Haberler

GAZİANTEP'TE KIRMIZI BİBER HASADA BAŞLADI

Güncelleme:

GAZİANTEP'in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde, 'kırmızı altın' olarak adlandırılan biber hasadına başlandı.

GAZİANTEP'in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde, 'kırmızı altın' olarak adlandırılan biber hasadına başlandı. Aşırı sıcaktan etkilenen üründe bu yıl rekoltenin toplam 50 bin ton olması bekleniyor.

İslahiye'nin önemli tarımsal ürünlerinden olan ve yörede 'kırmızı altın' olarak adlandırılan kırmızı biber hasadı başladı. İlçenin Yeşilova, Akınyolu, Karakaya, Yelliburun, Yesemek, Elbistanhöyüğü, Şahmaran, Örtülü, Ortaklı ve Çubuk mahallelerinde 20 bin dekar alanda ekimi yapılan kırmızı biberde bu yıl 35 bin ton, Nurdağı ilçesinin Gözlühüyük, Sayburun, Toplamalar, İncegedik, Gedikli, Mesthüyük mahallelerinde ise 12 bin dekar alanda 15 bin ton rekolte hedefleniyor. Sıcaklar nedeniyle rekoltenin düştüğü kırmızı biberde fiyatların belirlenmesi için çalışmalar sürüyor. Hasadının ardından ilçedeki tesislerde işlenerek toz ve pul biber haline getirilen biberler, iç piyasanın yanı sıra dünyanın birçok ülkesine de ihraç ediliyor.

Aşırı sıcakların kırmızı biberdeki rekoltenin düşmesine neden olduğunu ifade eden İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, "Bölgemizin önemli ürünlerinden olan ve kırmızı altın olarak adlandırdığımız İslahiye biberinin hasadına başlandı. İlçemizde yaklaşık 20 bin dekar alanda ekimi yapılan biberde havaların mevsimin üzerinde aşırı sıcak gitmesi olumsuz etki yaratırken, verimde ciddi kayıplar yaşanmasıyla bu yıl 35 bin ton rekolte bekleniyor. Fiyat ile ilgili belirsizlik var. Çiftçimizin mağdur edilmemesi için sanayicilerden bir an önce fiyat açıklamaları ve fiyatların ise yaş biberde 4 TL, doğal kurutulmuş 20 TL, çöpü çekilmiş parçalanarak kurutulmuş biberin ise 25 TL olarak belirlenmesi ile üretici alın terinin karşılığını almış olacaktır" dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Nurdağı Güncel Haberler

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'nde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'nde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Bakmadan Geçme

Hamster Combat ne zaman listelenecek? Kurban bayramının arefesinde oruç tutulur mu 2024? Kurban bayramı teşrik tekbirleri ne zaman başlar, nasıl yapılır 2024? Kurban kestikten sonra kılınan namaz nedir, var mıdır 2024? Kurban etinin kaçta kaçı dağıtılır 2024? 15-16 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 15-16 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 15 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 15 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 15 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 15 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 15 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 15-16 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 15-16 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 15-16 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 15-16 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 15-16 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
Sinan Ateş cinayetinin kilit ismi Tolgahan Demirbaş, savcıyı açık açık tehdit etti: Onlarla aynı safta olmayın

Sinan Ateş cinayetinin kilit ismi Tolgahan Demirbaş, savcıyı açık açık tehdit etti: Onlarla aynı safta olmayın

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title