta, engellilerin ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla asansör de bulunuyor. Bu vatandaşlar, yol seviyesinden 36 metre aşağıda bulunan parka asansör sayesinde zorlanmadan ulaşabiliyor.

Parkın iki asma köprüyle Çoruh Üniversitesi Şehir Yerleşkesi Kampüsü'ne de bağlantısı bulunuyor.

"Bu projeler, ihmal edilmiş Artvin'imizin adeta yeniden doğuşudur"

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu projenin seçim vaatleri arasında bulunduğunu söyledi.

Vaatlerinden birini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadığını belirten Kocatepe, DSİ tarafından tamamlanan projenin belediye devir işlemlerinin bir süre önce gerçekleştirildiğini ifade etti.

Kocatepe, böyle önemli bir projenin kente kazandırılmasında büyük emeği bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na ve DSİ yetkililerine teşekkür etti.

Bunun, kentin hayata geçirilen ilk büyük projesi olduğuna dikkati çeken Kocatepe, "Projenin hayata geçmesiyle daha önce atıl durumdaki çağdaş şehircilik anlayışına uymayan görüntüye sahip alan, hem gündüz görüntüsü hem de gece aydınlatmasıyla Avrupa standartlarında bir görünüme kavuştu." dedi.

Kocatepe, 45 milyon lira harcanarak inşa edilen parkın, şehrin en prestijli mekanı haline geldiğini anlatarak, "Orası sadece kafeterya ve restoranların bulunduğu yer değil, bu şehrin sosyal donatı alanıdır. Özellikle akşamları binlerce Artvinli burada zaman geçiriyor. Çoğu zaman oturacak boş yer bulunamıyor." diye konuştu.

Artvin'in artık yaklaşık 60 dönümlük arazi üzerinde güzel bir parka sahip olduğunu dile getiren Kocatepe, şöyle devam etti:

"Parkın bulunduğu alanın daha önce çok kötü bir görüntüsü vardı. Tabiri caizse bakmaya korktuğumuz bir alandı. 'Bakmazsan dağ, bakarsan bağ olur' derler ya işte o hesapla biz de bu alanı bağa çevirdik. Bu projeler, ihmal edilmiş Artvin'imizin adeta yeniden doğuşudur. Bir çok projemiz var, örneğin Ata Tepe'yi turizme açtık, yakında da teleferik projemiz başlayacak. Bunlar gibi birçok güzel işimiz var ama Çoruh Park yaptıklarımızın en iyisi. Burası sosyal etkinliklerin merkezi haline dönüştü."

Kocatepe, artık şehirdeki kültürel ve sanatsal etkinliklerin Çoruh Park Sosyal Yaşam Tesisleri'nde gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA / Güncel

Mehmet Kocatepe Artvin Politika Güncel Haberler

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

17 maddelik teklif TBMM Başkanlığı'na sunuldu! Sahipsiz saldırgan köpekler uyutulacak

17 maddelik teklif TBMM Başkanlığı'na sunuldu! Sahipsiz saldırgan köpekler uyutulacak

Bakmadan Geçme

BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! Cenk Tosun Fenerbahçe'de ne kadar kazanacak, maaşı ne kadar? Cenk Tosun Fenerbahçe ile ne kadara anlaştı, yıllık ne kadar maaş kazanacak? Lamine Yamal aslen nereli? Yamal'ın babası nereli, kim, Müslüman mı? CANLI ALTIN KURU | Bugün gram ve çeyrek altın ne kadar? 13 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları: AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 13 Temmuz burç yorumları nedir? Cenk Tosun Fenerbahçe'de! Cenk Tosun Fenerbahçe ile anlaşma sağladı mı? Cenk Instagram'da Beşiktaş emojisini kaldırdı! Ötenazi ne demek? Sokak köpeklerine ne yapılacak? Başıboş köpeklerle ilgili teklif TBMM'ye sunuldu mu? Sokak köpekleri uyutulacak mı? Ötenazi ne demek? Mustafa Yiğit Zeren kimdir? Türkiye Petrolleri'nin yeni sahibi Mustafa Yiğit Zeren kaç yaşında ve nereli? Eti Krom olayı ne? Eti Krom işçi eylemi nedir? Ali Rıza Yıldırım kimdir, kaç yaşında, nereli? KPSS SINAV GİRİŞ YERLERİ! KPSS sınav belgesi nasıl alınır, giriş yerlerine nereden bakılıyor? Kufi ne demek? Duman "Kufi" şarkı sözleri nedir?
Temizlik için eve çağırdığı genç kızı boğarak öldürüp cesedini 6 parçaya ayırdı

Temizlik için eve çağırdığı genç kızı boğarak öldürüp cesedini 6 parçaya ayırdı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title