Dünyanın yeni eğitim trendi STEM, öğretmenlere anlatıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Dünyanın yeni eğitim trendi STEM, öğretmenlere anlatıldı

Bültenler - Güncel
Dünyanın yeni eğitim trendi STEM, öğretmenlere anlatıldı

Öğrenciler, STEM eğitimi ile eğitim ve iş dünyası arasında ilişki kuruyor.

Hacettepe Üniversitesi ve TED Adana Koleji iş birliğiyle Çukurova bölgesinde bulunan devlet ve özel okullarda görev yapan fen bilimleri, matematik ve bilişim teknolojileri öğretmenlerine yönelik TED Adana Koleji'nde "Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) Çalıştayı" düzenlendi. 2 gün süren çalıştayda eğitimler, Hacettepe Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Gültekin Çakmakçı ve Dr. Bahadır Yıldız ile TED Adana Koleji İnovasyon Merkezi Direktörü Can Serdar ve Çukurova Üniveristesi'nden Yrd. Doç. Dr. Pınar Fettahlıoğlu tarafından verildi. Çalıştay ile bölgemizde görev yapan 70 öğretmene STEM eğitimi verildi.

Endüstri Devriminden bu yana daha fazla STEM işgücüne ihtiyaç olduğu farklı dönemlerde hep gündeme gelmiştir. Özellikle iş dünyası ve Barack Obama'nın son yıllarda yaptığı açıklamalar ile STEM işgücüne olan ihtiyaç ön plana çıktı. Bu çalıştayda bir Avrupa Birliği projesi olan "Yaşam için Matematik ve Fen" kapsamında STEM eğitimi ile iş dünyası arasında bir ilişki kurmak ve öğretmenlerin derslerinde araştırmaya-sorgulamaya dayalı öğrenme yaklaşımının yaygın bir şekilde kullanımını desteklemek amacıyla etkinlikler yapıldı.

ÖĞRETMENLER ÖĞRENCİLERE AKTARACAK

TED Adana Koleji İnovasyon Merkezi Direktörü Can Serdar, Çukurova'da ilk kez gerçekleştirilen STEM Çalıştayı'nı önümüzdeki yıllarda da devam ettireceklerini belirtti. Serdar, "Çalıştayımızda; fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik yaşamda nasıl kullanılıyor, buna yönelik çalışmalar yaptık. Gayet verimli bir çalışma oldu. Çalıştaya katılan öğretmenlerimiz, bu eğitimler sayesinde öğrendiklerini gelecek yıl öğrencilerine aktaracaklar ve bu eğitimleri daha da geliştirecekler" dedi.

Hacettepe Üniversitesi STEM & Maker Lab Direktörü Doç. Dr. Gültekin Çakmakçı ise, yaşam için matematik ve fen projesi ile iş dünyasındaki gerçek yaşam içerikli konulardan, öğrencilerin soru ürettiği, olayları keşfettiği ve araştırma ruhu geliştirildikleri ve böylece gelecekteki zorlukları yönetebilecekleri bir öğretim kültürü oluşturmayı amaçladıklarını ifade etti. Çakmakcı, STEM eğitimini Çukurova'da ilk defa TED Adana Koleji iş birliğiyle öğretmenlere anlatmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Bültenler / Güncel

Hacettepe Üniversitesi, Çukurova, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title