Haberler

Çoruh Nehri'nin buzlu sularında köylüler geleneksel yöntemle balık avlıyor

Güncelleme:

Bayburt'ta yüzeyi kısmen buzla kaplanan dünyanın en hızlı akan ırmakları arasında yer alan Çoruh Nehri'nde köylüler balık avı için zorlu mesai yapıyor.

Bayburt'ta yüzeyi kısmen buzla kaplanan dünyanın en hızlı akan ırmakları arasında yer alan Çoruh Nehri'nde köylüler balık avı için zorlu mesai yapıyor.

Dondurucu soğukların etkili olduğu kentte, Çoruh Nehri'nin yüzeyi kısmen buzla kaplandı.

Nehrin merkeze 45 kilometre uzaklıktaki Bayraktar köyünden geçen bölümünde soğuk havaya rağmen geleneksel yöntemlerle avcılık yapılıyor.

Sabah erken saatlerde nehir kenarında soba kurup kahvaltı yapan köylüler, daha sonra kalınlığı yaklaşık 20 ila 30 santimetreyi bulan buz tabakasını kazma ve baltayla kırarak ağlarını suya bırakıyor. Ağaç dallarıyla buza vurup ses çıkartan avcılar, balıkların ağlara takılmasını bekliyor. Nehrin bazı bölümlerinde buz altında sıkışan balıklar ise çıplak elle tutuluyor.

Avlanan köylüler, su debisinin yüksek olduğu kısımlarda 20 santimetre kalınlığındaki buzu kırıp sal gibi kullanarak nehrin karşı tarafına ulaşıyor.

Yöre halkı, binbir zahmetle Çoruh Nehri'nin buzlu sularından çıkararak çuvallara doldurdukları balıkların bir kısmını satarak gelir sağlıyor, bir bölümünü de komşularına dağıtıyor.

"Şifa niyetine yaşlılarımıza veriyoruz"

Bayraktar köyünde çiftçilik yapan Uğur Yıldırım, AA muhabirine, Çoruh Nehri'nin yöre halkı için çok önemli olduğunu söyledi.

Kışın balık avlamak için sabah erkenden gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra nehrin kenarına geldiklerini anlatan Yıldırım, "Yazın hayvancılıkla uğraşıyoruz. Kışın da gelip balık tutuyoruz. Maddi olarak destek de oluyor tabi bize. Ama biz daha çok ihtiyarlara, balığa gidemeyen vatandaşlarımız var onlara götürüp veriyoruz. Bizim bu balık kışın yağlanınca çok güzeldir. Şifa niyetine yaşlılarımıza veriyoruz." dedi.

Yıldırım, balıkları geleneksel yöntemler kullanarak avladıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Buzdan sal yapıp nehrin karşısına geçmek için kullanırız. Bizim 'çile' adını verdiğimiz bir yöntem var. Balık buz altında köşelere sıkışır. Tabii bunları orada bulmak, yerini bilmek tecrübe istiyor. Burada soğuk nedeniyle birazda sersemleyen balıkları buz altından elimizle tutuyoruz. Özellikle kışın hafta sonları geliriz buraya. Herkes tatile gider, biz Çoruh'un kıyısına ineriz. Bizim tatilimiz, keyfimiz de bu."

"Bir nevi burada spor yapıyoruz"

Servis şoförü Ali Yıldırım da boş zamanlarda köye gelerek balık tutan arkadaşlarına eşlik ettiğini söyledi.

Soğuk havaya aldırış etmeden kış aylarında nehir kenarına gelerek hem eğlendiklerini hem de balık tuttuklarını ifade eden Yıldırım,"Semaverimizi, sobamızı yakıp, patatesimizi pişirip vakit geçirmeye çalışıyoruz. Güzel oluyor. Balıklarımızı da tutup köyde canı çeken vatandaşlarımıza veriyoruz. Bir nevi burada spor yapıyoruz. İnsanlar boş vakitlerinde, tatillerinde Uludağ'a, Palandöken'e gidiyor, biz de memleketimizin güzel yerlerinde değerlendiriyoruz." sözlerine yer verdi.

Kaynak: AA / Güncel

Bayburt Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title