Haberler

Çomü Turhan Mildon Camisi İbadete Açıldı

Çanakkale'de birçok alanda ticari faaliyet gösteren Mildon Ailesi tarafından babaları Turhan Mildon adına, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Terzioğlu Yerleşkesi'nde yaptırılan bin kişi kapasiteli cami, törenle ibadete açıldı.

Çanakkale'de birçok alanda ticari faaliyet gösteren Mildon Ailesi tarafından babaları Turhan Mildon adına, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Terzioğlu Yerleşkesi'nde yaptırılan bin kişi kapasiteli cami, törenle ibadete açıldı.

Açılışa, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Çanakkale İl Emniyet Müdürü Yılmaz Özden, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, 2015 Çanakkale Koordinasyon Merkezi Genel Sekreteri Mahmut Akkuş, Mildon Ailesi ve öğrenciler katıldı. Miller Oto Yönetim Kurulu Başkanı Mert Mildon, babaları Turhan Mildon'u üç yıl önce kaybettiklerini hatırlatarak, "Rektörümüz bize geldiğinde böyle bir yatırım düşündüğünü ve üniversitemizde bir caminin olmadığını belirttiğinde aile olarak hiç düşünmeden karar verdik. Hocamızın yapmış olduğu organizasyonla çok kısa zamanda bu camimizi üniversitemize ve gençlerimize hizmetine sunmuş olmanın mutluluğunu ailece yaşıyoruz. Babamızın ismi Turan Mildon'un ismini bundan sonra da birçok yatırımlarda yaşatmaya devam edeceğiz" dedi.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ise eğitimin yeryüzünde ibadethanelerle bir arada başladığını belirterek, dünyanın köklü üniversitelerinin ilk başta ya bir cami ya da bir kilise etrafından şekillendiğini söyledi. Laçiner, "Bu da son derece doğaldır. Dinler, yazılı dinler özellikle eğitim olmaksızın kendilerini sürdüremezler. Eğitim ile din bugüne kadar bir arada gelmiştir. Nerede eğitim ile dini kurumlar arasındaki bağlar koparılmıştır. Her iki kurumda adeta kalp ile beyni birbirinden ayırmak gibi çaresiz kalmıştır ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkmıştır. Bugün dünyanın en saygın üniversiteleri Oxford gibi, Harvard gibi, Cambridge gibi Avrupa'da olsun Amerika'da olsun Almanya'da olsun baktığınız zaman bu köklü üniversitelerin, yüzlerce yıllık üniversitelerin tamamına yakını bir din kurumu olarak ortaya çıkmıştır. Bir kilise etrafında şekillenmiştir ve bir üniversite haline dönüşmüştür" diye konuştu.

Vali Ahmet Çınar da Mildon Ailesi'ne üniversiteye kazandırdıkları ibadethane dolayısıyla teşekkürlerini iletti. Daha sonra Vali Çınar ile birlikte merhum Turhan Mildon'un eşi Dilek Mildon, oğulları Mert ve Can Mildon ile birlikte caminin açılışını gerçekleştirdi. Protokol üyeleri daha sonra camiyi gezerek yetkililerden bilgi aldı. Üniversite içinde yer alan ve yaklaşık bin kişiye ibadet etme imkanı sağlayacak olan Turhan Mildon Camisi'nde ilk cuma namazı da kılındı. - Çanakkale

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sedat Laçiner Ahmet Çınar Akkuş Politika Güncel Haberler

Sırbistan, EURO 2024'ten çekilme tehdidinde bulundu

Sırbistan, EURO 2024'ten çekilme tehdidinde bulundu

Kızıldeniz'in ortasında dehşet! Husiler, dev Yunan gemisini saniyeler içerisinde batırdı

Kızıldeniz'in ortasında dehşet! Husiler, dev Yunan gemisini saniyeler içerisinde batırdı

Görüntü Mardin'den! 'Beni siz delirttiniz' diyerek sokakta üstsüz halde yürüdü

Görüntü Mardin'den! "Beni siz delirttiniz" diyerek sokakta üstsüz halde yürüdü

Bakmadan Geçme

Bugün hangi maçlar var? EURO 2024 20 Haziran Perşembe maç programı! Danimarka İngiltere maçı CANLI izle! (EURO 2024) Danimarka İngiltere EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? EURO 2024 maç özetleri full izle! EURO 2024 özetleri nasıl izlenir? 21 Haziran Cuma Hutbesi yayınlandı! 21 Haziran Cuma Hutbesi tam metni! İnstagram çöktü mü? İnstagram neden açılmıyor? 20 Haziran Perşembe İnstagram'da sorun mu var, neden yüklenmiyor? Danimarka İngiltere maçı CANLI izle! (EURO 2024) Danimarka İngiltere EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? Slovenya Sırbistan maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Slovenya Sırbistan maçı özeti! EURO 2024 Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Slovenya Sırbistan maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Slovenya Sırbistan maçı ne oldu? Slovenya Sırbistan maçı CANLI izle! (EURO 2024) Slovenya Sırbistan EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT 1 canlı maç izle! SLOVENYA SIRBİSTAN CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! MİLLİ MAÇ NE ZAMAN? EURO 2024 Türkiye - Portekiz maçı hangi gün, saat kaçta, hangi kanalda? MasterChef CANLI izle! 2024 TV8 MasterChef 7. bölüm HD Canlı izleme linki var mı? Recep İvedik 1 ne zaman çıktı? Recep İvedik hangi otelde çekildi? Recep İvedik 1 ne zaman, nerede çekildi, hangi yıl çıktı? Recep İvedik konusu nedir, oyuncuları kimler? Recep İvedik hangi şehirde çekilmiştir? Yurt dışı çıkış harcı ne kadar 2024? Yurt dışı çıkış harcı kaç gün geçerli?
CHP ile Yılmaz Özdil arasındaki gerilim tırmanıyor: Mahalle kabadayısı gibi efeleniyorsun, haddini bil

CHP ile Yılmaz Özdil arasındaki gerilim tırmanıyor: Mahalle kabadayısı gibi efeleniyorsun, haddini bil

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title