Haberler

GAİZANTEP İslahiye'de 'kırmızı biber' hasadı başladı

Güncelleme:

İslahiye'de 'kırmızı biber' hasadı başladıGAZİANTEP'in İslahiye ilçesinde, kırmızı altın olarak adlandırılan biber hasadına başlandı.

İslahiye'de 'kırmızı biber' hasadı başladı

GAZİANTEP'in İslahiye ilçesinde, kırmızı altın olarak adlandırılan biber hasadına başlandı. Rekoltenin geçen yıla göre fazla olması üreticiyi sevindirdi.

İslahiye'nin önemli tarımsal ürünlerinden olan ve yörede 'kırmızı altın' olarak adlandırılan kırmızı biber hasadı başladı. Karakaya, Akınyolu, Yelliburun, Yeşiova, Yesemek, Ortaklı, Elbistanhöyüğü, Çubuk ve Şahmeran mahallelerinde ekimi yapılan ve bu yıl 50 bin ton rekolte beklentisi olan kırmızı biber hasadına başlanması, üreticinin yüzünü güldürdü.

Hasadının ardından ilçedeki tesislerde işlenerek toz ve pul biber haline getirilen biberler, iç piyasanın yanı sıra dünyanın birçok ülkesine de ihraç ediliyor.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında tarlalara gidenler, arazide maske takarak ve sosyal mesafe kuralına uyarak biber hasadı yapıyor. Kırmızı biber üreticilerinden Yaşar Bağbekleyen, biberin İslahiye için önemli bir değer olduğunu ve kendilerinin bu nedenle 'kırmızı altın' olarak adlandırdıklarını ifade etti. Rekoltenin geçen yıla oranla çok fazla olmasının üreticileri mutlu ettiğini anlatan Bağbekleyen, "Biberde rekoltenin geçen yıla oranla yüksek olması sevindirici. Türkiye'nin bir çok yerinde biber yetişiyor ama İslahiye'de yetişen biber renk, aroma ve lezzet açısından diğer biberlerden daha çok ilgi görüyor. Hasadını yaptığımız biberleri Türkiye'nin dört bir yanına gönderdiğimiz gibi çok sayıda ülkeye de ihraç ediyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Karakaya İslahiye Çubuk Haberler

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Düzce, Sakarya ve Sinop'ta denize girişler yasaklandı

Düzce, Sakarya ve Sinop'ta denize girişler yasaklandı

Özgür Özel: Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapacak düzenleme hazırlığındalar

Özgür Özel: Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapacak düzenleme hazırlığındalar

Bakmadan Geçme

Gümüşhane Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Gümüşhane Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Giresun Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Giresun Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Gaziantep Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Gaziantep Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Eskişehir Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Eskişehir Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Çorum Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Çorum Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Erzincan Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Erzincan Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Elazığ Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Elazığ Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Çankırı Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Çankırı Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Çanakkale Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Çanakkale Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Bursa Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Bursa Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Bolu Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Bolu Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Bitlis Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Bitlis Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Bingöl Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Bingöl Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Bilecik Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Bilecik Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Bayburt Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? 16 Haziran Pazar Bayburt Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti!
İndirim sinyali mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz sözleri kafa karıştırdı

İndirim sinyali mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz sözleri kafa karıştırdı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title