Haberler

Geleceğe Nefes Projesi, Akdeniz-PA Ödülü'ne layık görüldü

Güncelleme:

Tarım ve Orman Bakanlığının Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde uygulanan Geleceğe Nefes Projesi, Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA) Ödülü'ne layık görüldü. Proje, bölgenin barış ve refahına katkıda bulunan faaliyetleriyle ödüllendirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığının Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde 2019'dan beri uyguladığı "Geleceğe Nefes Projesi", Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA) Ödülü'ne layık görüldü.

Avrupa-Akdeniz ve Körfez bölgelerinde, bölgenin barış ve refahına faaliyetleriyle katkıda bulunan projelere verilen AKDENİZ-PA Ödülü Portekiz'in Braga kentinde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadelere yer verdi:

"7'den 70'e tüm vatandaşlarımızın gönülden destek verdiği Geleceğe Nefes kampanyamız, sınırları aşarak, Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA) tarafından ödüle layık görüldü. Milyonlarca fidanı toprakla buluşturmaya, ülkemize ve gelecek nesillerimize daha yeşil bir dünya bırakmaya kararlıyız. Ağaç gibi köklü, orman gibi güçlü Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz."

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Abdulkadir Polat, ödülü PAM Genel Sekreteri Sergio Piazzi'nin elinden aldı.

Törende konuşan Polat, Asamblenin bu coğrafyada yaşayan herkes için birlik, barış ve kalkınma sağlamak adına özveriyle çalıştığını belirterek, Türkiye olarak bölgenin ve birliğin parçası olmaktan gurur duyduklarını ifade etti.

İklim değişikliği, çölleşme ve arazi bozulumunun, çağın en önemli sorunları arasında olduğuna dikkati çeken Polat, "Bunlar sadece çevremizi değil aynı zamanda ekonomimizi ve kalkınmamızı da tehdit eden sorunlardır. Türkiye olarak bu sorunlarla mücadele etmek bakımından ağaçlandırma çalışmalarının çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle 11.11 tarihini Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan ettik." değerlendirmesinde bulundu.

Proje ülke sınırlarını aştı

Polat, Akdeniz-PA ödülüne layık görülen kampanya ile kamuoyunu ağaçlandırma konusunda bilinçlendirmeyi hedeflediklerinin altını çizerek, şu ifadeleri kullandı:

"Öncelikle 11 Aralık 2019'da 'Geleceğe Nefes' kampanyamızla ilk olarak 11 milyon fidanı toprakla buluşturmayı hedeflemiştik. Vatandaşlarımızın yoğun ilgisi neticesinde ilk aşamada, 5 binden fazla lokasyonda yaklaşık 14 milyon fidan dikimi gerçekleştirdik. Kampanyamız ile 2 adet Guinness rekoru kırdık. Projemiz ülkemiz sınırlarını da aşmıştır. 2020'de uluslararası bir nitelik kazanmış ve 'Geleceğe Nefes Dünyaya Nefes' ismi ile uygulanmıştır. Böylece, 3 kıtada yer alan 28 ülkede çok sayıda fidanı toprakla buluşturduk."

Projenin Türkiye'deki bütün vatandaşlarca sahiplenildiğini belirten Polat, salgın sürecinde bile çok sayıda fidanın ekildiğini anımsattı.

Projenin, Cumhuriyetin 100. yılı vesilesiyle 2023 yılında "Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes" mottosuyla kutlandığına işaret eden Polat, "11 Kasım'da, ülkemizin dört bir yanında 5 milyon fidan dikerek yeni ormanlar kurduk." ifadesini kullandı.

Polat, gelecek açısından oldukça önem verdikleri "Geleceğe Nefes Projesi"nin böylesine önemli bir ödüle layık görülmesinin doğru yolda olduklarını gösterdiğini vurgulayarak, AKDENİZ-PA üyelerine teşekkür etti.

Kaynak: AA / Güncel

Orman Genel Müdürlüğü Akdeniz Tarım Çevre Ekonomi Güncel Haberler

Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen 'seferberlik' hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen "seferberlik" hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

Milyonluk otomobil ile İstanbul gezintisi! Tasarruf tedbirlerinin teğet geçtiği bakanlık

Milyonluk otomobil ile İstanbul gezintisi! Tasarruf tedbirlerinin teğet geçtiği bakanlık

Rize İl Başkanı Ayar'ın istifası sonrası AK Parti'den değişim mesajı: Adımlar atılacak

Rize İl Başkanı Ayar'ın istifası sonrası AK Parti'den değişim mesajı: Adımlar atılacak

Bakmadan Geçme

Sandık Kokusu 24. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 22 Mayıs Sandık Kokusu yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? Taş Kağıt Makas 13. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 22 Mayıs Taş Kağıt Makas yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? Kuruluş Osman 162. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 22 Mayıs Kuruluş Osman yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? Türbülans Nedir ve Neden Olur? Uçak Seyahatlerinde Türbülansın Etkileri Seferberlik tüzüğü neden kaldırıldı? Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği nedir? Sandık Kokusu CANLI izle! Show TV Sandık Kokusu 23. Bölüm CANLI izleme linki! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 Bursa su kesintisi listesi! Sık sık idrara çıkma neyin habercisi? Günde 10 kere idrara çıkmak normal mi? Hababam Sınıfı ne zaman, nerede çekildi? Hababam Sınıfı okulu nerede? Hababam Sınıfı oyuncuları kimler, konusu ne? Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filmi oyuncuları kim? Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı konusu, oyuncuları ve Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı özeti! 2026 UEFA Avrupa Ligi nerede oynanacak? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 Antalya su kesintisi listesi! Taş Kağıt Makas CANLI izle! KANAL D Taş Kağıt Makas 12. bölüm CANLI izleme linki!
Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay

Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title